Як зростуть ціни на газ в Україні: Кабмін розкрив формулу

Коли чекати підвищення цін на "блакитне паливо" і яким чином уряд виконав умову МВФ – розбирався сайт "Сегодня"

З 1 листопада в Україні виростуть ціни на газ для населення- як розповів 19 жовтня на екстреному засіданні Кабміну прем'єр – міністр Володимир Гройсман , зростання цін на " блакитне паливо " складе 23,5 % , і тисяча кубометрів газу буде коштувати 8550 грн .

Таке рішення уряд прийняв у рамках виконання взятих на себе Україною зобов'язань перед Міжнародним валютним фондом ( МВФ ) . Фонд наполягав на тому , щоб при ціноутворенні враховувався " імпортний паритет " : ціна на газ для населення повинна дорівнювати ціні для імпортерів .

Реклама

Переговорний процес з МВФ тривав з липня 2017 року, Кабмін постійно відкладав підвищення ціни на газ для населення , і , оголошуючи про рішення все ж виконати те , про що Україна домовилася з Фондом , Гройсман в черговий раз підкреслив , що не може запобігти підняттю цін на газ для населення , оскільки це є однією з умов МВФ для продовження співпраці з Україною .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Коли і як саме в подальшому будуть рости ціни на газ для населення , що означає продовження Положення про покладання спеціальних обов'язків на " Нафтогаз України " , як влада збирається пом'якшити ефект від нових рахунків за комуналку і яку вигоду Україна вже отримала від прийнятого рішення – розбирався сайт " Сегодня" .

ПСЗ для "Нафтогазу" – як це працює

Кабінет міністрів України на своєму сайті оприлюднив постанову № 867 від 19 жовтня 2018 року " Про затвердження Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення громадських інтересів в процесі функціонування ринку природного газу " .

Реклама

У цій постанові міститься і формула , за якою розраховується ціна газу , що поставляється " Нафтогазом " для населення і тепловиків , і терміни зростання цієї ціни , і пояснення того , на яку саме модель " імпортного паритету " зупинилися в переговорах Кабмін і МВФ – а в основі всіх розрахунків лежать принципи Положення про постачальника зі спеціальними зобов'язаннями , або ПСЗ .


Положення про постачальника зі спеціальними зобов'язаннями (ПСЗ) – це положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єкти ринку природного газу. Це положення застосовується для забезпечення суспільно важливих інтересів в процесі функціонування ринку природного газу.


Своєю постановою Кабмін продовжив спеціальні зобов'язання НАК " Нафтогаз України " продавати природний газ для населення , релігійних організацій та виробників теплової енергії до 1 травня 2020 року.

Реклама


Кабмін зберіг за " Нафтогазом " право купувати газ у своїх " дочок " – " Укргазвидобування " і " Чорноморнафтогаз " . У разі недостатності ресурсу внутрішнього видобутку " Нафтогаз " повинен докуповувати газ у інших оптових продавців – в тому числі у зарубіжних .

При цьому уряд встановив і правила розрахунку ціни , за якою НАК купуватиме газ у " Укргазвидобування " і " Чорноморнафтогазу " , і правила розрахунку ціни , за якою " Нафтогаз " повинен продавати " блакитне паливо " газзбутам , за якими збережена обов'язок постачати газ населенню і тепловикам .

Як саме розраховується ціна на газ

Згідно з оприлюдненим Кабміном документу , з 1 листопада 2018 року по 31 грудня 2019 року включно НАК " Нафтогаз України " буде продавати газ за формулою , складові частини якої закріплені рішенням уряду .

Відзначимо , формула в документі наводиться без урахування ПДВ , а також тарифів на транспортування і розподіл природного газу , які підлягають обов'язковій оплаті відповідно до умов відповідних договорів .

Ціна реалізації газу ( Ц ) без урахування ПДВ і тарифів на транспортування і розподіл буде дорівнювати базовій ціні ( Цбаз ) , помноженій на коефіцієнт дисконту ( Кд ) :

Ц = Цбаз х Кд

Кабмін встановив , що на період з 1 листопада 2019 року по 31 грудня 2019 року включно базова ціна дорівнює " середній арифметичній ціні продажу / поставки природного газу НАК " Нафтогаз України " для промислових споживачів , за умови оплати до періоду поставки газу , що діяла з 1 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року" .

Кабмін уточнив, що згідно з прейскурантом на природний газ з ресурсів НАК "Нафтогаз України" за відповідний період базова ціна складе 8981 гривню за тисячу кубометрів. Саме цей параметр є ключовим для подальших розрахунків цін на газ – як для самого "Нафтогазу", так і, в кінцевому підсумку, для споживачів.

Зокрема, НАК купуватиме газ у своїх "дочок" по 8808,8 грн за тисячу кубометрів, що випливає з встановленої Кабміном базової ціни і торговельної націнки "Нафтогазу", яка становить 1,917%, або близько 172 грн на кожній тисячі кубометрів.

Понижуючий коефіцієнт також встановлено в рішенні уряду, причому Кабмін передбачив його одноразове підвищення до кінця 2019 року. Сама ж формула розрахунку ціни на газ є плодом важких переговорів Кабміну і МВФ і відображає перехідний період від обліку імпортного паритету в ціноутворенні до власне імпортному паритету цін на газ для населення
.

Коли і на скільки виростуть ціни на газ

Прем'єр – міністр Володимир Гройсман заявив , що після 1 листопада і до кінця опалювального сезону 2018/2019 років Кабмін не буде піднімати ціну на газ.Це випливає і з оприлюдненого урядом документа , згідно з яким заплановане на наступний рік зростання цін на газ для населення відбудеться шляхом підвищення коефіцієнта дисконту .

З 1 листопада 2018 року Кд встановлений на рівні 0,6943 . Таким чином , ціна на газ для потреб населення без ПДВ і зазначених вище тарифів складе 6235,5 грн за тисячу кубометрів . Гройсман 19 жовтня на екстреному засіданні Кабміну озвучив кінцеву ціну для населення і тепловиків на цей опалювальний сезон . З уже врахованим ПДВ і витратами на транспортування і поставку , на найближчий опалювальний сезон ціна на газ для населення складе 8550 грн за тисячу кубометрів .

З 1 травня 2019 року коефіцієнт дисконту складе вже 0,8 , і ціна на газ без ПДВ і тарифів на транспортування і розподіл складе 7184,8 грн за тисячу кубометрів . Якщо тарифи на транспортування і поставку газу збережуться на нинішньому рівні , кінцева ціна на газ для населення і тепловиків через рік може скласти близько 9850 грн за тисячу кубометрів .

А ось з 1 січня 2020 року рішенням Кабміну зазначена формула розрахунку перестає діяти , і ціна продажу газу населенню і тепловикам " Нафтогазом " має встановлюватися за домовленістю між постачальниками і споживачами газу .

При цьому така ціна не може бути вище середнього арифметичного цін на газ для промислових споживачів , які купують газ у " Нафтогазу " за умовами передоплати – що і буде повним дотриманням паритету цін , на якому наполягав МВФ .

0_120Витяг з додатку до постанови Кабміну № 867 від 19 жовтня 2018 року

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Як відомо , з 1 жовтня 2015 року в Україні набув чинності новий закон про ринок природного газу , який позбавив Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики ( НКРЕКУ ) , права на встановлення цін на природний газ для промисловості – цю ціну встановлює " Нафтогаз " .

Відзначимо , на даний момент ціна на газ , що відпускається промисловим споживачам на умовах передоплати , становить 13 438,8 грн за тисячу кубометрів ( з ПДВ ) – до слова"Нафтогаз" заморозив ціну для промспоживачів до грудня-2018 після серії різких підвищень.

Як Кабмін компенсує зростання цін на газ

Зараз українці , які користуються газом тільки для приготування їжі , в середньому платять за нього по 414 гривень на місяць , але вже з листопада вони в середньому будуть віддавати по 510 гривень . Сильніше підвищення тарифів на газ вдарить по бюджету сімей , які опалюють блакитним паливом свої будинки . Так , обігрів 90 " квадратів " коштуватиме майже 3500 гривень замість 2800 гривень .

При цьому сім мільйонів українських сімей отримають субсидії на газ, повідомив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Доручення розширити програму субсидій, щоб підтримати малозабезпечених, дав Кабміну президент України Петро Порошенко.

"Ми підкреслюємо, що жодна людина, жодна бідна людина, жодна незахищена сім'я не повинна відчути підвищення тарифів на своєму власному бюджеті", – заявив Порошенко.

Як відомо, в бюджеті-2018 на субсидії закладалося 70 млрд гривень. У 2019 ця сума складе 55 млрд гривень. Гройсман також оголосив про розширення програми субсидій – для того, щоб повністю забезпечити субсидіями тих, хто в них потребує.

Так, рішенням Мінсоцполітики з 1 жовтня 2018 року при розрахунку житлової субсидії не враховуються до сукупного доходу сплачені аліменти і спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, яка в рік становить до 2500 гривень за голову
. Детальніше про розширення програми субсидій читайте в матеріалі "Сегодня".

Також вже з січня 2019 року в Україні запрацює монетизація субсидій – одержувачам допомоги від держави зекономлені на енергоресурсах кошти будуть видаватися " живими грошима " , розповів глава Мінсоцполітики Андрій Рева .

Крім того , за рішенням Кабміну , 90 % прибутку " Нафтогазу " буде йти в бюджет , що , за словами Гройсмана , дозволить краще профінансувати соціальну сферу .

Вигода від прийнятого рішення: співпраця з МВФ і євробонди

Всього через годину після рішення Кабміну підвищити ціни на газ стало відомо , щоМВФ і Україна досягли домовленостей по новій програмі формату stand-by в розмірі 3,9 млрд доларів. Угода про 3,9 млрд доларів кредиту затвердять після прийняття держбюджету України на 2019 рік.


Експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін в коментарі сайту "Сегодня" розповів, що якби вартість газу не підвищувалася і далі, це зробило б неможливим отримання чергового траншу макрофінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду, і це в підсумку мало б дуже негативний вплив для всієї української економіки.

Відзначимо, про значний ризики для економіки країни в разі зриву програми МВФ неодноразово заявляли і в уряді, і в Національному банку України (НБУ).

Нову програму stand-by для України в розмірі 3,9 млрд доларів від МВФ однозначно можна вважати позитивним результатом для України, вважають у Нацбанку. На брифінгу 25 жовтня, присвяченому монетарній політиці, глава НБУ Яків Смолій зазначив, що засідання Ради директором МВФ очікується на початку грудня, тому Україна має шанси отримати транш кредиту МВФ вже в цьому році.

Крім того, Смолій зазначив, що коротша (15 місяців), ніж EFF, програма stand-by закономірно повинна містити більш прості для виконання умови для України.

При цьому сам факт готовності Фонду відкрити для України нову програму дозволив українському Мінфіну вийти на зовнішні ринки запозичень і
розмістити євробонди на 2 мільярди доларів.

Прибутковість п'ятирічних , " довгих " паперів – з погашенням в лютому 2024 року – склала 8,994 % річних при обсязі випуску в 750 млн доларів , а по десятирічних паперів під 9,75 % річних Мінфін залучив 1,25 млрд доларів . При цьому первинні орієнтири прибутковості становили відповідно близько 9,25 % і близько 10 % річних .

Україна планує спрямувати кошти від розміщення на погашення випуску євробондів -2019 об'ємом 725 млн доларів , а також на загальні бюджетні цілі .

"Я вважаю, що Міністерство фінансів виконало свою роботу дуже добре. Якщо ми сьогодні складемо всі фактори – зміна умов на зовнішніх ринках, дефіцит держбюджету, борг до ВВП, майбутні вибори та інше, – то зрозуміємо, що іншої ставки бути не могло", - зазначила перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

63661.34

Dogecoin (DOGE)

0.16

Ethereum (ETH)

3471.29

Litecoin (LTC)

91.7

Ripple (XRP)

0.64

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти