"Золота" квартира: як правильно зняти або купити квартиру, щоб не платити зайвого

1 грудня 2016, 07:31

Олександр Литвин

На думку експертів, термомодернізація житла може підвищити його вартість на 15-20%, однак для українців суми в платіжках все ще не є вирішальним фактором при виборі нерухомості

Кілька тижнів тому українці отримали перші платіжки за тепло, яке цього року подорожчало практично вдвічі. В утепленому будинку опалення 30 квадратних метрів може обійтися всього в 60-180 гривень, а в багатоповерхівках з низьким класом енергоефективності – в 600-1000 гривень. 2017-го, якщо закон "Про енергетичну ефективність будівель" буде ухвалений парламентом, українці, купуючи або орендуючи квартири, зможуть ознайомитися з сертифікатом енергоефективності нерухомості і оцінити, скільки доведеться платити за комуналку. Наразі оцінювати стан квартир українцям доводиться самостійно. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, як правильно вибрати нерухомість для того, щоб не платити "зайвого".

Реклама

Чому енергоефективність – важливо

За оцінками експертів, 70% від суми в платіжках за комуналку – опалення. На тариф українці вплинути не можуть – це компетенція НКРЕКУ, Кабінету Міністрів і органів місцевого самоврядування. Однак мешканці будь-якого будинку можуть значно скоротити суми в платіжках, економлячи енергоресурси. Наступного року теплові лічильники планують встановити в кожному багатоквартирному будинку. Вже зараз у багатьох великих містах більшість будинків обладнано приладами обліку. Чим менше потрібно Гкал тепла для опалення, тим менше доведеться заплатити.

Обсяг споживаного тепла залежить насамперед від тепловтрат. Як розповідає досвідчений енергоаудитора, менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк, більшість будівель, які він обстежив, відповідали нижчим класам енергоефективності "Е" і "F". Такі будинки витрачають від 30 до 70% тепла "даремно". Тепло йде через неутеплені стіни, шви, дах, підвал, вікна, двері. В утеплених будівлі з низьким класом енергоефективності опалення одного квадратного метра може обійтися в 30 гривень, а в утеплених – 6 гривень.

Так, за словами голови одного з київських ОСББ Василя Рудницького, в його будинку опалення одного квадратного метра коштує 6,85 гривні. Водночас жителям столиці, які живуть в такій же квартирі, але, наприклад, в будинку без теплового лічильника або з високими тепло втратами, доведеться заплатити 1 648 гривні. "У нас батарея трохи тепла, а в хаті не менш 20 градусів! Будинок утеплений, поставлений лічильник, обладнаний тепловий пункт", – пояснює Василь Рудницький.

Реклама

Як розповідає експерт в сфері ЖКГ Тетяна Бойко, серед її знайомих є кілька людей, які платять за опалення одного квадратного метра всього лише одну гривню. "Це добре термомодернізовані будинки. Є будинки ОСББ, які отримали 4-6 гривень за квадратний метр опалення. І є люди, які отримали платіжки за 33 гривні за квадратний метр, а є і ті, хто більше", – розповідає експерт.

Так, якщо, наприклад, орендувати квартиру в правильно утепленому будинку, рахунки за опалення можуть коливатися в межах 500 гривень. Якщо ж проігнорувати стан будинку, за опалення можна платити кілька тисяч гривень.

1211903_01

Рахунки за опалення залежать від тепловтрат. Фото: архів

"У сегменті дешевого житла в опалювальний сезон квартирантам доводиться платити ще й за опалення. Іноді ці суми можуть доходити до 50% від суми самої оренди", – розповідає київський ріелтор Максим Бабуряк.

"У сегменті дешевого житла в опалювальний сезон квартирантам доводиться платити ще й за опалення. Іноді ці суми можуть доходити до 50% від суми самої оренди", – розповідає київський ріелтор Максим Бабуряк.

Реклама

При цьому, як зазначає експерт, українці при виборі нерухомості не часто звертають увагу на енергоефективність будинку.

"З власного досвіду можу сказати, що стали рідше орендувати великі квартири, щоб менше платити за комунальні послуги. Іноді звертають увагу на наявність лічильників, але все-таки для квартирантів все ще важливіше розташування і ремонт в квартирі. Думаю, так і далі буде. А щодо енергоефективності, далеко не всі розуміють. що це і як це визначати", – розповідає ріелтор.

Як правильно вибрати квартиру

Найпростіше при виборі квартири ознайомитися з платіжками за кілька минулих місяців, розповідає Сергій Свистюк. Якщо ж суми в платіжках високі – можна торгуватися і просити знизити ціну на квартиру. Але сама по собі платіжка не скаже про те, чи застосовуються в будинку енергоефективні заходи, чи комфортна в будинку температура, чи правильно зроблено утеплення і вентиляція, щоб не дихати цвіллю. Потрібно додатково вивчити будинок, щоб бути впевненим у виборі.

"Також корисно дізнатися, чи є в будинку тепловий лічильник. Якщо він є, значить, мешканці будинку платять за фактично спожиту енергію, що вигідніше, ніж без лічильника за нормативами", – додає експерт.

Реклама

Крім того, великий плюс – наявність індивідуального теплового пункту (ІТП) або власна котельня. Бажано, щоб котельня або ІТП мали автоматичні погодне регулювання, це дозволяє будинку істотно економити.

"Якщо в квартирі старий лічильник електроенергії – це лише невеликий привід ще трохи збити ціну. Сучасний двозонний лічильник ви зможете встановити пізніше і економити за допомогою нічного тарифу. Коли оглядатимете будинок, особливо в опалювальний сезон, подивіться, чи не відкриті вікна в квартирах. якщо вони відкриті, значить, в квартирах занадто жарко, ні регулювання тепла, люди просто випускають тепло і "мотають" тепловий лічильник", – радить Сергій Свистюк.

Як вибрати квартиру: поради енергоаудитора

  • Великий плюс, якщо в будинку створено ОСББ (мешканцям легше об'єднатися навколо ідеї підвищення енергоефективності)
  • Якщо роботи з утеплення проводяться після енергоаудиту, житло швидше за все буде правильно термомодернізовано (якщо немає – утеплення могло проводитися з порушенням будівельних та санітарних норм, і його необхідно буде переробляти за рахунок мешканців)
  • Якщо не проводився енергоаудит – можна просити знизити ціну, тому що не ясно, скільки доведеться заплатити в опалювальному сезоні.
  • Варто звернути увагу на наявність енергоефективних вікон, дверей, авто доводчики на дверях, енергоефективні лампочки в під'їзді
  • Не соромтеся задавати запитання про наявність утеплення підвалу, горища, даху. "Буде правильно, якщо продавець квартири візьме в своєму ОСББ або ЖЕКу довідку про енергоефективність будівлі. Як мінімум, для будинків в зоні обслуговування "Київенерго" на сайті компанії на мапі "Теплові лічильники" можна знайти дані за встановленими теплолічильників і класу енергоефективності", – упевнений експерт.
  • Якщо купуєте квартиру в новобудові – попросіть енергетичний паспорт на будинок. Купувати варто квартиру з класом енергоефективності не нижче "С".

img_1064

Енергоаудит проводиться за допомогою тепловізора. Фото: ДТЕК

Остаточне рішення можна прийняти, порадившись з енергоаудитором, якій зможе проаналізувати стану будинку і дати чітку відповідь, скільки доведеться платити за комуналку. Наприклад, в Києві консультацію можна отримати безкоштовно в ЦОК "Київенерго" на вул. Жилянській, 83/53.

 Яку квартиру купувати не варто

Варто обережно ставиться до квартир, які знаходяться в будинку з клаптевим утепленням окремих квартир. "Явно варто триматися подалі від будинків, які хаотично утеплені в різні кольори і різною товщиною утеплювача. У такому будинку жити небезпечно, а єдності серед сусідів щодо комплексних підходів утеплення дочекатися буде важко", – розповідає Сергій Свистюк.

Не бажано селитися в клаптиково утепленій квартирі або поруч з сусідами, які невідомо яким чином утеплили квартиру. На стінах даної квартири вже може бути цвіль. Через перепади температури при нагріванні і охолодженні вже можуть з'явитися ледь помітні тріщини, які поступово розростатимуться.

"Клаптикове" утеплення зайвий раз підкреслює, що в будинку щось не так, є проблеми, і ці проблеми хто як може, так і вирішує. При цьому необхідно враховувати, що до помітної економії сімейного бюджету це не приводить", – зазначає експерт.

Не варто купувати квартиру, якщо:

  • Будинок за рішенням мешканців відрізаний від центрального опалення без системної опрацювання з енергетиками і фахівцями з енергоефективності, і люди гріються електрикою (взимку через велике навантаження і при відсутності резерву потужності старі внутрішньобудинкові мережі можуть аварійно відключатися).
  • Не варто селитися в будинку з тріщинами на стінах. Простим утепленням такий будинок дуже складно зробити енергоефективним. "Тут потрібні додаткові дорогі роботи по усуненню тріщин і їх причин. Скільки це може коштувати – на етапі покупки квартири вам навряд чи хтось скаже. Крім того, жити в такому будинку небезпечно", – зазначає експерт.
  • Якщо труби не утеплені, каналізація протікає, запірна арматура стара, та ще й "капає", на трубах видно хомути тощо – знайте, купуючи квартиру в цьому будинку, ви прирікаєте себе в майбутньому на вирішення питань з їх ремонту, радить експерт.
  • Якщо будинок утеплений частково (наприклад, тільки одна стіна), або клаптиково – це скоріше предмет для торгу. Якщо часткове утеплення проводилося без професійного енергоаудиту – дуже висока ймовірність, що воно зроблено неправильно і мешканцям доведеться "скинутися" ще раз на перероблення роботи.

Нагадаємо, на цей момент у Верховній Раді знаходиться законопроект "Про енергетичну ефективність будівель". У документі сказано, що всі українці за власний рахунок повинні будуть провести енергоаудит своїх будинків. А тим, хто хоче продати або здати в оренду житло, доведеться оформляти сертифікат енергоефективності. Як зазначає нардеп Олена Бабак, в країнах західної Європи квартиранти завжди звертають увагу на клас енергоефективності будівлі, парламентарії планують поширити цю практику і в Україні. "В Європі людина, коли бере в оренду квартиру, вона дивиться, який клас енергоефективності у цього житла. Тому що людина розуміє, що орендна плата може бути невеликою, але прийдуть рахунки за опалення, за воду тощо. І ми хочемо це зробити в Україні", – пояснює Олена Бабак. Однак, зайнятися питаннями енергетичної безпеки і власного комфорту можна, скориставшись перерахованими радами, ще до прийняття закону.

За словами віце-прем'єра Геннадія Зубка, термомодернізація будинку може збільшити вартість нерухомості на 15-20%.

Як правильно вибрати квартиру

Найпростіше при виборі квартири ознайомитися з платіжками за кілька минулих місяців, розповідає Сергій Свистюк. Якщо ж суми в платіжках високі – можна торгуватися і просити знизити ціну на квартиру. Але сама по собі платіжка не скаже про те, чи застосовуються в будинку енергоефективні заходи, чи комфортна в будинку температура, чи правильно зроблено утеплення і вентиляція, щоб не дихати цвіллю. Потрібно додатково вивчити будинок, щоб бути впевненим у виборі.

"Також корисно дізнатися, чи є в будинку тепловий лічильник. Якщо він є, значить, мешканці будинку платять за фактично спожиту енергію, що вигідніше, ніж без лічильника за нормативами", – додає експерт.

Крім того, великий плюс – наявність індивідуального теплового пункту (ІТП) або власна котельня. Бажано, щоб котельня або ІТП мали автоматичні погодне регулювання, це дозволяє будинку істотно економити.

"Якщо в квартирі старий лічильник електроенергії – це лише невеликий привід ще трохи збити ціну. Сучасний двозонний лічильник ви зможете встановити пізніше і економити за допомогою нічного тарифу. Коли оглядатимете будинок, особливо в опалювальний сезон, подивіться, чи не відкриті вікна в квартирах. якщо вони відкриті, значить, в квартирах занадто жарко, ні регулювання тепла, люди просто випускають тепло і "мотають" тепловий лічильник", – радить Сергій Свистюк.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти