Як платити за опалення вдвічі менше: тонкощі економії

7 лютого 2018, 07:30

Сергій Рюмочкін Сергій Рюмочкін

Енергоаудитори показують "слабкі місця" в будинку, через які гроші мешканців в прямому сенсі викидаються на вітер

Плата за опалення для мешканців багатоповерхівок, особливо старих, становить часом більше половини всіх комунальних платежів в зимовий час. Але, виявляється, пристойну частину цієї суми ми платимо за підігрів... повітря навколо свого будинку. У квартирах від цього навряд чи стає тепліше, а ось родинний бюджет явно зменшується.

Реклама

Тим часом, практично у кожного вдома є можливість платити за опалення набагато менші суми. Про це навряд чи розкажуть співробітники житлово-експлуатаційних контор: вони не зацікавлені в скороченні платежів. Економія потрібна тільки мешканцям. Ось тому варто зробити застереження: істотно скоротити суми за опалення можна за умови, що мешканці самі займуться цим питанням. Або ж доручать займатися ним будинковому органу самоврядування.

З чого почати, або Навіщо потрібен енергоаудит

Жителі київської дев'ятиповерхівки по вул. Миколайчука, 6, яка цього року відзначатиме півстолітній ювілей, звикли рахувати свої гроші. Раніше це був кооперативний будинок, потім створили товариство співвласників багатоквартирного будинку з красивою назвою "Березіль" (ОСББ). Тобто, облік комунальних витрат ведуть самі мешканці. Коли суми в квитанціях стали лякати, на загальних зборах було вирішено шукати шляхи скорочення витрат..

img_1067

Як розповіла голова ОСББ Наталія Британь, перш за все пару років назад замінили вікна в під'їздах на металопластикові і поставили подвійні двері в під'їздах. У будинку стало тепліше. Навіть відпала необхідність включати батареї в під'їздах, тож суми в платіжках стали трохи менше.

Реклама

Однак, порівняно з новими будинками, суми за опалення все одно залишалися досить високими. Тому на чергових зборах наприкінці 2017 року було вирішено з'ясувати, які енергозберігаючі та енергоефективні заходи ще можна провести в будинку, щоб економити більше. А для цього замовили повноцінний, професійний енергоаудит будинку.

Таку послугу зараз надають багато організацій в багатьох містах України. Її вартість, в перерахунку на одну квартиру, становить всього близько гривні на квадратний метр, або кількадесят гривень з квартири. Зате, заплативши ці гроші один раз, в майбутньому можна отримати економію в кількасот гривень щомісяця, а також уникнути перевитрат і збитків через неправильне утеплення. Енергоаудитори допомагають визначити: скільки будівля може заощадити енергоресурсів, усунувши джерела втрат, які заходи для цього необхідні, скільки вони коштуватимуть, коли окупляться, і за рахунок яких коштів їх можна профінансувати.

"Нам часто задають запитання: а чи потрібно взагалі проводити енергоаудит? Адже можна просто утеплити будинок, заощадивши на аудиторах. Я зазвичай відповідаю, що при такому підході легко можна помилитися, і тоді замість економії доведеться нести потрійні витрати. Без енергоаудиту дуже мало шансів на то, що утеплення будинку буде проведено правильно. Адже у кожного будинку свої особливості, свої "слабкі місця". Бувають випадки, коли люди утеплюють будинок без енергоаудиту, а через пару років стіни стають мокрими, з'являється грибок, або неякісний і неправильно підібраний утеплювач відпадає. Тоді доводиться знімати всю обшивку будинку і робити все заново. Цього разу – попередньо замовивши енергоаудит. Тобто замість економії вийшли потрійні витрати. І все одно тільки енергоаудит показав, як виправити ситуацію", – розповідає менеджер енергосервісної компанії ДТЕК ЕСКО Антон Ковалишин.

А якщо утеплити тільки свою квартиру?

Кореспонденти "Сегодня" були присутні на енергоаудиті будинку по вул. Миколайчука, 6.

Як розповів енергоаудитор, менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Віталій Вент, в принципі, для проведення аудиту досить проаналізувати технічну документацію на будинок, дані про споживання енергії, оглянути стан будівлі. Однак часто енергоаудит проводиться із застосуванням тепловізора. Цей прилад дозволяє наочно проілюструвати мешканцям проблемні місця будинку і переконатися в правильності рекомендацій фахівців.

Так, при огляді "чешки" на Миколайчука, 6, тепловізор показав, що найпроблемніша частина будинку ... цоколь. Стіни будинку на диво добре тримали тепло (про винятки розповімо далі). Дах теж "відбирав" всього 2-3 градуси тепла. А ось фундамент буквально "горів".

Реклама

img_1181 

Фото фундаменту. Червоний колір на екрані тепловізора – місця витоку тепла

Стосовно стін, то найбільші проблеми виявилися в районі квартир, які... вже зробили індивідуальне зовнішнє утеплення. По периметру утеплення витоку тепла були меншими, ніж на проблемному фундаменті!

img_1215

"Нічого дивного, – каже Віталій Вент. – У місцях стиків холодної стіни і утеплювача зазвичай виникають так звані "містки холоду", оскільки ці матеріали мають різну теплопровідність".

Небезпека "містків холоду" в тому, що в місцях зіткнення "теплих" і холодних панелей рано чи пізно з'являються тріщини. Там накопичується волога, з часом проникаючи до квартир разом з цвіллю і грибком. Насамперед, звісно, ці неприємності відчують на собі сусіди мешканців, які "індивідуально утеплилися". Адже, зазвичай, зовнішнє утеплення захоплює трохи більшу площу, ніж площа квартири, тож "містки холоду" виявляються на сусідській території. Але з часом проблеми перекинуться і на саму утеплену квартиру – винуватицю проблем.

Реклама

Приклад з окремо утеплити квартирами, до речі, дав мешканцям і відповідь на запитання, чи можна утеплити тільки фундамент. Виявляється, не можна. Тому що в тому місці, де закінчується утеплення, з'являться точно такі ж "містки холоду", які з часом додадуть проблем цілому поверху.

"Утеплення потрібно починати на глибині промерзання ґрунту, приблизно 1 метра і вести безперервно аж до самого верху. Повинен бути утеплений і дах. Тільки таким чином дійсно вдасться уникнути тепловтрат", – розповідає Віталій Вент.    

Щоб будинок не перетворився на гарячий термос…

Часто доводиться чути думку, що утеплення може підвищити температуру в квартирі або в усьому домі, але на суми в платіжках утеплення ніяк не вплине. І це буде правдою. Якщо проводити утеплення без модернізації теплового пункту, який "живить" будинок.

Ви бачили свій будинковий теплопункт? ІТП можуть розташовуватися в бойлерних у дворах чи в підвалах будинків. Якщо будинок старий, в такому ж "віці", найімовірніше, перебуває і його теплопункт. Часто це найжаркіше приміщення в будинку: іржаві труби, що протікають, щедро підігрівають запліснявілий підвал, і запах вогкості розходиться по всьому під'їзду. Старі клапани і вентилі вже не в змозі виконувати свої функції, а тому регулювати температуру в будинку з їх допомогою просто неможливо.

В ОСББ "Березіль" теплопункт хоч і старенький, але доглянутий. Труби в теплоізоляції, вентилі і перемикачі підтримуються в робочому стані. З їх допомогою голова ОСББ намагається вручну підтримувати в квартирах комфортну температуру. Хоча зізнається, що всім догодити неможливо. Є квартири, де завжди холодно, в інших – жарко. Фахівці називають це "недотопами" і "перетопами". І кажуть, у всьому винні застарілі теплосистеми.

img_1250

"Так часто буває, тому що в старих будинках теплосистема незбалансована. Вона не може підтримувати однакову температуру в усіх квартирах. Виконати це завдання можуть сучасні автоматичні теплопункти. Зараз їх замовляють і встановлюють багато будинків. Більш того, заходи з енергоефективності я б рекомендував починати саме з установки такого автоматичного ІТП як одного з заходів, які найшвидше окупаються. Це може дати економію до 25%", – розповідає Антон Ковалишин.

Автоматичні теплопункти включають до себе не тільки нове обладнання і труби в підвалі або бойлерній. Це і датчики на стінах, через які надходить інформація про температуру навколишнього середовища. Це і балансувальні клапани в стояках, за допомогою яких, власне, і усуваються "недотопи" з "перетопи" в окремих квартирах.

Де взяти гроші на ремонт

Мабуть, це головне питання. Через якого багато мешканців відмовляються брати участь в заходах щодо підвищення енергоефективності свого будинку. Ось якби гроші дали з бюджету – інша справа. А з родинного бюджету – спасибі, ні.

Проте є способи утеплити і оновити свій будинок, нічого не сплачуючи додатково. Тільки під час одного енергоаудиту ми почули про декілька таких способів.

"Які роботи потрібно проводити в будинку – ми вирішуємо на загальних зборах мешканців наприкінці року. На підставі цього рішення робимо розрахунок тарифу на наступний рік. Два роки поспіль ми закладаємо на всі ремонтні роботи по 1 грн з 1 кв. м площі. За ці гроші замінили вікна та двері в під'їздах, поставили енергозберігаючі лампочки з датчиками руху. На ці гроші замовили енергоаудит. Якщо збори вирішить, що за підсумками цього аудиту нам варто утеплювати будинок, наприклад брати участь у міській програмі "70/30", ми протягом року назбираємо потрібну суму і подамо заявку на наступний рік", – розповідає голова ОСББ "Березіль" Наталія Британь.

Міська програма "70/30" передбачає, що всі роботи в житлових будинках, пов'язані з підвищенням енергоефективності, на 70% фінансуються з міського бюджету, а на 30% – мешканцями, наприклад, за рахунок квартплати або цільових внесків.

"До речі, за програмою "70 на 30" допускається, щоб 30% вартості робіт фінансували енергосервісні компанії", – розповів директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.

У сусідньому будинку на тій самій вулиці Миколайчука, наприклад, гроші на будматеріали для утеплення виділив депутат, розповідають мешканці.

Звиісно, грантових і меценатських грошей для всіх не вистачить. Тому ОСББ може залучити як інвестора енергосервісну компанію.

"Наша компанія може профінансувати і виконати деякі енергоефективні заходи. Наприклад, модернізувати індивідуальний теплопункт. Мешканцям не доведеться за це нічого платити додатково. Повертати гроші вони можуть у вигляді щомісячних платежів за рахунок частини зекономлених на опаленні коштів. Оплата за енергосервіс може становити 2-3 грн з квадратного метра, залежно від обсягу робіт при цілком відчутній економії", – розповідає Антон Ковалишин.

Модернізація ІТП може окупитися протягом 2-4 років і обійтися в 300-600 тис. грн, залежно від об'єкта і проекту. До таких заходів вигідно залучати інвестора. А ось повне зовнішнє утеплення будинку може окупатися набагато довше – понад 6 років. Тому зараз краще використовувати для цього безповоротне грантове фінансування, за яке варто поборотися. Адже повний комплекс енергоефективних заходів в деяких будинках радянської забудови може дати економію до 70%.

Нагадаємо, нещодавно сайт "Сегодня" розповідав,як на комуналці економлять за кордоном і як берегти гроші українцям.

Нагадаємо, раніше Олена Кот в ефірі "Головної теми" на телеканалі "Україна" розповідала, як правильно утеплити будинок. Детальніше дивіться в сюжеті:

А рівно рік тому канал "Україна" досліджував досвід столичних будинків, в яких провели модернізацію.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти