Як не втратити субсидію: українці отримуватимуть "знижку" за новими правилами

11 серпня 2017, 07:20

Олександр Литвин

Якщо українець незаконно отримував "знижку", суми використаної субсидії доведеться повернути в бюджет

ВУкраїнівжечерезкількамісяцівстартуєопалювальнийсезон2017/2018.Мільйонамсімейсубсидіїперерахуютьза новими правилами.Соціальнінормативиспоживання,якіпокриває"знижка",скоротять,акаратизаобманвдеклараціїбудутьжорсткіше.Утакихсімейне тількизаберутьсубсидію,алеізмусятьповернутивбюджетнезаконновикористанігроші.Сайт"Сегодня"з'ясував,хтовУкраїніотримує"знижку"накомуналкуіякне позбутисядопомогивіддержави.

Хто отримує субсидії в Україні

Реклама

Наданиймоментсубсидіяоформленау6,3мільйонасімей,йдетьсявданихДержстату.Прицьомузараз"знижку"отримуютьлише 3,6мільйонадомогосподарств(57,9%відтих,хтозвернувся).Пояснюєтьсятакаситуаціяпросто.Вліткуукраїнцямне потрібноплатитизаопалення,якеза оцінкамиекспертівскладає70%відвартостікомуналки.Томубагатьомсубсідіантамзарплативистачає,щобсамимоплачуватикомунальніпослуги.

.png_100

Наприклад,сім'яз трьох осібіз загальнимдоходомв9 тисячгривеньнакомуналкубезсубсидіїможевитрачати 1247 гривень.Все,щопонад цю суму(вмежахсоціальнихнорм),компенсуєсубсидія.Влітку1247гривеньвистачаєнаоплатукомуналки,авзимку,зурахуваннямопалення-немає.Томувопалювальнийсезонтакасім'яотримуєзнижку,а невопалювальний-доводитьсяплатитиза рахункамисамим.

До речі,сайт"Сегодня"розробивкалькулятор,якийдозволяєрозрахуватиприблизнийрозмірсубсидії.

Скільки доведеться заплатити за комуналку з субсидією
Скільки людей у вашій родині:
Який загальний дохід на вашу сім`ю (грн):
Як ви опалюєте будинок:
Є центральне опалення
Опалюю газом
Яка площа вашої оселі (m2):
Скільки можу заплатити за комуналку*:
* Якщо зазначеної суми достатньо для оплати комунальних послуг без субсидії, "знижка" не надається
Що покриває субсидія:

Калькулятор показує приблизний розрахунок. Остаточне рішення про призначення субсидії приймає місцевий орган соцзахисту, де також можуть розрахувати точну суму субсидії.

Реклама

Середнійрозмірзнижкицього літаскоротивсявдекількаразів.Так,влютомудержаванакожногосубсидіантавсередньомувитрачала1570гривень,авминуломумісяці-всього164гривні.Алевжечерезкількамісяців,зістартомопалювальногосезону,сумивплатіжкахпоповзутьвгору,аразомзнимивиростеісереднійрозмірзнижки.

ЗапідрахункамиМіністерствасоціальноїполітики,вжецієї зимичислосубсидіантівможезбільшитисядо9 мільйонівсімей(всьоговУкраїні15 мільйонівдомогосподарств).УминуломуроціМіністерствофінансіврозрахувало:напрограмусубсидійв 2017-музнадобиться47 мільярдівгривень,протевжевтравністалозрозуміло-грошейне вистачить.Кабінетуміністрівдовелосявноситиправкиізбільшитибюджетдо61мільярдагривень.Детальнішепро те,чомугрошейнасубсидіїне вистачилоідо чогоцепризвело,можна прочитати тут.

Як не втратити субсидію

Погаситизаборгованістьзакомуналку.Кількамісяцівтомууряд вдосконаливпрограмусубсидій.Однезнововведень-якщосім'яотримувалазнижкувминуломусезонііприцьомунакопичилазаборгованістьякмінімумзадвамісяці,субсидіяне продовжується.

Упостанові"Про спрощений порядокпризначеннясубсидій"сказано:органимісцевогосоцзахиступовинніпроінформуватиборжникапро те,щосубсидіюнанаступнийсезонвінне отримає.Зцьогомоментуєдвамісяцінапогашеннязаборгованостіабоукладеннядоговоруреструктуризаціїборгу.Якщоцівимогивиконати,субсидіюпризначатьзмоментудокументальногопідтвердження(доведетьсяпоказатиорганамсоцзахистукопіюдоговоруреструктуризаціїабоквитанціюпро сплатуборгу).

Крімтого,якщосубсидіантне платитьзакомуналку,представникиОСББабожитлово-експлуатаційноїорганізаціїможутьзвернутисядо органівсоцзахистудлятого,щоб"знижку"утакоїсім'їзабрали.

759757_01

В тренді
Відставка міністрів, земельний закон і зарплати в СБУ – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Владислав Криклій, Ігор Петрашко, Максим Степанов / Колаж "Сьогодні"
В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
Реклама

Фото: архів

Правильно заповнити декларацію, а якщо щось змінилося – повідомити органам соцзахисту. Субсидію можуть забрати, якщо виявиться, що українець приховав одне з джерел свого доходу і збрехав в декларації. Такими порушеннями можуть стати: неофіційне працевлаштування, додатковий дохід від здачі житла в оренду, підприємницька діяльність, дохід від якої "забули" згадати в декларації і т.д. Соціальні інспектори, згідно з постановою N 848, мають право досліджувати матеріально-побутові умови субсидіанта. І якщо під час такого дослідження виявиться, що реальне матеріальне становище відрізняється від задекларованого, "знижку" можуть забрати.

Варто пам'ятати про "заборону" на великі покупки. Якщо субсідіант витратив на якийсь товар або послугу від 50 тисяч гривень, на наступний сезон його можуть залишити без "знижки". Виняток – витрати на медичне обслуговування. Тобто якщо зараз купити ділянку землі, машину, техніку, яка стоїть як мінімум 50 тисяч, в наступному сезоні доведеться платити комуналку самому. Нагадаємо, "знижка" на комуналку призначається окремо на опалювальний і неопалювальний сезони. За інформацією Міністерства соціальної політики, найчастіше в українців забирають субсидії саме через великі покупки.

До органівсоцзахистунеобхідноповідомити:якщозміниласякількість проживаючих у квартиріабобудинкулюдей,якщозмінилосяматеріальнестановище(хтосьвтративроботуабонавпаки-влаштувавсянановемісце).

Щевминуломуроціза"помилки"вдеклараціяхукраїнцівніякне карали.Вцьомужроцінезаконновикористанусубсидіюдоведетьсяповернутивбюджет.Якщоспоживачвідмовивсядобровільноповертатигроші,нанього,яксказано в постановіКабміну,можутьподативсуд.

Перевіряти будуть по-новому

Міністерствофінансівпроводитьверифікаціювсіходержувачівсоцвиплат,втомучисліісубсидіантів.Спеціальнийвідділзвіряєінформаціюзрізнихдержавнихреєстрівтабазданихізнаходитьрозбіжності.ТакожМінфінотримавдоступдо банківських рахунківукраїнців.

Реклама

Крім того, Міністерство соцполітики зареєстрував законопроект, в якому пропонує створити "інститут соціального інспектора". Зараз це відомство підпорядковується безпосередньо місцевим органам соцзахисту і, як відзначають чиновники в пояснювальній записці до законопроекту, демонструє дуже скромні результати роботи. Якщо документ підтримають парламентарі, в Україні створять "сірі списки" пільговиків, яких в першу чергу повинні будуть перевірити соціальні інспектори. "Ревізор" отримає право самостійно ініціювати аудит матеріального стану сім'ї, відвідувати пільговиків і субсидіантів за місцем їх проживання. Якщо інспектор з'ясує, що сім'я приховала додатковий дохід або нерухомість, соціальну допомогу скасують, а знову звернутися з проханням призначити пільгу або субсидію можна буде тільки через півроку.

1194954_01

Фото: архів

Уже в кінці цього року Мінсоцполітики створить єдиний реєстр субсидіантів. Цей інструмент в тому числі дозволить встановити, чи дійсно сім'я отримує субсидію за місцем свого фактичного проживання. "Зараз проблемним залишається питання про надання субсидії за місцем фактичного проживання громадянина, а не за місцем реєстрації. Проте, Міністерство соціальної політики України на звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини поінформувало про неможливість перегляду порядку призначення житлової субсидії за фактичним місцем проживання через відсутність єдиної бази даних одержувачів субсидій", – йдеться в рекомендаціях парламентського комітету з питань соцзахисту.

Експертигромадянськоїмережі"Опора"впевнені:вєдиній базіповиннаміститисяінформаціяпро смерть,переїзд,втратупаспортасубсидіанта.Такийєдинийоблікспроститьпроцедуруконтролю.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти