Як покарають за борги по "комуналці" і що робити, якщо нічим платити

У Києві пропонують виплачувати борги частинами, а постачальники послуг готують позови до суду

В Україні за рік подорожчало все: гаряча і холодна вода, електроенергія, газ та опалення. За даними Державної служби статистики, за підсумками першого півріччя українці заборгували за опалення і гарячу воду 5,2 млрд грн, 2,9 млрд грн – за світло, 1,8 млрд грн – за холодну воду. У Мінрегіоні прогнозують, що вже цієї зими рівень розрахунків за "комуналку" скоротиться на 30%. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, що робити, якщо вліз в борги, і як можуть покарати боржників.

У кожній хаті за "комуналку" не платять до 20% мешканців

Реклама

Як кажуть експерти, в типовій багатоповерхівці комунальні рахунки не закриті у кожної п'ятої квартири. При цьому, за даними статистики, борг українців за "комуналку" на початок літа становив 12,8 млрд грн: у сезон опалення борги накопичують, а влітку – гасять.

"У Києві з загальної кількості особових рахунків близько 20%, або близько 170 тис. квартир, мають борги по" комуналці ". З них близько 30% – це затримка в оплаті на місяць-два", – розповідає гендиректор "Центру комунального сервісу" Катерина Саркісова.

Приблизно така ж ситуація і в регіонах, як зазначають чиновники, далеко не всі боржники не мають можливості платити за рахунками, багато роками ігнорують платіжки, незважаючи на рівень доходів. "У нас приблизно 20% в кожному будинку не платять за комунальні послуги або ж оплачують рахунки частково", – розповідає в.о. директора Тернівського Житлово-комунального підприємства Ігор Заярний.

Реклама

"У нас приблизно 20% в кожному будинку не платять за комунальні послуги або ж оплачують рахунки частково", – розповідає експерт.

У червні українці заплатили 106% від нарахованої суми (переплата пішла в рахунок погашення боргу). Серед регіонів найвищий рівень оплати в Київській та Одеській областях (137,8% і 132,9% відповідно), найнижчий – у Тернопільській (76,4%).

У середньому влітку українська сім'я платить за комунальні послуги 395,5 грн, взимку ця сума може зрости в кілька разів. Варто врахувати, що в різних регіонах городянам приходять різні суми в платіжках. Наприклад, кубометр гарячої води в Києві коштує 83 грн, а в Южноукраїнську – всього 17,5 грн. В середньому сім'я з трьох осіб споживає 5 кубометрів гарячої води, отже, кияни заплатять тільки за гарячу воду 415 грн, а южноукраїнці – 87,5 грн. Сума залежить від того, чим підприємства підігрівають воду: газом, вугіллям чи за допомогою атомної енергії (як, наприклад, в Южноукраїнську).

У Міністерстві регіонального розвитку та будівництв вважають: в опалювальний сезон рівень розрахунків за "комуналку" знизиться на 30%, при цьому, за прогнозами уряду, до 9 млн сімей отримуватимуть субсидії (це майже кожен другий українець).

Реклама

"Імовірність того, що неплатежі з боку населення зростуть – висока... Ми очікуємо падіння (рівня платежів) приблизно на 30%", – цитує "Інтерфаксу" слова заступника міністра регіонального розвитку та будівництва Едуарда Кругляка.

"Імовірність того, що неплатежі з боку населення зростуть – висока... Ми очікуємо падіння (рівня платежів) приблизно на 30%", – говорить заступник міністра.

Як можуть покарати боржників і що робити

Як розповідає юрист Олександр Плохотник, в Україні діє спрощена система стягнення боргів. Будь який ЖЕК може подати до суду на боржника, після чого рішення буде винесено протягом трьох днів. Судовий наказ про стягнення майна видається без судового засідання і без виклику сторін. Тобто боржник, у якого, наприклад, збираються заарештувати машину, дізнається про це тільки після того, як до будинку наскочать судові пристави.

Кілька місяців тому в Україні на державному аукціоні продали квартиру в Луцьку. Власники житла не оплачували "комуналку" багато років, в зв'язку з чим суд ухвалив рішення заарештувати житло. Згідно із законом, зазначає Олександр Плохотник, стягнути у боржника можна "комуналку" за три роки. Квартиру продали приблизно за 450 тис. грн, 50 тис. грн забере ЖЕК, а решту суми віддадуть власникам проданої квартири.

"Заарештувати єдину нерухомість або землю у боржника можна лише в тому випадку, якщо борг перевищує розмір десяти мінімальних заробітних плат. З 1 травня мінімальну зарплату підвищили, отже, щоб заарештувати житло, борг повинен бути не менше 14 500 грн", – розповідає Олександр Плохотник .

"Заарештувати єдину нерухомість або землю у боржника можна лише в тому випадку, якщо борг перевищує розмір десяти мінімальних заробітних плат. З 1 травня мінімальну зарплату підвищили, отже, щоб заарештувати житло, борг повинен бути не менше 14 500 гривень", – розповідає Олександр Плохотник .

Юрист пояснює, на його практиці випадків продажу квартири в рахунок боргів не було, проте така ймовірність завжди є. Навіть після того, як суд ухвалив рішення заарештувати житло, за словами Олександра Плохотника, ще можна поборотися за свою квартиру.

"Після рішення суду буде десять діб на оскарження. Тоді вже засідання проходитиме з запрошенням сторін. Завжди можна попросити реструктуризувати борг, почати його поетапно виплачувати. Ризик втратити квартиру є, скажімо так, у найбільш несвідомих громадян", – пояснює юрист.

Як повідомили в запорізькому концерні "Міські тепломережі", з боржниками за гарячу воду та опалення юристи підприємства борються регулярно. Наприклад, 4 травня у одного з боржників вилучили автомобіль ВАЗ 2107: борг запорожець погасив вже наступного дня. 12 травня, також за борги по "комуналці", "Міські тепломережі" відсудили у свого боржника телевізор, пилосос, мікрохвильову піч, колонки. Все це майно буде продано на державному аукціоні, гроші підуть на погашення боргів.

А ось в Тернівці кажуть, що примусити городян платити за боргами дуже складно. За словами Ігоря Заярного, навіть якщо комунальне підприємство виграє суд, державні виконавці не поспішають знаходити і заарештовувати майно боржника. Партнер ЮФ Ario Юліан Хорунжий пояснює: державні виконавці отримують зарплату 2400 грн, при цьому за місяць кожному співробітнику доводиться мати справу в середньому з 130 боржниками.

"У державній виконавчій службі " продається "послуга" не стягнути". Виконавець може домовитися з боржником і за" винагороду "рішення суду не виконувати. Єдиний вихід в такій ситуації – поскаржитися на виконавця, однак дуже часто це не дає ніяких результатів", – розповідає юрист.

Комунальні підприємства готові відмовитися від позовів до суду, якщо боржники погодяться платити за рахунками. Так, заборгованість можна реструктуризувати і виплачувати частинами. У Києві Центр комунального сервісу (ЦКШ) пропонує виплатити борг за 4 роки: для цього необхідно укласти договір.

"З грудня 2015 концерн активізував свою роботу з боржниками, ми працюємо з боргами за опалення, гаряче і холодне водопостачання, водовідведення, які були надані населенню в 1 липня 2014-го", – цитує прес-служба відомства заступника гендиректора ЦКШ Валентину Дубовик.

Чи можуть боржники отримати субсидію

За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, головна причина, через яку можуть відмовити в субсидії, – одноразове придбання певного товару на суму від 50 тис. грн.

"При зростанні кількості субсидіантів з 1,7 млн до 5,5 не повинна була зрости і кількість тих, кому відмовлять? Збільшення кількості субсидіантів відбулося майже в чотири рази, а зростання відмов – вдвічі. Це прийнятний показник", – цитує чиновника прес-служба міністерства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За що можуть забрати субсидію

На гарячій лінії Кабінету міністрів пояснювали: сім'ї з боргами за "комуналку" мають право оформити субсидію. "Знижка на" комуналку "не призначена тільки в декількох випадках:

  • Якщо в період 12 місяців до оформлення субсидії якого було придбано виріб або оплачена послуга на суму від 50 тис. грн
  • Якщо субсидіант приховує додатковий дохід
  • Рівень доходів дозволяє оплачувати "комуналку"

Так, якщо один з членів сім'ї, наприклад, оплатив офтальмологічну операцію на суму від 50 тис. грн, в субсидії такій сім'ї можуть відмовити. "Якщо оплатили таку операцію, ніхто не позбавляє права подавати заяву на субсидію. Однак вже остаточне рішення, покладена субсидія чи ні, в такому випадку прийме комісія", – пояснили на гарячій лінії.

Субсидія дозволить платити за "комуналку" 15% від доходу сім'ї. Порахувати орієнтовний розмір субсидії можна на спеціальному калькуляторі на сайті уряду.

Якщо працездатний член сім'ї офіційно не працює, при розрахунку субсидії, як заявив заступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін, враховуватимуть його дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент – 2900 грн). Раніше для непрацюючого члена сім'ї рахували дохід в розмірі одного прожиткового мінімуму.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,38
50,05
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,62
27,56
53,09
51,09
51,20
27,61
53,68
52,29
53,68
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,29
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,98
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

59358.28

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum (ETH)

3313.96

Litecoin (LTC)

75.36

Ripple (XRP)

0.58

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти