Де знайти гроші, щоб заощадити на комуналці

6 грудня 2018, 09:20

Соціальні можливості держбюджету на майбутній рік не безмежні

Тарифинажитлово-комунальніпослугизростатимутьівнайближчідварокибудутьзалишатисявчислітихчинників,якіпідтримуютьвисокийрівеньінфляції.Зокрема,якщоза підсумками2018року загальнаінфляція,якочікується,складе10,1%,тоінфляціятоварівіпослугзадміністративнорегульованимицінами(деосновнемісцезаймаютьпослугиЖКГ)-18,4%.ПричомувостанньомуінфляційномузвітіНацбанкпогіршивзагальнийпрогнозпоінфляціїнапоточнийрікна1,2%(з8,9до10,1%),апрогноззростанняадміністративнорегульованихцін-на1,8%(з16,6до18,4%).

Як будуть рости тарифи на тепло

Реклама

"Оголошенепідвищеннятарифівнагаздлянаселенняівиробниківтепловоїенергії(23,5%)зумовитьвідповіднийпереглядтарифівнацентралізоване опаленняігарячуводу",-йдеться,зокрема,вінфляційномузвітіНБУщодо2018 року.

"У 2019-2020 роках зростання адміністративно регульованих цін сповільниться до 11,7 і 10,8% відповідно, однак все ще буде перевищувати рівень зростання цін на інші компоненти споживчого кошика. Тарифи на газ (а разом з ними і на опалення і гарячу воду ) продовжать рости відповідно до прийнятих рішень уряду щодо поступового їх доведенні до імпортного паритету. Крім того, подальше підвищення зарплат, зокрема для працівників в сфері ЖКГ і муніципального транспорту, також зробить свій істотний внесок у збільшення адміністративно регульованих цін в середньостроковій перспективі", – роблять прогноз в Нацбанку.

Зпочаткомопалювальногосезонупрогнозищодопідвищенняціннажитлово-комунальні послугипочализбуватися.Зокрема,Національнакомісіяз регулюваннявсферіенергетикиікомунальнихпослугнасвоємузасіданні 23листопадапідвищилатарифинатепловуенергіюдля20теплокомуненерго,назасіданні 28листопада -щев5регіонах,30 листопада -для12компаній...

Міністр соціальної політики Андрій Рева прогнозував, що з грудня вартістьпослугзаопаленняігарячуводупідвищитьсявсередньому на 16%. Алевкожномурегіонісвоїумови,ітарифинамісцяхзмінюютьсянеоднаково.Так,вОдесіподорожчаннявбудинкахбезприладівоблікускладебільш ніж70%(з30,76до52,92грнзакв.м),зприладамиобліку-54%(з1,2до1,9тис.грнза1Гкал).УКиєвітаЧеркасахзновогорокутарифнаопаленняплануютьпідвищитина22%.Якимосьрегіонахзаразпощаститьбільше,іподорожчаннятамвиявитьсянезначним.

Питання економії стає ще більш актуальним

Реклама

Після того, як Кабмін дозволивжителямстарихбагатоповерхівоквстановлюватиіндивідуальнілічильники на тепло, у більшості українців з'явилася можливість заощаджувати. Однак це можливо тільки за умови, що будинок досить утеплений і дорогоцінне тепло гріє дійсно квартири, а не повітря навколо будинку. На жаль, серед старих будинків дуже мало таких, які не потребують додаткових заходи з енергозбереження. У більшості житлових будинків гостро стоїть необхідність проведення робіт для енергозбереження та підвищення енергоефективності. Енергетична модернізація будинків вимагає витрат, і не малих, в деяких випадках до декількох мільйонів гривень на один будинок.

Втім,існуютьспособи,якпрофінансуватитермомодернізаціюбагатоповерхівокбезвкладеньз бокусамихмешканців.Наприклад,зарахунокбюджетнихкоштів,кредитівіінвестиційспеціалізірованнхкомпаній.

По-перше,вУкраїнідієдержавнацільовапрограмаенергоефективності,врамкахякоїжителібагатоповерхівокможутьвзяти"теплийкредит"-грошінакомпенсаціючастиникредитудлямодернізаціїбудинковихтепломереж,назовнішнє утеплення будинкута іншихробітз підвищення енергоефективності. В держбюджеті-2019націцілібудепередбачено близько 400 млн грн. Але,якпоказалапрактикаостанніхдвохроків,грошінатеплікредитидляОСББзакінчуютьсявжедо літа.

У наступному році свої фінансові програми з підтримки термомодернізації житлових будинків, повинен запустити Фонд енергоефективності. Для цих цілей статутний капітал Фонду в цьому році було збільшено до 1,6 млрд грн. У Однак на сьогоднішній день Фонд ще не повністю приступив до роботи. В уряді обіцяли, що повноцінна робота Фонду енергоефективності буде налагоджена до кінця 2018 року. Однак 23 листопада прем'єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив, що Фонд запрацює лише у другому кварталі 2019 року. Тобто, на гроші Фонду краще розраховувати тим, хто планує проводити термомодернізацію свого будинку до наступного опалювального сезону. До того ж, як очікується, Фонд буде проводити досить жорсткий відбір претендентів на отримання фінансування. Як мінімум, мешканцям необхідно буде замовити проведення енергоаудиту та оформлення енергетичного сертифіката, який буде обов'язковий для житлових будівель, які претендують на держпідтримку.

У багатьох регіонах діють муніципальні програми спільного фінансування капітальних ремонтів житлових будинків "70/30", за кошти яких також можна провести роботи з утеплення багатоповерхівок. Програмою передбачено, що 70% необхідних коштів виділятиме бюджет, а 30% витрат повинні будуть покрити мешканці. У Києві, наприклад, до програми можуть приєднатися всі будинки старше 10 років. Причому за деякими видами робіт з 2019 року уряд обіцяє фінансувати до 90% вартості робіт. Наприклад, по ремонтам ліфта або капітального ремонту даху. Однак на сьогоднішній день бажаючих провести ремонт свого будинку за цією програмою набагато більше, ніж передбачено коштів. У 2018 року черга в столиці становила приблизно 200 будинків. Щоб потрапити в програму на 2019 рік, органи самоврядування або керуючі компанії повинні подати документи до 14 грудня. І претендентів на бюджетні кошти також чекає досить жорсткий конкурсний відбір. За весь період дії програми 70/30 в ній змогли взяти участь і отримати фінансування від міста понад 300 ОСББ з декількох тисяч таких організацій.

Приватні інвестори – розумна альтернатива бюджетним програмам

Реклама

Для тих будинків, які з тих чи інших причин не зможуть отримати для утеплення своїх будинків гроші з державного або місцевого бюджетів, залишається два виходи. Перший – почекати рік і спробувати потрапити в "теплі" бюджетні програми-2020. За цей час можна буде встигнути виконати умови конкурсу і підготувати свій будинок до утеплення. Але є і другий вихід – звернутися до приватних енергосервісних компаній (ЕСКО). Такі компанії успішно працюють у багатьох країнах світу вже майже півсотні років. В Україні їх робота стала можливою після прийняття в 2015 році Закону "Про впровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав і законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації".

"Енергосервіснікомпаніїможутьне тількипрофінансуватиенергоефективнізаходи,алеівиконатиїхпідключ,атакожзабезпечуватисервіснеобслуговуваннявстановленогообладнання,щорічноготуватийогодонового опалювальногосезону.Аленайголовніше,ЕСКОгарантуютьпевнийрівеньекономіїенергоресурсівікомфортдлямешканців",-розповівдиректорДТЕКЕСКОЄвгенБушма.

Наприклад,ЕСКОможутьпрофінансуватиіавтоматизуватиіндивідуальний тепловийпункт,щодозволитьекономити20-40%витратнаопалення.Також,ЕСКОможутьвиконатибалансуваннястояків,щобзабезпечитиоднаковокомфортнутемпературув усіхквартирахнарівні18-21градусів,утеплитиінженернікомунікації,щобтеплодоходилодоквартир,ане втрачалосявпідвалі.Корисно,щоза участювпрограмах70/30тісамі30%віджителівможнапокритиінвестиціямивідЕСКО.

"Якщо грамотно комбінувати різні джерела фінансування енергоефективних заходів (гранти, "теплі кредити", енергосервісні інвестиції), то мешканці можуть без власних вкладень модернізувати свою багатоповерхівку, поліпшити в ній комфорт, зменшити платіжки за опалення і підвищити капіталізацію (вартість) своєї нерухомості. Адже квартири в комплексно утепленому будинку будуть коштувати дорожче, ніж в аналогічному, але не утепленому. Розібратися, які заходи необхідно виконати в будинку, щоб знизити втрати енергії, скільки такі заходи будуть коштувати, і як саме розпорядитися фінансуванням, допоможе енергоаудит – комплексне енергетичне обстеження будівлі", – говорить експерт з енергоефективності Антон Ковалишин.

Механізменергосервісузаразактивнорозвиваєтьсявсферімодернізаціїбюджетнихбудівель.За данимиДерженергоефективності,в20містахУкраїнивжеукладені184ЕСКО-контрактиназагальнусуму200 млнгрн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти