Борги, арешти і нові тарифи: чому українці можуть залишитися без гарячої води (Інфографіка)

3 червня 2016, 12:36

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Підприємства ТКЕ заявляють про катастрофічну ситуацію в галузі

Заборгованість споживачів за тепло і гарячу воду залишила підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) в Україні без засобів для обслуговування теплових мереж і підготовки до нового опалювального сезону.

Реклама

Тільки споживачі з Києва заборгували 3,2 млрд грн за тепло, електроенергію і гарячу воду. Це в 5,4 рази перевищує заборгованість "Київенерго" перед НАК "Нафтогаз України" за газ, використаний на виробництво тепла і електрики. А зростання заборгованості – це реальна загроза стабільності енергопостачання.

Найбільше заборгували "бюджетники". На 1 травня загальна заборгованість таких організацій вже досягла 206 млн грн. За тепло найбільше заборгували установи, розпорядником фінансування яких є Міносвіти. Найгірші розрахунки – в КНУ ім. Т. Шевченка, борг якого на 23 травня перевищив 16 млн грн.

У столиці вже заявили, що бюджетним організаціям, які не розраховуються за теплоенергію, буде відключена гаряча вода, адже працювати в збиток постачальники вже не можуть.

Але проблема полягає не тільки у відсутності платежів – борги ТКЕ перед "Нафтогазом" ростуть і через дивацтва з впровадженням нових тарифів. Так, через несинхронне впровадження тарифів на газ і тепло в Україні постачальники цих послуг зазнають колосальних збитків.

Реклама

Ця проблема стосується всіх 170 великих енергопостачальних компаній – ліцензіатів НКРЕКУ. За підрахунками регулятора, за два місяці виробництва тепла для гарячого водопостачання, купуючи газ за новими цінами, а реалізуючи товар/послугу за старою ціною, вони втратять більше 420 млн грн.

hotwater_ig

"5 травня НКРЕКУ схвалила прогнозні тарифи на теплоенергію для населення та послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання через зростання ціни на газ, які планує переглянути з липня. При цьому нові тарифи на газ діють з 1 травня. За нашими розрахунками, збитки за цей касовий розрив між новою вартістю газу і старим тарифом на тепло складуть 253 млн грн", – розповідає фінансовий директор "Київенерго" Тетяна Грязнова.

Складність ситуації української ТКЕ не обмежується тільки цією проблемою. Всі теплопостачальники виявилися на грані банкрутства через введення спецрахунків для оплати газу НАК "Нафтогазу". Фактично мова йде про вимивання оборотних коштів підприємств.

Всі теплопостачальники опинилися на межі банкрутства

"ТКЕ не можуть контролювати роботу свого підприємства, позаяк не мають впливу на його фінансовий стан, – пояснила Грязнова. – Наприклад, тільки за чотири місяці 2016 року борг споживачів тепла Київенерго виріс на 387 млн грн, а борг компанії за газ зменшився на 132 млн грн. Тобто з обороту компанії вимито понад півмільярда гривень! Це майже дві щорічні інвестиційні програми з перекладки тепломереж і підвищення енергоефективності міської системи теплопостачання".

Реклама

Ускладнюють ситуацію в ТКЕ штрафні санкції НАК "Нафтогаз України" за газові борги, які теплопостачальники не можуть виконати которий рік поспіль: населення розраховується за опалення і гарячу воду до 25 числа наступного місяця, бюджетні установи – з відстрочкою в 25 днів, а компенсація різниці в тарифах фінансується державою з затримкою рік-півтора, пільги і субсидії нараховуються пізніше на 1-2 місяці.

Зокрема, в Києві 275 млн грн пільг і субсидій за лютий-березень 2016 були компенсовані лише 30 квітня. При цьому штрафні санкції за несвоєчасні розрахунки за газ стають проблемою теплопостачальника. Через борги НАК "Нафтогаз" ініціює судові позови до ТКЕ і арешти рахунків.

"ТКЕ не можуть купувати газ, їх господарська діяльність заблокована через арешти рахунків за газові борги, паралізована робота по підготовці до наступного опалювального сезону. Криза в галузі вимагає негайного ефективного втручання регулятора і збалансування інтересів усіх ланок процесу енергопостачання. В таких умовах, як зараз, теплокомуненерго всієї країни нежиттєздатні", – підкреслила Грязнова.

Як повідомлялося, робота "Київенерго" вже виявилася паралізованою через арешт рахунків.

В цілому сьогодні в Україні заарештовані рахунки 104 теплокомуненерго (ТКЕ). Загальна сума нарахованих НАК "Нафтогаз України" штрафів перевищує 10 млрд грн, з яких 4,4 млрд грн знаходяться у виконавчому провадженні.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти