Для українців знизили тарифи на "комуналку": кому пощастило більше і чому

14 серпня 2016, 11:30

Олександр Литвин

Експерти впевнені, щоб платити за енергоресурси менше, уряду необхідно монетизувати субсидії, а постачальникам послуг вкладати гроші в реконструкцію

УЧеркасах,Сумахта КиєвідлядеякихспоживачівНКРЕКУмайжена10%знизилитарифинагарячуводуіопаленняз 1 вересня.Якпоясниливкомісії:частинатеплоелектроцентралей(ТЕЦ)провелиреконструкціюізнизилиспоживаннягазу.Врезультатісобівартістьпідігрівуводиігенераціїтеплазнизиласяітарифипереглянули.Детальнішепро те,якформуютьсятарифина"комуналку"врізнихрегіонахіхтозможеплатитименше,з'ясовував сайт "Сегодня.ua".

Реклама

Газдорого,вугілля-дешевше,атомнаенергія-майжедаром

З 2014-горокутарифинагарячуіхолоднуводу,електроенергію,газтаопаленнявстановлюєНаціональнакомісія,що здійснює регулюванняусферіенергетикиікомунальнихпослуг(НКРЕКУ).Постачальники енергоресурсівз усієї Українинаправляютьвкомісіюсвоїрозрахунки,вякихобґрунтовуютьсобівартістьенергоресурсів.ПісляданістверджуєНКРЕКУ.

Наприклад,вТернівці Дніпропетровськоїобластіопаленняодногоквадратногометрабезлічильникаобійдетьсяв15гривень.Якрозповів"Сегодня.ua"в.о.директораТернівськогоЖитлово-комунальногопідприємстваІгорЗаярний,длягенераціїтеплакомпаніявикористовуєвугілля,який"Павлоградвугілля"продаєфактичноза собівартістю.

"Дійсно,теплоунасвідносно недороге.Генераціятеплавідбуваєтьсязарахуноквугілля.Унасзаразєможливістькупувативугіллямайжеза собівартістюу "Павлоградвугілля",-розповідаєчиновник.

"Дійсно,теплоунасвідносно недороге.Генераціятеплавідбуваєтьсязарахуноквугілля.Унасзаразєможливістькупувативугіллямайжеза собівартістюу "Павлоградвугілля",-розповідаєчиновник

Реклама

У тойжечаскомпанія"Криворіжтепломережа"використовуєдлягенераціїтеплагаз-підігріводногоквадратногометракоштує42,2гривні.Авмісті-супутникуЮжно-УкраїнськоїАЕСтепловиробляютьза допомогоюатомноїенергетики.Вартістьобігрівуодногоквадратногометравсього4,91гривні.

Такимчином,опаленнядвокімнатноїквартириплощею50квадратнихметрівуТернівціобійдетьсяв750гривень,авПівденно-Українську-всього245,5гривні.Дізнатисяпро те,скільки коштуєгарячаводаіопаленняврізнихрегіонахкраїни,можнаознайомившисьзінфографікою:

6eda6a4141afb932db2b9ab5cc8df3dd_01

Вкінці червняНКРЕКУприйняларішеннязнизититарифина"комуналку"дляшестисвоїхліцензіатів.ТЕЦпровелиреконструкціюізнизилиспоживаннядорогогазузарахуноквугілля."Реконструкціяобладнаннятеплоелектроцентралейдозволилазбільшитичасткувугілляу виробництвітепловоїенергіїдляпотребнаселенняітакимчиномзменшитивідповіднітарифи",-поясниливкомісії.УЧеркасахвартістьтеплавсередньомузнизилосяна10%,вдеякихрайонахКиєва-на9%,вСумах-на0,5%.

Директорспеціальнихпроектівнауково-технічногоцентру"Психея"ГеннадійРябцевупевнений,щореконструюватиімодернізуватиТЕЦнеобхідно,однакгрошейнаценемає.Крімтого,за словамиекспертавенергетичній сфері,наданиймоменттарифоутворенняпрацюєпосистеми"Витрати+",тобтокомпаніїрозраховуютьвартістьвиробництваенергіїінаосновіцихрозрахунківНКРЕКУвстановлюєтарифи.Цясистема,впевненийРябцев,не стимулюєпостачальниківенергоресурсівзнижуватисобівартістьсвоїхпослуг.

Реклама

Крімтого,гроші,якідержававиділяєнасубсидії,потрапляють постачальникампослуг.Адреснадопомогатамонетизаціясубсидійбудестимулюватиукраїнцівспоживатименшеенергоресурсів,акомпанії-знижуватисобівартістьвиробництва,вважаєРябцев.

ДляреконструкціїТЕЦнеобхідноінвестуватимільйонигривень.ІнвестиційніпрограмитакожстверджуєНКРЕКУ,найчастішекомпаніївитрачаютьгрошінабезкоштовнітепловілічильники.

"Вінвестиційнихпрограмахпершочерговимивизначено заходи,спрямованінадосягнення100%оснащенняспоживачіввбагатоквартирномужитловомуфондіприладамикомерційногооблікутепловоїенергії",-повідомляютьвНацкомісії.

Щотакемонетизаціясубсидійіколиїївведуть

МіністренергетикитавугільноїпромисловостіІгорНасаликщекількамісяцівтому анонсуваввведеннямонетизаціїсубсидійвУкраїні."Пробним",відповідно до планівчиновника,повиннестатимістоКалушІвано-Франківськоїобласті(Насаликз 2006-гопрацювавуцьомумістімером).

Реклама

Наданиймоментсубсидіянараховуєтьсянасоціальнунорму,агрошіпереводятьнарахункипостачальниківпослуг.Післямонетизаціїгрошібудутьпереводитинарахунокконкретноїсім'їв"Ощадбанку".Банквидастьспеціальнукарту,якоюможнабудеоплачуватирахункизагарячуводутаопалення.Якщосім'явикористовуєменшеенергоресурсів,ніжпередбаченосоціальною нормою,"залишок"віддадутьнаруки.

Якзазначаєміністр,заопалювальнийсезонцясумаможедосягти10 тисячгривень.Соціальнанормадлягазу- 1200кубометрівзаопалювальнийсезон(6місяців).Розмірсубсидіїзалежитьвіддоходусім'ї.Наприклад,якщосім'яплатилазавсю"комуналку"400гривень(15%відсвогодоходу),незважаючинате,скількивитрачалигазу-900кубометрівзаопалювальнийсезон,або1200 -платитивсеодно треба400гривень.Такасхема,яккажутьвМіненерго,не стимулюєукраїнцівекономитиенергоносії.

bb5d3cab3a3b1b3780be5c742ae4c689

Фото: bm.img.com.ua

До речы,в 2016-му роцінасубсидіїздержавногобюджетувиділилибільше40 мільярдівгривень."Знижку"накомуналкуотримають7 мільйонівсімей,ацемайжекожентретійукраїнець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У кого ічомуможутьзабратисубсидії

ЯкщопроектмонетизаціїзатвердятьвКабінетіміністрівіуспішнореалізуютьвКалуші,можливо,щонезабаромза допомогоюцієїмоделібудутьмонетизуватисубсидіїу всійУкраїні.Вжезараз,яккажеміністренергетики,цюідеюпідтримавміністрсоціальноїполітикиАндрійРева.

Якекономитивжезараз

УНаціональномуекологічномуцентріУкраїнипідрахували,запровадившивсізаходиз енергозбереження,платитизатепломожнана50-70%менше.Правда,якговорятьексперти,платитименшезможутьтількиті,хтодійснопочавекономитиідоопалювальногосезонуутепливсвою оселю.

У Кабміні радять: будь-яка українська сім'я (або ОСББ) може звернутися в один з трьох банків ( "Ощадбанк", "Укрексімбанк" або "Укргазбанк") з проханням надати кредит на заходи з підвищення енергоефективності: купити не газовий котел, встановити нові вікна або утеплити стіни. Частину кредиту (від 30% до 70%) компенсує держава, а другу частину можна погашати протягом 3-х років. З 2016-му році на такі кредити планують витратити близько 8 мільярдів гривень. У деяких містах ще 10-30% кредиту погашають за рахунок бюджету міста (на даний момент кредити тимчасово не видають).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як правильноекономитина"комуналці"

Щоб повністю утеплити типову багатоповерхівку в Києві, розповіли "Сегодня.ua" в КМДА, встановити лічильники і замінити вікна, необхідно витратити до 8 млн гривень. У столиці на 13 будинків виділили всього 5 млн – грошей вистачило на заміну вікон в місцях загального користування та утеплення фасадів. Крім того, кияни за рахунок "Київенерго" можуть встановити будинкові лічильники тепла. Як показує практика, за лічильником платять на 30% менше, ніж без нього. Індивідуальне утеплення стін обійдеться приблизно в 6-8 тисяч гривень. За рахунок утеплення стін можна заощадити 30% тепла.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти