Грошей на субсидії знову не вистачає: що буде взимку і чому знову проблема з "знижками"

13 вересня 2017, 07:24

Олександр Литвин

События на ТК Украина

Навіть з урахуванням перегляду держбюджету, розповідають експерти, виділених на комунальну знижку коштів все одно не вистачить

Вже цієї зими субсидії в Україні будуть отримувати дев'ять з 15 мільйонів сімей, прогнозують в Міністерстві соцполітики. Уже зараз в середньому по країні кожен другий споживач комунальних послуг – субсидіант. Спочатку в бюджеті країни на субсидії передбачили 47 мільярдів гривень, однак цих коштів не вистачило. Кілька місяців тому додатково на комунальні знижки виділили ще 14 мільярдів гривень. Але і після цього, пояснює представник профільного парламентського комітету Олена Бабак, коштів не вистачить. Уже зараз Кабмін пропонує Раді внести правки до законопроекту і не штрафувати постачальників комунальних послуг за борги, утворені до першого січня 2018 року.

Держава не компенсує постачальникам комунальних послуг їх витрати на субсидіантів, при цьому платити "Нафтогазу" їм все одно доводиться. Більшість підприємств для підігріву води та генерації тепла використовують газ, який купують у державного монополіста. В умовах, коли платежі по субсидіях затримують по півроку, всі зібрані кошти доводиться віддавати на газ. Грошей на модернізацію і підготовку до опалювального сезону може просто не залишатися, пояснює координатор житлових програм "Опори" Тетяна Бойко. Сайт "Сегодня" з'ясував, чому в Україні не вистачає коштів на "комунальні знижки" і що чекає субсидіантів в опалювальному сезоні
.

Скільки коштують субсидії

Реклама

Відеалігрошізасубсидіантівпостачальникикомунальнихпослугповинніотримуватиззапізненнямводинмісяць.ЯккажеТетянаБойко,вцьомуроцігрошізатримувалидосемимісяців.Втакихумовахвсі зібранікоштипостачальникиповиннібуливіддавати"Нафтогазу"завикористанетепло."Удеякихбудинкахвідключалиліфти,невчасновивозилисміття.Комунальніпідприємствавиявилисявкатастрофічнійситуації",-пояснилаексперт.

 "В некоторых домах отключали лифты, не вовремя вывозили мусор. Коммунальные предприятия оказались в катастрофической ситуации", – пояснила эксперт.

Причина такої затримки – в бюджеті закінчилися гроші. У 2017-му на субсидії планували витратити 47 мільярдів гривень. Кілька місяців тому внесли правки до бюджету – додали ще 14 мільярдів. Крім того, близько 10 мільярдів повернули в бюджет. Це ті гроші, які заощадили субсидіанти. Але і після перегляду бюджету, впевнені експерти, грошей все одно не вистачить. Член профільного парламентського комітету Олена Бабак підтверджує: на субсидії в цьому році дійсно грошей не вистачить. Скільки точно доведеться ще витратити, точно сказати можуть лише в Міністерстві соціальної політики. Там ще кілька місяців тому обіцяли порахувати, але цифри так і не озвучили.

До слова,уряд,згідно з постановою558-рвід18 серпня цьогороку,перерозподілив2,4мільярдагривень,виділенихнапокриттяборгівпосубсидіях.ОбсягсубсидіїдляКиєваскоротилина1,5мільярдагривень,адляКиївської,ХерсонськоїтаПолтавськоїобластейскоротилина1,8мільярда.Всьогопідписалипротоколина60,3мільярдагривень,авиділилилімітівна61,1мільярда.

Тим часом,всього за кількароківкількістьодержувачівсубсидіївУкраїнізрослав20разів.Так,в2014-мусубсидіюоформили450 тисяч осіб.За данимиДержстату,вберезніцьогороку,вкінціопалювальногосезону,програмасубсидійпокрила43,6%домогосподарств.УжезаразвСумськійіТернопільськійобластяхзнижкуотримуютьбільше60%місцевихжителів.НайменшезнижоквОдеськійобластіівКиєві-16,3і26,7%відповідно.

Реклама

Чиновникипрогнозують:кількістьодержувачівсубсидіївУкраїнібудескорочуватися.По-перше,періодрізкогозростаннятарифівнакомуналкувжепозаду,по-друге-доходиукраїнцівзростають,пояснюєдиректорДепартаментудержавноїсоціальноїдопомогиМінсоцполітикиВіталійМузиченко.Уминуломуроціввідомствізаявили:40%офіційнопрацевлаштованихотримуютьмінімальнізарплати.Івсі вонималиправазвернутисяза"комунальноюзнижкою".Зацей часмінімалкавирославдварази.

Чому субсидіантам доведеться платити більше

ЗаостаннікількамісяціввУкраїніскоротилинормативисоціальногоспоживаннянаопаленняігаз.Субсидіянараховуєтьсянанорматив,томуукраїнцямзсубсидіямидоведетьсявцейопалювальнийсезонабоекономити,абоплатитибільше.

Наприклад,вминуломуопалювальномусезонісубсидіяпокривала330кубівгазунаопаленняквартириплощею60квадратнихметрів,вжевнаступномуопалювальномусезоні"комунальнузнижку"нараховуватимутьтількина300кубів.Якщоприцьомупродовжитиспалювати330кубів,доведеться30кубівоплачуватибезсубсидії.Задіючого тарифу-цеще204гривні.

Уквартирітакої ж площізцентральнимопаленнямсубсидіябудепокриватизамість3,28всього2,5Гкалтепла.Якщо нескоротитиспоживання,за0,7Гкалдоведетьсяплатитибезсубсидії.УКиєвітакийобсягтеплаобійдетьсяв 1411гривень.

ЯК СКОРОТИЛИ НОРМАТИВИ

НА ОПАЛЕННЯ:

  • З5.5до5кубівгазунаквадратнийметр
  • З65до51кВт*год електроенергії(якщоелектричнеопалення)
  • З0,0548до0,0431Гкалтепла(якщоцентральне опалення)

НА ГАЗ:

  • Якщоєтількигазоваплита:
  • З4,4до3,3кубометрагазуналюдину
  • Якщоєгазоваплитаінемаєгарячоїводи:
  • З7,1до5,4кубометраналюдину
  • Якщоєігазоваплита,ігазовийводонагрівач:
  • З14до10,5кубометраналюдину
"Цепризведедо зменшеннясубсидій.Соціальнінормискорочені,асубсидіяпокриваєтількисоціальнінорми.Крімтого,цепризведедо зростанняоплати.Щосьпокриєсубсидія,арештулюдиповинніплатитисамі",-сказав"Сегодня"експертвенергетичній сферіВалентинЗемлянський.
Реклама

Крім того, Кабмін переглянув тривалість опалювального сезону. Українці, які користуються центральним опаленням, будуть отримувати субсидії на тепло після рішення органів місцевої влади про старт опалювального сезону. А ось тим, хто самостійно опалює будинок або квартиру, опалювальний сезон скоротили на один місяць. Якщо раніше субсидію нараховували з 1 жовтня по 30 квітня, вже в цьому році знижку нараховуватимуть з 15 жовтня по 15 квітня. Якщо почати топити раніше – за використані на опалення кубометри газу або кВт*год електроенергію доведеться платити самостійно.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти