В Україні скоротять соцнорми витрати води, тепла та "світла", а субсидії почнуть видавати грошима

30 квітня 2018 7:18

Олександр Панченко Олександр Панченко

Держдопомогу хочуть перераховувати на картки, а контроль за її використанням – посилити

Мінсоцполітики готується до монетизації субсидій на житлово-комунальні послуги. Уже з наступного року субсидіанти повинні отримувати "живі гроші", а не зниження платежів на розмір держдопомоги, як зараз, повідомив директор департаменту держсоцдопомоги міністерства Віталій Музиченко. Механізм монетизації розробляється. Він буде різним – для тих, хто живе в індивідуальних будинках, і для жителів багатоповерхівок.

Механізм

Реклама

За словами Музиченка, монетизація пройде в один етап, а не в два, як планували в Мінфіні, і не вплине на розмір субсидії. Нагадаємо, з 15 квітня збиралися давати гроші субсидіантам тільки на оплату прибудинкової території та вивезення сміття.

"Є види послуг, що надаються централізовано (опалення, водопостачання тощо), і тут складно працювати зі споживачем. Тому плануємо впровадити два різних механізми: перший – віддавати кошти частини населення як виплату, другий – перераховувати на певні рахунки в банках, технічно забезпечивши їх цільове використання", – говорить Музиченко.

Як уточнив "Сегодня" експерт в сфері ЖКГ і субсидування Андрій Никончук, прямі виплати на банківську карту підуть субсидіантам, які проживають в індивідуальних будинках. І якщо субсидіант витратить гроші не на оплату компослуг (газу, використаного для опалення, електроенергії, вивезення сміття), його через місяць-два, по-перше, позбавлять субсидії, по-друге, "відріжуть" від енергоносіїв, припинять вивозити його побутові відходи.

"Тобто в цьому випадку механізм контролю за цільовим використанням субсидій жорсткий, – каже Никончук. – А ось для жителів багатоповерхівок такий контроль неможливий, адже відключити від послуг окремого неплатника нереально. Тому запропонований інший спосіб – індивідуальні карткові рахунки в банку для кожного субсидіанта, з яких можна розрахуватися лише за компослуги, причому від конкретних постачальників. Оплатити покупки в супермаркеті такою карткою не можна, перевести в готівку гроші через банкомат або касу – теж. Тобто у споживача не буде можливості витратити субсидію на щось інше, крім оплати рахунків за компослуги. Якщо він не платитиме – субсидію перестануть нараховувати. Поки неясно, як в такому випадку люди можуть використовувати заощаджені частина субсидії, якщо витратять менше води або електроенергії".

Перевірки

Міністр соцполітики Андрій Рева нагадав, що готується посилення перевірок субсидіантів – в Раді вже є законопроект "Про забезпечення держконтролю на час надання соціальної підтримки". Головні нововведення: доходи всіх членів родини враховуватимуться за місцем фактичного проживання, а не реєстрації, а за недопуск соцінспекторів для перевірки умов проживання у родини субсидіанта держдопомогу відберуть. Як пояснив Рева, причина в тому, що часто для оформлення субсидій люди беруть довідки, що вони не проживають за місцем реєстрації, а потім не реєструються там, де проживають, в результаті їх доходи не враховуються ні в одному домогосподарстві.

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко каже, що влада змушена піти на такі заходи, оскільки в держбюджеті не вистачає коштів для виплати субсидій і необхідно скоротити кількість одержувачів.

"З нового опалювального сезону субсидіантів стане менше приблизно на 20%, або на 1,2 млн родин, що заощадить скарбниці близько 15 млрд грн", – оцінив Охріменко.

Соцнорми щодо жилкомпослуг уріжуть

Реклама

З 1 травня зменшуються соцнорми витрати на опалення. У тих, хто гріється струмом або живе в багатоповерхівці, субсидія зменшиться на 27%, у тих, хто використовує газ, – на 10%. На обігрів 1 кв. м житла в межах соцнорм (21 кв. м/особу + 10,5 кв. м на родину) тепер субсидується 5 куб. м газу на місяць (було 5,5), або 51 кВт/год електроенергії (було 65 кВт/год), або 0,0431 Гкал при централізованому опаленні (було 0,0548). Розрахунок показує, що якщо для родини субсидія на опалення була 1000 грн/міс. (3 особи, а квартирі 60 кв. м, компенсується 85% витрат), то тепер держава субсидує їм тільки 730 грн/міс. на опалення. Мешканці доплатять не 176 грн, а 446 грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти