Західні ЗМІ – про курс рубля: Далі буде гірше

17 грудня 2014, 13:40

Зарубіжні видання вважають, що план Центробанку РФ не спрацює

16 грудня Рада директорів ЦБ Росії прийняла рішення підвищити ключову ставку до 17%, що призвело до рекордного обвалу рубля на торгах на Московській біржі. Зарубіжні видання розмірковують про можливі причини й наслідки падіння російської валюти, пише"Коммерсант".

Реклама

The Guardian (Лондон, Великобританія)

Російська валюта, що знаходиться під тиском, продовжила падіння. Після нетривалого зльоту рубль знову оновив рекордні мінімуми, буквально через кілька годин після підвищення облікових ставок, яке повинно було це падіння зупинити. Падіння рубля продовжує позначатися на звичайних жителях Росії. При тому, що значна частина продуктів та споживчих товарів імпортується, купівельна спроможність була буквально знищена значним падінням курсу рубля. Все більша кількість росіян звикла вже до відносно високого рівня життя, імпортних продуктів і зарубіжних поїздок, що робить раптову зміну ситуації особливо шокуючою. Багатьом довелося скасувати плани, як зустріти Новий рік. Притому що, на думку аналітиків, повномасштабна криза малоймовірна, вони також називають майже немислимим повернення до курсу початку року.

У офісів банків не було черг, і в Москві у вівторок не відзначалися явні ознаки паніки, оскільки люди поступово звикали до падаючого рубля з початку року, але в деяких магазинах був відзначений наплив відвідувачів, які прагнули скоріше купити товари, імпортовані до падіння валюти та які продаються ще за старими цінами. Деякі рітейлери вже підняли ціни, в той час як інші заявили, що планують це зробити найближчим часом. Черги були відзначені пізно ввечері в IKEA, яка заявила, що підвищить ціни цього тижня, в той час як деякі люди запасалися предметами першої необхідності – продуктами і ліками.

The Independent (Лондон, Великобританія)

Реклама

Кумедна річ сталася, поки президент Володимир Путін нарізав стратегічні кола навколо Заходу. Російська економіка впала. На надзвичайному засіданні Центральний банк Росії підвищив процентні ставки з до 17%. Цей відчайдушний крок для порятунку російської валюти зроблений ціною принесення в жертву російської економіки. І навіть якщо це "спрацює", далі все буде тільки гірше.

Криза в Росії розгортається за класичним для ринків, що розвиваються, сценарієм. Справа в тому, що буде лише невеликим спрощенням сказати, що у Росії є не стільки економіка, скільки нафтова галузь, що експортує, що субсидує все інше. Дешевшає нафта означає, що у російських компаній все менше доларів, які можна перевести в рублі, іншими словами, попит на рублі знижується, і їх ціна падає. Не сприяє ситуації і той факт, що через санкції за вторгнення на Україну у Росії вже залишилося мало доларів.

Далі буде тільки гірше. Росія потрапила в економічне замкнене коло. Її економіка потребує більш низьких процентних ставок, щоб стимулювати зростання, а російським компаніям, навпаки, потрібні більш високі ставки, щоб курс рубля пішов вгору, і долари перестали коштувати так дорого. Тобто, як не крути, а положенню Росії не позаздриш. Якби росіяни обрали низьку ставку, рубль продовжив би розщеплюватися, почалася б інфляція, великі корпорації збанкрутували б, але хоча б економічне зростання вдалося б утримати. Замість цього Росія зробила вибір на користь ударного підвищення ставки до 17% одним махом. З такими ставками і без того агонізуючу економіку Росії чекає глибокий спад... Але, можливо, цього буде достатньо, щоб утримати рубль. Подивимося. Якщо ні, то Росія буде змушена вдатися до заходів контролю капіталу, щоб підтримати курс рубля, і, можливо, навіть просити у МВФ рятівний кредит.

Le Figaro (Париж, Франція)

У рубля проблеми. У ніч на вівторок Центробанк Росії струснув валюту, але цей успіх дуже швидко був зведений нанівець ще у вівторок вранці. До 15 годин рубль втратив 20% по відношенню до євро, опустившись до позначки в 100 руб/євро, і до долара (80 руб/дол).

В тренді
Ринок праці ожив. Які професії опинилися в топі, а кого чекає дефіцит робочих місць
Роботодавці хочуть швидких грошей
В тренді
Долар застиг на місці, євро подешевшав: курс валют НБУ
Курс долара в Україні завмер
В тренді
Через війну в Ізраїлі МАУ скасувала авіарейси до Тель-Авіва: що робити з квитками
МАУ відкриває нові рейси з Києва і скасовує плату за зміну дати вильоту
Реклама

Розмах жесту, в 650 базових пунктів, серйозно перевершує все те, що робили останнім часом інші Центробанки: Індія підвищила ставку на 400 пунктів у вересні 2013 року, Туреччина – приблизно на 300 в січні. "Російській економіці занадто багато чого не вистачало для внутрішнього зростання, занадто багато було поставлено на нафту і сировину, – вважає Алан Піту, заступник генерального директора управлінської компанії Talence Gestion.- Кон'юнктура вже була далеко не в кращому становищі останнім часом, до цього додалося ще і падіння ціни на нафту в два рази, яка приносить 70% доходів державі, – ось звідки настільки серйозне знецінення валюти". Тому прогнозувати нічого іншого, крім уповільнення темпів економіки, оскільки багато компаній кредитуються в доларах, аналітики не можуть.

Проте варіант з дефолтом Росії не є основним. Росія досить вичавила з нафти протягом останніх років, щоб наростити валютний резерв у розмірі $360 млрд. Технічно боргові зобов'язання Росії, які в наступному році складуть $150 млрд., не піддаються сумніву. Що стосується компаній, енергетичних підприємств, які розраховуються в доларах, то вони відносно захищені. У той же час проблеми і навіть банкрутства можливі в промисловому секторі та на ринку нерухомості.

The Wall Street Journal (Нью-Йорк, США)

І без того пошарпаний рубль сьогодні скотився до нових, рекордно низьких величин. Це відбулося на тлі зростання впевненості інвесторів у тому, що несподіване підняття ставки до 17% буде недостатнім, щоб стримати тиск на валюту, який чиниться нафтою, що дешевшає і західними санкціями.

"У такій ситуації на ринку, що розвивається, ЦБ потрібно "ламати тренд", продаючи долари понад ліміти, – вважає Луїс Коста, аналітик Citigroup по розвиваються ринкам.- Замість цього в критичний момент ЦБ знову ухиляється від агресивного продажу доларів на ринок для підтвердження рішучості своєї політики. Тому підняття ставки і не спрацювало". Трейдери вважають, що поки не бачать ознак рішучого втручання ЦБ шляхом масованого продажу валюти, навіть після того як долар протестував рекордну позначку в 74 рублі. При цьому нафта, яка дешевшає, продовжує впливати як на рубль, так і на інші фінансові ринки Росії

Реклама

The New York Times (Нью-Йорк, США)

Падіння рубля, що продовжилося у вівторок незважаючи на екстраординарні зусилля ЦБ щодо захисту національної валюти, викликало хвилю паніки на фінансовому ринку країни і показало, що перед президентом Володимиром Путіним стоїть новий набір складних політичних та економічних проблем. На вулицях знову можна було побачити сцени, які, як сподівалися росіяни, залишилися в минулому: табло обмінних пунктів блимали цифрами, що змінюються, а росіяни кинулися в магазини електроніки скуповувати пральні машини і телевізори, щоб позбутися від рублів.

Триваюче падіння рубля може поставити пана Путіна перед складним вибором. А також утруднити зусилля, спрямовані на збереження підтримки його політики, якою він користувався навіть незважаючи на зіпсовані відносини з США і Європою.

Нагадаємо, сьогодні, 17 грудня, Московська біржа відкрилася новим падінням рубля, але після курс відкотився. Як повідомив прес-секретар Володимира Путіна, президент РФ не буде коментувати ситуацію з рублем.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти