Слідом за Україною, РФ та Білоруссю валютна криза докотилася до Молдови

18 лютого 2015, 11:05

Проблеми з фінансовим ринком відчувають й інші країни пострадянського простору

Вчора в ході біржових торгів молдавський лей до долара США обвалився на 17,2% – з 20,475 до 24 лей/$, а в обмінниках ціна долара досягла 27 лей. Для валютного ринку Молдови це справжній шок. За весь минулий рік долар в цій країні подорожчав всього на 19,6% – до 15,62 лея. З початку цього року темпи зростання курсу прискорилися – на 34,4%, до 21 лея. Про це пише FinMaidan.

Реклама

Центробанк Молдови для підтримки курсу активно витрачав свою валюту, продавши банкам тільки в січні $140 млн (6,5% резервів). Причиною девальвації регулятор назвав гострий дефіцит валюти. Попит населення в січні вдвічі перевищив пропозицію: громадяни продали $71 млн, а купили $151 млн. У лютому ситуація посилилася. "На тлі ослаблення молдавського лея все більше громадян віддають перевагу переводити депозити в іноземну валюту", – заявила глава департаменту валютних операцій Національного банку Молдови Лучія Хадирке.

Дефіцит валюти спровокований структурним дисбалансом в економіці Молдови. Експорт молдавських товарів у 2014 році склав $2,34 млрд, але імпорт майже вдвічі вище – $5,32 млрд. Традиційно він фінансувався за рахунок грошових переказів трудових мігрантів ($1,61 млрд), але, за словами Лучії Хадирке, в IV кварталі грошові перекази в Молдову впали на 20%.

"Винна" в різкому скороченні надходжень і Росія, де в кінці минулого року сталася обвальна девальвація. "Зарплати молдавських трудових мігрантів в перерахунку на долари і євро помітно скоротилися", – резюмували в НБМ. На Росію припадало 62% всіх переказів, тому ситуація в цій країні відбилася на леї. Як і в Україні, гострий дефіцит валюти в Молдові породив багатокурся. На сьогодні офіційний курс лея встановлений на рівні 21 лея за долар і 24 лея за євро. На чорному ринку долар купують по 23-25 леїв, а євро – по 27-30 леїв. Щоб стримати девальвацію, НБМ підняв базову ставку з 8,5% до 13,5%.

Лідерство за девальвації в СНД утримує України. З 1 січня минулого року по 18 лютого 2015-го долар, за даними НБУ, подорожчав до гривні в 3,3 разу.

У Росії долар подорожчав майже вдвічі – на 92%. Білоруський рубль, чи не уникнув знецінення, займав третє місце. У цій країні долар подорожчав в 1,57 рази. Проте вчора Молдова його "перегнала": долар подорожчав до лею в 1,6 рази.

Реклама

Проблеми відчувають й інші пострадянські країни. З 16 лютого від підтримки маната відмовився центробанк Азербайджану. Тепер його курс, який був незмінним з початку 2011 року, буде прив'язаний до бівалютного кошика долара і євро. Частка євро складе 20-30%. Такий крок є одним з варіантів "м'якої" девальвації. "Ми вважаємо, що повинні перейти до більш гнучкого курсового режиму", – заявив глава центробанку Азербайджану Ельман Рустамов.

У кожній країні своя причина девальвації, хоча загальні фактори єдині: уповільнення економічного зростання, залежного від ситуації в РФ. "У Росії ми спостерігали контрольовану девальвацію. Бюджет країни залежить від експортних надходжень, тому після різкого зниження цін на нафту, щоб зберегти обсяги надходжень, було прийнято рішення знизити курс рубля", – говорить виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

Зниження цін на нафту також стало причиною девальвації і азербайджанського маната: нафта є головним продуктом експорту і основним джерелом доходів країни. Зниження курсу маната дозволить "перекрити" недоотримані кошти. А Білорусь стала "заручницею" тісних торговельних відносин з Росією. "У країни були резерви для підтримки курсу. Однак було прийнято рішення девальвувати білоруський рубль, щоб підтримати експортерів, які торгують з Росією", – пояснює Устенко.

Від російської девальвації в підсумку постраждала і молдавська економіка, де грошові перекази забезпечують близько 20-30% ВВП.

Незважаючи на те що причини девальвації у всіх пострадянських країн мають нюанс, загальною особливістю є тривала фіксація "стабільного" курсу нацвалюти. Але знецінення валют країн, що розвиваються до долара США було глобальним трендом. "Цей процес торкнувся Індію, Пакистан, Бразилію. Причиною стало зменшення інтересу до цих країн з боку інвесторів", – перераховує Устенко. Знецінення валют має свою межу. "Рано чи пізно інтерес інвесторів до країнам почне зростати, що сприятиме притоку інвестицій в них", – говорить експерт. При цьому світ на сході України є ключовим фактором для поновлення інтересу інвесторів до всього регіону.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти