Війна з інфляцією: НБУ посилив монетарну політику

25 січня 2018, 14:08

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Національний банк планує нівелювати інфляційні чинники

Правління Національного банку України (НБУ) ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 16% річних. Рішення вступає в силу з 26 січня 2018 року.

Реклама

"Правління Національного банку України прийняло рішення підвищити облікову ставку до 16% річних з 26 січня 2018 року. Більш жорстка монетарна політика буде сприяти поступовому зниженню споживчої інфляції і її повернення в цільовий діапазон в середині 2019 року", – повідомили в НБУ.

У НБУ попередили, що якщо не буде суттєвих ознак зниження інфляційного тиску, до облікова ставка може піднятися ще вище.

При цьому в Нацбанку прогнозують, що через жорсткість монетарної політики зростання української економіки сповільниться до 2,9%. При цьому наголошується, що таке рішення необхідно для повернення інфляції до прогнозним рівнями. Як відомо, в 2017 році інфляція в Україні зросла сильніше, ніж очікувалося – на 13,7%.

Реклама

"Саме підвищення облікової ставки допоможе знизити інфляцію до прогнозованих рівнів... Досвід застосування інфляційного таргетування в Україні та досвід одиничного підвищення облікової ставки в жовтні-листопаді минулого року свідчить про те, що монетарна політика досить результативно діє через канал процентних ставок. Тобто шляхом впливу на процентні ставки в економіці, а саме ставки комерційних банків за кредитами і депозитами. Наприклад, з часу підвищення облікової ставки в жовтні український індекс міжбанківських ставити до збільшився в середньому на 1,7% п.п., ставка по депозитах фізосіб на 0,5%, а за кредитами бізнесу – на 1,5%. Підвищення ставок внаслідок сьогоднішнього рішення буде стимулювати приплив заощаджень в банківський сектор і стримувати споживчий попит", – пояснив на брифінгу в.о. голови Нацбанку Яків Смолій.

В тренді
Стартував прийом заявок на карантинні 8000 гривень: як оформити та хто отримає гроші

Нагадаємо, правління НБУ підвищило облікову ставку до 14,5% річних з 15 грудня 2017 року. Падіння облікової ставки тривало з серпня 2015 року після досягнення в березні того ж року рекордного значення 30% до квітня 2017 року. З квітня по жовтень облікова ставка залишалася незмінною, а після цього почала зростати через що посилилися інфляційні ризики.

Раніше заступник голови НБУ Дмитро Сологуб в інтерв'ю "Сегодня" розповів, чому НБУ пізно зреагував на шокове зростання цін. За його словами, підвищення облікової ставки, вчинені в 2017 році, дадуть ефект вже в 2018 році.

При цьому раніше глава ради НБУ Богдан Данилишин висловлював думку, що жорстка монетарна політика не допоможе сповільнити інфляцію. Голова ради Нацбанку визнав, НБУ не може контролювати низку факторів, які чинять сильний вплив на зростання споживчих цін. До цих факторів Данилишин відніс і скасування регулювання цін на продукти харчування, і збільшення цін виробників промислової і сільськогосподарської продукції.


Національний банк використовує облікову ставку як орієнтир, скільки повинні коштувати гроші. Крім того, вартість рефінансування банків також визначається обліковою ставкою НБУ – при зниженні ставки банкам доведеться витрачати менше грошей на обслуговування рефінансування.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти