В Україні почалася мода на євро: чому країна "відв'язується" від долара

13 травня 2017, 08:17

Поки банкіри в основному скуповують євровалюту, але скоро почнуть її продавати

Україна,яка довгірокиробиластавкунадолар,сталапоступовопереходитинаєвро,пишеUBR.
Як підрахував керуючий директор "Кредит Оптима Банк" Ігор Львов, обсяги готівкових операцій в євровалюті вже виросли в 1,5 – 2 рази. "Якщо раніше ми говорили, що 80% готівки валютообмінних операцій відбувається в доларах, 15% припадає на євро і ще 3 – 5% на інші валюти. То на сьогодні близько 25%, а то і всі 30% – це вже операції в євро", – констатував він.

Найпопулярніша операція в останні місяці – викуп банками євровалюти у населення.

"Півтора роки тому одне середньостатистичне відділення банку викуповувала 1 000 євро в день. Сьогодні ця сума доходить до 1 500 євро. Чим більше заробітчан їдуть в Європу, тим більші суми звідти приходять в нашу країну", – підкреслив Львів.

Експерти пояснюють – позначилася зміна географічних переваг гастарбайтерів. Якщо 2012 – 2013 рр. до 20% українців заробляли в Росії, то вже до кінця 2016 року – лише 12 – 13%. Багато хто вирішив перебратися до Польщі: число українських трудяг в цій країні виросло в чотири рази, а їх частка в загальній масі закордонних працівників досягла 30%. У минулому році було поставлено абсолютний рекорд: Польща видала українцям 1,3 млн запрошень на працевлаштування.

"Більше 90% українців в Польщі працюють легально. 94% працюючих задоволені умовами, як показало опитування агентства OTTO Work Force. Число бажаючих працювати в Європі зростає. Ми в лютому провели своє соцдослідження, яке показало, що з тих 25%, хто працював в Росії, повторно готові повернутися тільки 6%", – зазначив президент Всеукраїнської асоціації компаній з працевлаштування за кордоном Василь Воскобойников.

Саме географічний фактор спровокував збільшення грошових переказів в євровалюті. За обсягами вона вже наздогнала долар.

"Обсяги перерахувань в євро росли плавно, відчутно це стало в останні півроку. Якщо раніше в середньому на еквівалент 10 тис. виплачуваних доларових переказів припадала лише 1 тис. в євро, то зараз доходить до 6 тис. євро. А ось рублеві перекази майже зникли. У 2013 році ми виплачували до 5 млн в день, вже в 2016-му – лише 500 тис." - розповів директор департаменту банкнотного банкингу АБ "Експрес-банк" Андрій Львов.

Середня сума европереведення зараз становить 300 – 400 євро.

Більше довіряти європейській валюті стали і нелегальні валютні міняйли: за останні півроку її частка на чорному ринку зросла з 10% до 20%. "Це пов'язано з обслуговуванням сірих імпортерів, у яких також збільшилася кількість контрактів в євро. Це породжує попит на євровалюту. Йдеться про угоди 100 тис. євро і вище", – зазначив колишній директор казначейства Комерційного індустріального банку Андрій Пономарьов.

Поки банкіри в основному скуповують євровалюту, але скоро почнуть її продавати. В першу чергу туристам, які окрилені безвізовим режимом з ЄС, вже мріють про активні подорожі по Старому Світу.

"Якщо рік-два тому на продані 100 одиниць валюти в доларовому еквіваленті доводилося 15 євро, то зараз це вже 25 – 30 євро. Хтось купує, виїжджаючи на роботу, а хтось для турпоїздок", – пояснив Ігор Львов.

Середній обсяг покупки – 200 євро на один паспорт: до речі, це вдвічі більше показника 2016 р

"Динаміка цікава. Під час ажіотажу 2014 – 2015 рр. в середньому одна людина купувала в місяць 300 євро. У період штилю 2016 року попит і покупка євро зрівнялися. Здавали і купували в середньому по 100 євро. Зараз, в середньому одна людина купує вже 200 євро", – уточнив Львов.

Що до речі, стимулюється ще й зниженням вартості європейської валюти. За пару років вона подешевшала і на світових ринках, і в Україні. Це, а також збільшення частоти європейських поїздок українців, буде і далі стимулювати зростання обсягів операцій в євро, прогнозують експерти. У найближчий рік ці обсяги можуть збільшитися ще на 10 – 15%.

В тренді
Де вигідніше обміняти долар: курс валют ПриватБанку, Monobank та інших

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти