У НБУ розповіли, як новий закон захистить вкладників банків

16 листопада 2016 17:36

Борис Васильківський

За словами заступника голови Нацбанку, цей закон дозволить захистити вкладників від побудови фінансових пірамід

В НБУ розцінюють прийнятий вчора закон №5390, як закон, який в майбутньому дозволить уникнути зловживань в сфері банківського та фінансового ринку. Про це повідомила заступник глави Нацбанку України Катерина Рожкова на прес-конференції в НБУ.

Реклама

За її словами, в законі вказано заборона банкам на предоставленпіе непрозорих посередницьких послуг. Крім того, новий закон зобов'язує банки розкривати інформацію перед клієнтами прозоро і повністю, забороняючи небанківським фінансовим установам залучати вклади фізичних осіб.

"Завдяки цим нормам ми зможемо принаймні впливати на залучення коштів населення, зможемо захищати вкладників, щоб в майбутньому не відбувалося побудова подібних пірамід і сучасних МММ", – зазначила Рожкова.

Разом з тим, в НБУ зазначили, що на сьогодні у них немає повної картини, бо Нацбанк не регулює діяльність компаній, а всі фінансові компанії працюють через банки.

"Ця норма дає нам право запросити інформацію в банках і фінкомпаній, де вони обслуговуються, які послуги посередницькі виконує для них банк і як це оформляється – належним чином чи ні", – пояснила дію закону заступник голови НБУ.

Реклама

За словами Рожкової, така інформація з'явиться у регулятора через 2-3 тижні.

Нагадаємо, вчора Верховна Рада України прийняла президентський законопроект №5390 "Про відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, заподіяної зловживаннями в сфері банківських і інших фінансових послуг", віддавши за нього 285 голосів народних депутатів.

В тренді
Карта. Де в Україні платять найвищі та найнижчі зарплати
Зарплати в червні зросли

У пояснювальній записці до законопроекту описується схема, по якій банки обманювали вкладників, оформляючи замість договорів банківського вкладу договори позики з небанківськими організаціями. Рахунок вкладника в банку в цьому випадку діяв просто "транзитною точкою" для грошей, які витікали на рахунки небанківських організацій. Такі "депозити" законодавчо не захищені в Україні, так як Фонд гарантування займається саме банківськими вкладами.

Законопроектом пропонується:

  • розширити на ошуканих осіб дію гарантій відшкодування коштів;
  • посилити відповідальність небанківських організацій (в т. ч. пов'язаних з банками);
  • встановити заборону фінустановам залучати кошти фізосіб (крім учасників предпрития) із зобов'язанням їх повернення, у тому числі шляхом отримання позики;
  • зобов'язати банк при виконанні функцій агента, повіреного або іншого последніка по залученню коштів від фізосіб попередньо ознайомлювати клієнтів в письмовій формі про нерозповсюдження на їхні кошти гарантій відшкодування.

Окремо в президентському законі вказується, що відшкодування обдуреним вкладникам не повинні вплинути на показники держбюджету – можливо, саме тому в розробці документа брав участь Мінфін і Нацбанк. Також залучалися правоохоронні органи.

Реклама

За даними Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), з використанням схеми, яку покликаний блокувати законопроект №5390, були обкрадені 14 тис. фізосіб-вкладників "Михайлівського" на суму понад 1,5 млрд гривень. При цьому вік понад 45% фізосіб, які постраждали від схеми, – більше 55 років.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти