Українські банки втрачають гроші

24 листопада 2014, 08:53

Девальвація боляче вдарила по фінансовій системі

Знецінення гривні боляче вдарило по прибутковості банківського бізнесу. Дохід практично від усіх видів заробітку фінустанов впав у рази. Приміром, за даними НБУ, втричі знизився дохід від торгових операцій. У жовтні цей показник склав всього 436 млн грн проти 1,3 млрд грн у вересні.

Реклама

Дохід від торгових операцій включає заробіток банку від торгівлі цінними паперами, валютами, банківськими металами. Також фінструктури відображають у цій статті результат переоцінки активів і зобов'язань в іноземній валюті. Майже у всіх українських банків зобов'язання у валюті перевищують активи. Тому на девальвації гривні гравці автоматично втрачають, пише "Капитал".

"За наявності відкритої короткої валютної позиції (зобов'язання у валюті перевищують активи – Ред.) і зростанні курсу переоцінка відкритих позицій відбивається як збиток банку. Тобто зменшує рахунок торговельних доходів", – пояснила начальник департаменту операцій на фінансових ринках Укрсоцбанку (UniCredit Bank) Катерина Володіна.

Знизили торгові доходи банків і обмеження НБУ на валютному ринку. Фінустанови змушені дотримуватися індикативного курсу валют при проведенні валютно-обмінних операцій, каже Володіна. "Враховуючи, що практично всі банки мають відкладений попит (на валюту – Ред.), а експортери зайняли вичікувальну позицію і не поспішають заводити експортну виручку в повному обсязі, банки для стимулювання експортерів звужують торговельну маржу", – зазначає вона.

Девальвація знизила і процентний дохід банків. А він становить близько 75% загального доходу фінустанов. "Різка девальвація неминуче призводить до погіршення фінансового стану компаній і громадян, а отже – до погіршення обслуговування позичальниками своїх кредитних зобов'язань як у валюті, так і в гривні", – говорить начальник управління досліджень Надра Банку Тетяна Нурмухаметова. Прострочена заборгованість зростає – на 1 листопада, за даними НБУ, вона становила 11,5% проти 7,7% на початку року. За неофіційними даними, вона досягає близько 30% кредитного портфеля.

Реклама

Деякі банки навіть пішли в мінус за рівнем процентного доходу. Наприклад, чистий процентний збиток Дельта Банку станом на 1 жовтня становив 505 млн грн, а Надра Банку на ту ж дату – 210 млн грн. Як наслідок, банки знижують обсяги в першу чергу роздрібного кредитування, звужують коло позичальників валютних кредитів і формують під прострочені позики додаткові резерви. У січні-жовтні фінустанови відрахували в резерви 59 млрд грн, через що отримали збиток у 13,5 млрд грн.

В тренді
Валютчики пішли на канікули: що буде з курсом долара до кінця травневих

У той же час банки не змогли утримати депозити. Їх відтік спровокували бойові дії, зниження доходів і девальвація. За 10 місяців цього року система втратила 48 млрд гривневих вкладів і більше $ 8 млрд валютних. Відтік депозитів в поєднанні з погіршенням платіжної дисципліни позичальників, за словами Нурмухаметова, призвів до проблем з ліквідністю в ряді банків, банкрутств деяких з них і посиленню недовіри до системи в цілому.

При цьому банкіри стверджують, що були готові до такого повороту подій. "Враховуючи, що платіжний баланс країни був в мінусі останні кілька років, ми розуміли, що існують ризики девальвації національної валюти. Хоча, чесно кажучи, не припускали що гривня просяде так сильно", – зізнається начальник управління загальнобанківських ризиків банку "Фінанси та Кредит" Микола Войтків.

Зазначимо, раніше МФВ називав небезпечним для українських банків курс в 12-13 грн / дол, а сьогодні долар коштує вже на рівні 15-16 грн. "Якщо українська валюта буде торгуватися в межах 10-11 грн, наслідки для банків, компаній та домогосподарств будуть прийнятними. Баланси постраждають сильніше, якщо курс закріпиться в межах 12-13 грн", – йшлося доповіді Міжнародного валютного фонду. Також стрес-тест, який завершив МВФ спільно з НБУ, закладав як найгірший сценарій середній курс гривні в поточному році на рівні 12,1 USD / UAН, а на кінець року – 12,5 USD / UAН. Виходячи з нього великі і найбільші фінустанови необхідно докапіталізувати на 66 млрд грн.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти