Українцям дозволили купувати кредити банків-банкрутів

1 лютого 2017, 08:17

Кредитні портфелі стали доступні юридичним і фізичним особам без фінансових посередників

Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) спростив інвесторам купівлю кредитних портфелів банків-банкрутів. Фонд дозволив купувати права вимоги за кредитами не тільки банкам або фінансовим компаніям, як було досі, але також юридичним і фізичним особам, пише FinClub.

Реклама

"Норма про те, що купувати права вимоги за кредитами можуть тільки фінансові компанії, насамперед не влаштовувала кредиторів неплатоспроможних банків. Адже існуючі донедавна обмеження звужували коло потенційних покупців. З огляду на побажання вкладників, Фонд вирішив внести зміни до положення. Ми сподіваємося, що зняття обмежень і розширення кола покупців сприятиме зростанню конкуренції між учасниками аукціону, а отже, і ціни продажу. Це важливо, адже 80% активів неплатоспроможних банків – це саме кредити", – пояснила директор департаменту консолідованих продажів і управління активами Фонду Юлія Берещенко.

Однак прямий викуп боржником свого боргу, як і раніше, заборонений, як і купівля боргу поручителем за цим кредитним договором.

Це нововведення має прискорити розпродаж активів неплатоспроможних банків, яка поки що йде повільно. 2015 року Фонд продав їх всього на 1 млрд грн. План на 2016-й становив 12 млрд грн, але в підсумку виручено від продажу 3 млрд грн. В управлінні ФГВФО знаходяться кредити оціночною вартістю близько 90 млрд грн. З них близько половини – кредити пов'язаним особам, які видавалися або під "дуті", або неіснуючі застави, такі як "сміттєві" цінні папери, повідомила Берещенко.

Реклама

В тренді
Долар в Україні підскочив вище за психологічну позначку, євро – до максимуму з початку весни

ФГВФО вирішив змінити підхід до відбору покупців тому, що банки не купують кредити.

"Ми б придбали якийсь кредитний портфель, але, зазвичай, хороших вже немає. Роботи з такими кредитами дуже багато, а ефекту мало. Тому нам вигідніше працювати над створенням власної клієнтської бази", – говорить голова правління Ідея Банку Михайло Власенко.

У Фонді гарантування не заперечують цю проблему. "Зазвичай як тільки банк визнається банкрутом, навіть ті позичальники, які досі справно платили за кредитами, перестають їх обслуговувати. І чим довше нам не вдається продати сам банк або кредитний портфель, тим гіршою стає ситуація", – констатує заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик.

Реклама

Найчастіше борги купують або самі позичальники – через посередника, оскільки прямий викуп заборонений, або конкуренти, які хочуть отримати інструмент тиску на позичальника.

"До введення системи "ProZorro.Продажі" до 90% таких активів викуповували самі боржники за посередництва фінансових компаній. Після запуску ProZorro кількість незалежних потенційних покупців збільшилася, оскільки ринок став відкритішим. Тому крок ФГВФО ще більше розкриє ринок і підвищить конкуренцію, а значить, може підвищити і обсяг коштів, отриманих Фондом від продажу прав вимоги", – очікує генеральний директор порталу UBIZ. Олексій Маловичко.

Але покупці – навіть фізичні та юридичні особи – все одно структуруватимуть угоди щодо покупки прав вимоги за кредитами, забезпечених заставами, через фінансові компанії, адже факторинг дає фінансові інструменти, які з точки зору податкової оптимізації цікавіші бізнесу, ніж прямий викуп, зазначають експерти.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти