Українцям обіцяють дешеву іпотеку. Кому дадуть кредит під низькі відсотки

21 грудня 2020, 16:36

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Журналісти "Сьогодні" з'ясували, яким повинен бути ідеальний позичальник

Банкіри говорять: скоро в Україні може з'явитися 30-річна іпотека під 2-4% річних. Правда, не уточнюють, коли саме. Кому і на яких умовах будуть надавати такі кредити – теж ні слова. Тому в очікуванні європейського іпотечного кредитування, українці задовольняються тим, що є. А це – іпотека під 9,9%, і то не для всіх. З липня банки видали всього 1200 таких кредитів.

Реклама

Але в уряді обіцяють, що вже з 2021 роки іпотека буде під 7%. Правда, з досвіду впровадження нинішньої "доступної іпотеки" вже зрозуміло, що до цієї цифри додасться ще кілька відсотків. У тому, хто може розраховувати на такі кредити, і який він – ідеальний позичальник, дізнавалася кореспондентка "Сьогодні" Алла Чиж.

  • Нова "доступна іпотека"

Про умови майбутньої держпрограми з іпотекою під 7% "Сьогодні" розпитали заступника міністра фінансів Василя Шкуракова.

За його словами, низька ставка повинна діяти протягом усього строку кредиту – до 20 років. Щоб зацікавити в участі комерційні банки, уряд планує за допомогою акціонерного товариства видавати їм позики під 5%. Тобто маржа банкірів складе не менше 2%. При цьому гроші візьмуть не безпосередньо з держбюджету, а зароблять і позичать банкам під низьку ставку.

Це, звичайно, не європейські 2-3%, але вже прорив, в порівнянні з сьогоднішніми ставками. Правда, швидше за все, вимоги до одержувачів таких кредитів будуть дуже високими.

  • Ідеальний позичальник
Реклама

Портрет позичальника, якому з високою ймовірністю дадуть іпотеку без додаткової застави і з мінімальним першим внеском:

  • вік: 30-50 років;
  • сім'я з дітьми;
  • працюють обоє батьків (з білою зарплатою);
  • кредитний платіж – максимум половини (а краще третини) сукупного доходу сім'ї;
  • кредитна історія без невиплачених позик або прострочених платежів.

Банкіри запевняють, що дають позики всім, хто доведе свою платоспроможність. Але через карантинні обмеження можуть відмовити працівникам сфери розваг, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу.

  • Скільки коштує іпотека зараз

Як би там не було, в 2020 році іпотека істотно подешевшала. Банки-лідери з іпотечного кредитування синхронно зменшили відсотки. Два банки з лідерів з видачі іпотечних кредитів фіксують ставку на весь строк кредитування (до 20 років) на рівні 13%. Для бюджетників і медиків у держбанків є знижка – їхня ставка дорівнює 10%, але фіксується всього на п'ять років. Тому якщо депозитні ставки виростуть, іпотека теж подорожчає.

Слід звернути увагу і на комісії. В одних банках вони разові, в інших – щорічні. Тому задекларовані 10% з урахуванням додаткових платежів можуть перетворитися, наприклад, на 12%. Щоб розібратися у всіх нюансах, потрібно заздалегідь уважно прочитати іпотечний договір та додатки до нього. При цьому важливо переконатися, щоб за дострокове погашення кредиту не було ніяких санкцій.

Читайте також: Як нульова ставка за кредитом перетворюється на 1700%: Нацбанк попередив про небезпеку

Реклама

Окрема історія – кредитування нерухомості, яка поки ще тільки будується. Банкіри вважають такі договори надризиковими, тому відкривають під них окремі програми. Кредити за ними видаються з більш високими відсотками.

Існують і партнерські пропозиції, коли частину ставки погашає забудовник. Банки вкрай ретельно перевіряють об'єкт, під який дають гроші. Тому в переліку акредитованих – тільки грошові компанії з відмінним бекграундом. Побічний ефект – квадратні метри стають відчутно дорожче.

В інших випадках кредитори бачать два ризики, розповідає президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе:

  • об'єкт перетвориться на довгобуд і позичальник перестане платити;
  • через відсутність права власності, банк не зможе забрати нерухомість за борги.

"Важливе питання – довіра банків до будівельних компаній. Тому що на вторинному ринку питань не виникає, коли об'єкт введений в експлуатацію, банк легко фінансує. На первинному ринку ризиків значно більше, і вилучити у майно у людини неможливо, тому що немає об'єкта власності", – каже Парцхаладзе.

Нагадаємо, за даними НБУ, середня ефективна ставка по іпотеці на "вторинці" – нижче, ніж на первинному ринку: 14,9% проти 18,2%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти