Україна без готівки: навіщо і коли хочуть прибрати паперові гроші

До 2020 року обсяги готівки хочуть скоротити до 9,5%

Україна давно рухається до того, щоб мінімізувати кількість готівки і перевести більшу частину розрахунків до безготівкової площини. У Національному банку заявляли, що до 2020 року хочуть збільшити використання карток в розрахунках до 55%, а обсяги готівки не повинні перевищувати 9,5% від ВВП. Сайт "Сьогодні" розповідає, що планують змінити, навіщо це потрібно і чи вийде здійснити такі амбітні плани.

Що хочуть змінити

В уряді давно взяли курс на розвиток економіки без паперових грошей. Згідно з офіційною статистикою НБУ, в Україні з початку 2019 року сума готівки у громадян зменшилася на 6,2%. Станом на 1 квітня 2019-го в обігу перебувала готівка на загальну суму понад 375,4 млрд грн, тоді як станом на 1 січня її було 400,1 млрд грн. А середня кількість банкнот на одного українця становила 66 штук (було – 68), а монет – 312 штук (було – 293).

Реклама

Починаючи з 2015 р., Нацбанк поставив собі за мету зменшити кількість паперових грошей, на той час відсоток готівки до всіх грошей в економіці становив 14,6%. 2017 року цей показник наблизився до 11%, а до 2020-го він повинен бути на рівні 9,5%.

Водночас в країні активно розвивається безготівкова оплата і все більше людей вважає за краще використовувати саме її, тому що це набагато зручніше. За останні чотири роки частка безготівкових операцій істотно зросла – якщо 2014 року вона становила 44%, то 2018-го – вже 78%.

До того ж, за підсумками четвертого кварталу 2018 року Україна опинилася на четвертому місці в світі за кількістю NFC-транзакцій (оплата за допомогою картки з відповідною технологією, смартфона, розумного годинника і інших гаджетів). Але далеко не весь бізнес приймає картки для оплати.

Реклама

"На сьогодні тільки близько 38% підприємств сегмента МСБ (малий і середній бізнес. – прим. Ред) в Україні пропонують своїм клієнтам можливість розрахуватися карткою, а, наприклад, в Європі ця цифра становить 62%. Мережа POS-терміналів в Україні стабільно зростає, проте, незважаючи на позитивну динаміку, їх кількість залишається недостатньою. В середньому кількість POS-терміналів становить 6,3 тис. штук на 1 млн населення. При цьому середнє значення цього показника в Європі – 26,4 тис", – розповіла в коментарі сайту "Сьогодні" Ольга Куничак, координатор Комітету електронних платежів Європейської Бізнес Асоціації.

Коли зміни плануються

Планувалося, що вже 2020 року абсолютно весь бізнес повинен буде встановити термінали і забезпечити своїм клієнтам зручні варіанти оплат. Починаючи з літа 2019 року підприємства повинні були почати встановлювати платіжні термінали:

  • до 1 липня 2019 року безготівкові платежі зобов'язані почати приймати компанії, які продають техніку, що підлягає гарантійному ремонту, підакцизні товари, ювелірні вироби, лікарські препарати, надають житлово-комунальні послуги, медичні та стоматологічні, туристичні агентства, ресторани, готелі;
  • до 1 січня 2020 року безготівкові платежі зайдуть до сегментів продажу автомобілів, мотоциклів і запчастин до них, їх ремонту, оренди транспортних засобів, поштової та кур'єрської діяльності, всіх видів пасажирських і вантажних перевезень, фітнес-центрів, до сфер культури, охорони здоров'я, страхування, перестрахування і приватного пенсійного забезпечення;
  • до 1 липня 2020 року безготівкові платежі зобов'язані приймати всіх, хто продає товари і послуги вартістю понад 50 неоподатковуваних мінімумів (850 грн).

Також відомо, що виключно в безготівковій формі необхідно буде проводити всі платежі на суму понад 50 тис. грн.

У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі відповіли на запит "Сьогодні", що метою цього проекту є, серед іншого, розширення платіжної інфраструктури, надання можливість суб'єктами господарювання використовувати альтернативні інструменти безготівкових розрахунків, а також створення умов для забезпечення прав споживачів на вибір способу оплати за товари (послуги).

Реклама

Але, як виявилося, постанова, розроблена Міністерством економічного розвитку і торгівлі, яка повинна була врегулювати це питання, так і не була остаточно прийнята в Кабміні, про це нам розповіла Ольга Куничак.

"Зараз постанова, яка зобов'язуватиме всіх суб'єктів господарювання забезпечити можливість здійснити безготівкові розрахунки за продані ними товари/надані послуги з використанням електронних платіжних засобів або сервісів, поки не затверджена Кабінетом міністрів України, оскільки проект постанови знаходиться на доопрацюванні.

Сподіваємося, що КМУ найближчим часом затвердить постанову, оскільки у споживачів з'явиться можливість самостійно визначати спосіб оплати, а також такі зміни стануть потужним стимулом для розвитку платіжної інфраструктури та дадуть можливість вивести з тіні значну частину розрахунків", – каже координатор Комітету електронних платежів Європейської Бізнес Асоціації.

У Мінекономрозвитку додали, що згаданий проект дозволить збільшити кількість безготівкових операцій в сферах торгівлі та послуг, зменшити витрати суб'єктів господарювання за рахунок надання можливості використовувати не тільки традиційні POS-термінали, а й альтернативні інструменти безготівкових розрахунків, що сприятиме зменшенню рівня тіньової економіки.

"Проект постанови був внесений на розгляд уряду. На засіданні урядового Комітету з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності 01.08.2019 відкладено прийняття рішення щодо проекту постанови. На сьогодні Мінекономрозвитку веде роботу з доопрацювання проекту постанови з урахуванням зауважень і пропозицій зацікавлених сторін", – зазначали у відомстві. 

Коли грянуть зміни 

Головним питанням залишається те, коли ж бізнес почне масовий перехід на безготівку. Ми розпитали експертів з різних сфер, які розповіли нам, чого можна очікувати найближчим часом.

Керівний партнер українського фінансового оператора Дмитро Зарахович повідомив, що частка безготівкових розрахунків операцій з використанням платіжних карток останні кілька років зростала на 4-6% щорічно, а в першому півріччі 2019 року темпи подвоїлися: всього за 6 місяців частка "карткових розрахунків" зросла на 4,3% і становила 49,4%. Таким чином, планка в 55% до кінця року цілком досяжна. До того ж, НБУ, MasterCard і Visa докладають усіх зусиль, щоб темпи безготівки зростали.

"Бізнес розуміє, що вже зараз дуже вигідно всі розрахунки проводити за безготівкою. По-перше, знижуються витрати на інкасацію та ризик крадіжки грошей, по-друге, всі фінансові процеси всередині компанії стають прозорими і легко контрольованими представниками топ-менеджменту фірми. Проблема лише в тому, що багато бізнесів працюють в тіні і тому змушені значну частину фінансових операцій проводити готівкою. Відповідно, разом з виходом бізнесу з тіні зростатиме і частка безготівкових розрахунків", – пояснив Зарахович.

Виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова розповідає, що в Україні дійсно спостерігається стійка тенденція до збільшення частки безготівкових розрахунків в загальному обсязі операцій з платіжними картками.

"У міру зростання популярності безготівкових розрахунків скорочується і потреба у використанні готівки. Відношення грошового агрегату М0 (готівка за межами банків) до ВВП (у фактичних цінах) зменшилась з 19% 2014 року до 11% 2018-го. Тобто довести цей показник до рівня в 9,5% 2020 року, як це передбачено проектом НБУ Cashless economy, теж можливо", – коментує Коробкова.

Експерт додає, що статистика останніх 5 років свідчить про те, що популярність безготівкових розрахунків зростає рівномірно, а масштабного переходу на безготівку чекати не потрібно – він відбувається прямо зараз. Також постійно прогресують фінансові технології. Наприклад, безконтактні платежі з'явилися зовсім нещодавно, проте сьогодні в Україні вже близько 80% POS-терміналів підтримують цю технологію. На черзі платежі за допомогою QR-кодів.

"Все це сприяє підвищенню зручності (і популярності) безготівки. На якому рівні (і коли) це зростання зупиниться, і чи зникне готівка зовсім – питання дискусійне. Але в тому, що сфера використання готівки і далі скорочуватиметься, можна не сумніватися", – підсумувала Олена Коробкова. 

В українському підрозділі європейської інвесткомпанії EXANTE нам відповіли, що з часом темпи прийняття безготівкових платежів посилюватимуться у міру зростання довіри з боку людей.

"Наразі безготівкові платежі найчастіше використовуються для невеликих покупок, тоді як великі суми споживачі, як і раніше, вважають за краще зберігати у вигляді готівки, так само як і оплачувати великі покупки. Це наслідки нестійкості курсу гривні попередні роками", – зазначив голова EXANTE Україна Володимир Позній.

Голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь детально пояснив, що в Україні ринок безготівкових розрахунків розвивається хорошими темпами і немає потреби в тому, щоб до цієї сфери втручалася держава.

"Якщо подивитися на статистику, можна помітити, що кількість безготівкових розрахунків в Україні останніми роками зростала швидкими темпами. Коли сюди почала втручатися держава, темп зростання значно знизився. Ринок сам регулював ці процеси і масштабний перехід на безготівку вже відбувається", – розповів експерт.

Він також додав, що не можна переводити бізнес на безготівкові розрахунки примусово і не залишати інших альтернатив, тому що в Україні є багато верств населення, які не можуть використовувати електронні способи оплати, а проникнення інтернету в ті ж села залишає бажати кращого. До того ж, додає Соболь, бізнес швидко трансформується і реагує на запити суспільства: таке саморегулювання і дозволило вивести кількість безготівкових розрахунків в країні на значний рівень без втручання держави. 

Навіщо переходити на безготівкову оплату

Якщо порівнювати Україну з іншими країнами, то у нас показник обороту готівки все ж залишається досить високим. Лідерами за кількістю безготівкових розрахунків залишаються такі країни, як Канада, де на кожного жителя припадає як мінімум по дві банківські картки, а також Швеція, Велика Британія, Франція, Китай, США і т.д. Йдеться не про повну відмову від готівки, але про суттєве зменшення кількості паперових грошей.

У Мінекономрозвитку пояснюють, що масове впровадження безготівкових розрахунків сприятиме зручності, швидкості та надійності обслуговування. До того ж, в уряді впевнені, що переведення українського бізнесу на безготівкову систему розрахунку сприятиме детінізації, адже так набагато простіше відстежити грошові операції між споживачем і продавцем.

"Для держави використання безготівкових розрахунків зменшує потребу в обороті готівкової гривні, тобто не витрачаються величезні кошти на друк паперових грошей. Економіка стає прозорішою з безготівковими розрахунками, а частка "сірої" та "чорної" економіки скорочуються. Саме цьому і зможе сприяти згадана постанова", – зазначають в уряді.

Ольга Куничак додає, що переведення розрахунків з готівкової форми в безготівкову є необхідним процесом для всіх.

"Для громадян – використання зручних, безпечних і швидких сервісів для здійснення розрахунків, захист від втрати коштів.

Для бізнесу – спрощення в частині проведення розрахунків, оптимізація витрат ресурсів на роботу з готівковою виручкою, можливість переведення частини бізнесу в дистанційні канали.

Для держави – максимально спрощена система здійснення соціальних виплат, боротьба з тіньовою економікою", – пояснює експерт.

Як встановити платіжний термінал і скільки це коштує

Проте, поки що про беззаперечну перемогу в цій сфері говорити складно. Так, нелегко уявити, що, наприклад, в маршрутках можна буде оплачувати проїзд за допомогою телефону або розумного годинника. Незважаючи на те, що багато міст вже перейшли на єдиний електронний квиток, маршрутки, якими володіють приватники, впроваджувати такі зміни не поспішають.

Щоб встановити термінал, підприємцям потрібно звернутися до одного з банків, які надають такі послуги. Зараз цим займаються багато великих банків. Умови там можуть трохи відрізнятися, але загалом будуть схожими.

Зазвичай, за установку терміналу банк не бере гроші, але після необхідно буде оплачувати щомісячну абонплату в розмірі 300 грн за кожен встановлений термінал.

Крім цього, з кожного платежу підприємець оплачуватиме комісію банку в розмірі 2%, але якщо у підприємства маленький оборот, комісія може бути і вище. Деякі представники бізнесу просто підвищують ціни на свої товари або послуги на ці ж 2%, які їм потрібно заплатити. Але багато хто продовжує максимально відтягувати установку платіжних терміналів.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали про те, що західні аналітики визнали українську гривню найефективнішою валютою 2019 року.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,54
49,56
27,55
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,30
52,66
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66285.79

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3536.58

Litecoin (LTC)

78.94

Ripple (XRP)

0.48

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти