Важкі гроші: як борги за швидкий кредит можуть зрости до 1702% річних

23 вересня 2020, 20:25

Сергій Пономаренко Сергій Пономаренко

Мешканка Вільногірська Світлана злягла в лікарню через настирливі дзвінки колекторів

Новини "Сьогодні" в спеціальному циклі матеріалів "Важкі гроші" розповідають про те, як легко отримати гроші за швидким займом і як складно їх повернути.

Реклама

Йдеться про гроші, які українці так часто позичають в мікрофінансових організаціях. Ті обіцяють 0% за кредитом, розіграш призів і навіть пропозиції повернути менше, ніж людина позичила.

Обіцянки часто виглядають спокусливо. Але перед тим, як брати гроші в борг, варто подумати не про те, скільки позичити, а скільки доведеться віддавати.

Знімальна група "Сьогодні" побувала у Вільногірську – місті, розташованому в двох годинах їзди на машині від Дніпра. З місцевою мешканкою Світланою, яка погодилася на інтерв'ю, журналісти зустрілися біля центральної лікарні, куди вона періодично потрапляє через погіршення стану здоров'я. Своє прізвище просить не називати, обличчя – не показувати. Жінка боїться помсти колекторів, які, за її словами, вже довели її до мікроінсульту своїми телефонними дзвінками. Світлана включає запис однієї з таких розмов.

"Мені відразу в прокуратуру йти?" – запитує Світлана у відповідь на настирливий дзвінок. "Мені п...й, ви відразу можете йти в прокуратуру", – відповідають на тому кінці дроту. "А чому ви матюкаєтесь, я з вами нормально спілкуюся!" "П...й через прокуратуру вирішувати. Я буду є...ь тебе до того часу, поки мене не закриють".

Жінці та її рідним погрожували розправою, обіцяли спалити будинок. Крім того, поширювали серед її знайомих образливі картинки. Все це – через невиплачені кредити, які Світлана оформила в мікрофінансовій організації. Вона позичила 14 000 грн, а віддала вже понад 60 000 грн. Тут – пеня, штрафи, плата за продовження користування позиками. Божевільна сума набігла через те, що кредитори в односторонньому порядку змінили умови договору, каже жінка.

"Кредит дається на місяць, так написано в першому договорі. У другому договорі написано, що кредит повинен бути виплачений протягом п'яти днів. Природно, нараховуються відсотки. Коштує – 3% в день, якщо раптом прострочення. Ні! Це навіть не 3% в день іде. Це йде 7-10% у день. Але про це клієнт не може знати", – каже Світлана.

Реклама

Щоб віддати кредитні борги, довелося позичати гроші у родичів, продавати землю і будинок у селі, розповідає Світлана. Уже коли думала, що нічого не винна мікрофінансовій організації, гроші на погашення кредиту раптом почали вираховувати із зарплати. Як таке могло статися, Світлана з'ясовуватиме в суді.

Історія Світлани – це лише одна з ілюстрацій того, що відбувається в сфері мікрокредитування в Україні в останні п'ять-шість років. Людям пропонують швидке отримання грошей, при цьому вимагають мінімум документів для оформлення. Позичальника "заманюють" кредитом під 0%. Це – рекламний прийом, за яким можуть ховатися захмарні відсоткові ставки.

"Поки те, що ми бачили, – це 1702% річних, це за рахунок тих божевільних штрафів і комісій, які прописані в договорі, але вони настають в момент хоча б одного дня прострочення боргу", – пояснює начальник управління Національного банку України із захисту прав споживачів фінансових послуг Ольга Лобайчук.

В одній з мікрофінансових організацій, з представником якої поспілкувалися "Сбогодні", високі відсотки пояснюють тим, що кредити, які вони так легко роздають, позичальники так само легко і не повертають.

"Стає необхідним цей відсоток для того, щоб покривати збитки з неповернень", – говорить директор з маркетингу мікрофінансової організації Віталій Соловйов.

Ситуацію ускладнив карантин.

"На початок коронавірусу близько 45-50% кредитів стали безповоротними", – пояснює президент Всеукраїнської асоціації фінансових компаній Алла Сав'юк.

В НБУ, який з липня контролює діяльність МФО, вже зібрали тисячі скарг позичальників. Частина людей одразу йдуть до адвокатів, які прекрасно розбираються в хитрощах мікрокредиторів.

"Не завжди прописується сукупна вартість кредитів. Зазвичай пишуться штрафні санкції за день, відсотки за день, і це пишеться не на початку договору, а лише в самому кінці, маленьким шрифтом, пишеться загальна сума, скільки позичальник повинен сплатити", – розповідає адвокат Ярослава Авраменко.

Реклама

Але часто юристи нічим допомогти не можуть, адже, як правило, всі умови за кредитом – в договорі. Просто не всі його уважно читають. А ті, хто читає, не завжди розуміють сенс.

"Краще ці договори перечитувати з юристом, щоб вам хоча б пояснили їх поняття, їх текст. Юридична мова дещо відрізняється від мови звичайної", – каже адвокат Віталій Маньков.

У циклі "Важкі гроші" журналісти "Сьогодні" також розповідали про те, як саме українці попадаються на виверти кредиторів, які обіцяють позики під 0%.

А тим часом Верховна Рада обмежила відсотки і штрафи МФО. У закон України "Про споживче кредитування" внесені правки, на підставі яких дія даного розпорядження тепер стосується всіх мікрокредитів. Раніше цей закон не поширювався на кредити, сума яких не перевищувала однієї мінімальної заробітної плати або ж строк дії договору яких не перевищував 30 днів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти