Ставки зростають: що буде з кредитами в Україні

31 липня 2018 7:22

Сергій Гусєв

Позитивні настрої в споживчому кредитуванні зберігаються вже дев'ять кварталів поспіль

Українські банки очікують зростання обсягів кредитування. При цьому більшість фінустанов наразі не змінили стандарти кредитування бізнесу, а для населення все ж з'явилися деякі послаблення.

Реклама

Про це свідчать результати опитування банкірів, проведеного Національним банком України (НБУ).

  

Ключові показники

У II кв. кварталі 2018 року банки України були налаштовані збільшувати кредитування населення і бізнесу протягом наступних 12 місяців. Позитивні настрої в споживчому кредитуванні зберігаються вже дев'ять кварталів поспіль, починаючи з II кв. 2016 року. З кінця 2016-го більшість банків постійно очікує збільшення корпоративного кредитування, в другому кварталі частка таких банків досягла максимального значення за цей час – 81%.

Реклама

Респонденти вважають, що якість кредитів корпорацій (97% опитаних) і домогосподарств (95%) не погіршиться, а окремі великі банки навіть очікують поліпшення якості кредитів населення. Більшість респондентів прогнозує приплив депозитів юридичних і фізичних осіб в наступні 12 місяців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Закредитованность бизнеса, по оценкам банков, в целом остается высокой. Доля банков, отметивших высокую долговую нагрузку крупных предприятий, увеличилась на 4 п.п. до 49%. Однако долговую нагрузку представители малого и среднего бизнеса считают невысокой.

Закредитованность населения 59% респондентов оценили, как среднюю, а 24% – как низкую.

Кредити для населення

У II кв. банки пом'якшили стандарти споживчого та іпотечного кредитування. Головна причина – підвищення конкуренції між ними. Водночас, окремі великі банки повідомили про посилення конкуренції не тільки з іншими банками, а й з небанківськими фінансовими установами, причому як в споживчому, так і в іпотечному кредитуванні.

Реклама

Це також було названо причиною пом'якшення стандартів кредитування населення. Деякі банки, переважно невеликі, навпаки, дещо підвищили стандарти через збільшення вартості ресурсів і негативних очікувань щодо курсу гривні.

Банки очікують, що в III кв. кредитні стандарти пом'якшать в споживчому кредитуванні і не зміняться в іпотечному. Наразі ж, у II кв. рівень схвалення заявок на споживчі кредити дещо збільшився, на іпотеку – не змінився. Банки, насамперед великі, повідомили про збільшення середнього розміру виданих споживчих кредитів.

Як зміняться стандарти схвалення заявок домогосподарств на кредити в III кв., %

 

Посиляться

Реклама

Не зміняться

Пом'якшають

Іпотечні

0,8

88,3

10,9

Споживчі

2,7

69,1

28,3

Банки вказали на зростання попиту домогосподарств на кредити. 37% опитаних заявили, що він збільшився на споживчі кредити, а 26% – на іпотеку.

Факторами зростання попиту на споживчі кредити названі:

  1. скорочення заощаджень домогосподарств;
  2. зниження ставок за кредитами;
  3. поліпшення споживчих настроїв.

Збільшенню попиту на іпотечні кредити сприяли позитивні оцінки перспектив розвитку житлового будівництва, насамперед очікування зростання цін на нерухомість.

Як зміниться попит домогосподарств на кредити в III кв. без урахування сезонних змін, %

 

Знизиться

Не зміниться

Зросте

Іпотечні

11,4

73,7

14,9

Споживчі

0,1

58,4

41,5

Банки розраховують, що в III кв. попит на споживчі кредити зросте, на іпотечні – не зміниться.

Корпоративний сектор

У II кв. 82% банків не змінили стандарти кредитування в корпоративному сегменті. Деякі великі банки пом'якшили стандарти надання кредитів для малого і середнього бізнесу, невеликі банки несуттєво посилювали стандарти для довгострокових і валютних кредитів, а для інших видів кредитів стандарти не змінилися.

Не пропусти!
Міс збірної Англії: дружина Пікфорда любить кидатися грошима
Меган Девісон - дружина Джордана Пікфорда

Основними причинами пом'якшення критеріїв для малого і середнього бізнесу названі підвищення конкуренції з іншими банками і позитивні очікування розвитку галузі або підприємства. Кілька банків очікують погіршення економічної активності та курсових очікувань, а також повідомили про підвищення ризиків застави. Всі ці фактори утримували їх від пом'якшення стандартів кредитування бізнесу.

ВУ III кв. банки в цілому не планують помітно змінювати стандарти кредитування бізнесу. Близько чверті респондентів навіть очікує підвищення стандартів довгострокового кредитування. Окремі банки готують пом'якшення умов кредитування малих і середніх підприємств.

Як зміняться стандарти схвалення заявок на кредити корпоративному сектору протягом III кв., %

 

Посиляться

Не зміняться

Пом'якшають

В цілому

2,6

92,3

5,1

Кредити малим і середнім підприємствам

3,1

72

24,9

Кредити великим підприємствам

2,6

94,7

2,7

Короткострокові кредити

0,9

91,9

7,2

Довгострокові кредити

5,8

94,2

0

Кредити в національній валюті

0,9

94,1

5

Кредити в іноземній валюті

5,2

94,5

0,2

У II кв. частка схвалених кредитних заявок малого і середнього бізнесу зросла у 17% респондентів. На рівень схвалення позитивно вплинуло зниження процентних ставок. У той же час, малі та середні банки дещо підвищили вимоги до застави.

Попит на корпоративні кредити виріс. Про це заявили 48% опитаних. Попит збільшився на всі види кредитів, не змінився тільки на кредити великим підприємствам. Головними факторами попиту банки вважають потреби бізнесу в оборотному капіталі і інвестиціях. Також респонденти зазначили, що у бізнесу зменшилися можливості фінансування за рахунок власних коштів. Це теж сприяло зростанню попиту на кредити. При цьому, на думку респондентів, необхідність реструктурувати борги не була вагомим фактором.

У III кв. очікують подальшого зростання попиту на всі види кредитів для бізнесу.

У НБУ також зазначили, що в Україні поменшало проблемних кредитів. Так, частка кредитів, за якими був оголошений дефолт, знизилася як в держбанках, так і в фінустановах з приватним та іноземним капіталомм


Настрої банків щодо кредитування НБУ оцінює щоквартально, проводячи відповідні опитування. Останнє за часом з них відбувалося з 20 червня по 10 липня. У ньому взяли участь кредитні менеджери 63 банків, частка яких в загальному обсязі активів банківської системи становить 98%. У звіті приведена оцінка стану кредитного ринку в II кв. 2018, очікування на III кв. і на найближчі 12 місяців.

Посиляться

Всі подробиці в спецтемі Інфографіка: економіка в цифрах

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти