Ставки підвищилися: як банкіри борються з відтоком депозитів

5 листопада 2014, 20:00

Олександр Харько

Українці з початку року забрали з банків третину вкладів у валюті

За даними НБУ, обсяг депозитів у банківській системі у вересні склав 389,5 млрд грн. З цієї цифри 207,9 млрд. грн. припадає на вклади фізосіб. При цьому населення продовжує активно забирати гроші з банків, залишки на депозитних рахунках тільки за перший місяць осені скоротилися на 3,9%, а, загалом, на 18% з початку року.

Реклама

Найбільш передбачувано скоротився сегмент доларових вкладів – з початку року на 34,1%. Офіційна статистика є лише скупим відображенням проблеми, з якою банкіри зіткнулися ще навесні, і яка продовжує чинити тиск на економіку та валютний ринок, – відтоком депозитів.

"У 2014 році ринок коштів фізичних осіб на поточних та депозитних рахунках істотно скоротився. Це було пов'язано як зі зниженням офіційного курсу долара по відношенню до гривні, так і зі збільшенням відтоку коштів з банківської системи з політичних та економічних причин. Населення, що мало заощадження в національній валюті, прагнуло або обернути їх в товари, або конвертувати в долари США і євро – зберегти таким чином їх цінність", – пояснює Ірина Стрепетова, начальник відділу депозитних продуктів та поточних рахунків UniCredit Bank.

123

При цьому, за словами банкірів, насправді населення виводить кошти з банківської системи більш швидкими темпами, ніж каже офіційна статистика.

Реклама

"У серпні нових вкладів було оформлено приблизно на 25% менше, ніж у січні", – говорить Андрій Шульга, керівник Департаменту заощаджень Приватбанку. "Найбільший відтік спостерігався у трьох східних регіонах: Донецька, Луганська та Харківська області", – додають у прес-службі Укрсіббанку.

Ставки підвищилися

Природною реакцією банків на відтік депозитів стало підвищення процентних ставок, щоб залучити нових і утримати існуючих клієнтів. Правда, захмарних висот вони поки не досягають. Депозити в гривнях на ринку тепер в середньому пропонують під 20% річних.

"Зараз середня ставка за депозитами у гривнях становить 20% річних, а в доларах США – 11%. В аналогічному періоді минулого року ставки були на рівні 19% і 10% відповідно", – говорить Олександр Самокіш, начальник управління регіональних продажів АВАНТ-Банку.

За словами Ірини Стрепетової, українці тепер неохоче відкривають депозити на тривалий період, і банки піднімають ставки за короткостроковими вкладами.

В тренді
Податки для заробітчан і французький мільярд – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
В тренді
Через війну в Ізраїлі МАУ скасувала авіарейси до Тель-Авіва: що робити з квитками
МАУ відкриває нові рейси з Києва і скасовує плату за зміну дати вильоту
В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют
Реклама

"Готовність населення тримати кошти на депозитних рахунках вплинула на терміновість депозитного портфеля банків. Якщо в минулому році клієнти були готові розміщувати вклади на 6, 12 і більше місяців, то сьогодні популярним терміном серед депозитів фізичних осіб є 1-3 місяці, – коментує Стрепетова. – Середня ставка в цьому році за вкладами в національній валюті до 3-х місяців становить 19,5%. Для порівняння, у 2013 році середня ставка на ринку за вкладами у гривнях з такою ж терміновістю становила близько 15%".

Банкіри також зазначають, що жителі регіонів, які знаходяться далі від зони АТО, більш схильні нести гроші в банки, ніж жителі найближчих областей.

"Чим далі від зони військового конфлікту, тим спокійніше населення і тим більше люди схильні думати про заощадження і про банки для розміщення депозитів. При цьому, у кого яка валюта є, в такій і тримають вклади", – говорить Андрій Шульга.

Надії на кінець року

Банкіри розраховують, що до Нового року вдасться компенсувати хоча б частину втрат депозитних портфелів за рахунок акцій.

Реклама

"Новий рік – час традиційних акцій від фінансистів. Клієнти отримують більш вигідні пропозиції за депозитними ставками і різноманітні подарунки, а банки – принаймні частково компенсують відтоки депозитів", – розраховує Олександр Самокіш.

Однак, чи будуть виправдані ці очікування, з урахуванням подальшого зниження купівельної спроможності населення та нестабільності, як на валютному ринку, так і на Донбасі – питання поки відкрите, як, втім, і те, чи поведуться українці на високі відсотки й акції. Адже головне правило інвестування залишається в силі в будь-якому з варіантів розвитку подій. А це правило свідчить, що чим вищі відсотки, тим вищі ризики неповернення інвестиції.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти