Спеціальні настільні ігри можуть змінити погляд на фінанси

22 січня 2017, 12:00

Ряполов Костянтин Ряполов Костянтин

"Настолки" вчать керувати грошима і досягати поставлених цілей

Незважаючи на загальне захоплення інтернетом, смартфонами та іншими розумними гаджетами, старі добрі настільні ігри продовжують залишатися популярними. Люди збираються сім'єю або в компанії друзів, щоб перетасувавши колоди карт, покидати кістки і посувати фішки по ігровому полю. Але є настільні ігри, які, крім розваги, обіцяють ще й майже чарівні зміни. Наприклад – перетворити ваше мислення так, що з трясовини грошових проблем ви вийдете на широку дорогу до фінансового благополуччя. І хоча ці ігри зовні нагадують звичну і безкоштовну "Монополію", за участь в них вимагають не такі вже маленькі гроші. Наприклад, в одних місцях в Києві в "грошову гру" можна пограти за 200 грн, а в інших – аж за 500 грн.

Реклама

ГРАТИ ПО-УКРАЇНСЬКИ

В основному "грошові гри", в які грають в Україні, – це варіації на тему різних версій гри CashFlow, явленої світу Робертом Кіосакі в 1993 році. Так-так, того самого Кіосакі, книги якого широко представлені на полицях магазинів (почалося все з бестселера "Багатий Папа, Бідний Папа"). Гру, книги, а також лекції та семінари Кіосакі об'єднувала система управління грошовими потоками, інвестування та досягнення своїх цілей, чому брався навчити тоді ще маловідомий автор. І треба визнати: принаймні, йому ця система допомогла придбати і всесвітню популярність, і добробут.

Первісноюосновною метоюгрибуловихованняфінансовоїграмотностітапривчаннядоусвідомленостісвогоіснуваннявсвітігрошей(не "спати",авчаснопомічати,щовідбувається,робитиправильнівисновки,прийматирішенняідіяти).ЯкговоритьнезалежнийфінансовийконсультантРусланЮрків,такі ігрикориснівжетим,щолюдинаякмінімумвзагаліпочинаєзамислюватисяпро управліннягрошимаісвоєдоних ставлення.

АДАПТАЦІЯ.Людина, що уважно читала книги Кіосакі, не могла не відзначити, що при всій вірності і корисності принципів, на "інструментальному" рівні, коли мова заходить про приклади конкретних рішень і прийомів дій – це все-таки дуже "американські" книги, "заточені" під заокеанські реалії – з їх доступними дешевими кредитами, особливостями податкової та фінансової систем, ведення бізнесу і т. д. Те ж можна сказати і про виникаючі в грі CashFlow ситуації і, відповідно, прийняті там рішення. Природно, виникла ідея адаптації гри під наші українські реалії. Так з'явилися локалізовані версії, найвідомішими з яких є "Щурячі перегони" і Wecanomy (вона ж "Вікеномія").

Реклама

ПОГЛЯД ЗІ СТОРОНИ І ТРЕНАЖЕР

Відразузробимоважливезауваження:всі"корисності", що що перераховуютьсядалі, іможливостігрибудутьмативіддачутількивкомплектізхорошимведучим."Дужебагатозалежитьвідлюдини,якапроводитьгру-говоритьРусланЮрків.-Якщовсезводитьсядо киданнякубиківігрів щосьна зразок "Монополії"-користівідцьогонебагато.Інша справа,коливедегрулюдина,що добре володієвідповідною методологією,що забезпечуєпсихологічнийзворотнийзв'язок,і,відповідно,можливостідлязростанняірозвиткуучасників".

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

ДІАГНОЗ.У цьому випадку гра дозволяє як би поглянути на себе з боку. "Багато старих моделей поведінки, на які ми спираємося, вкрай неефективні. Щоб змінити модель поведінки, спочатку потрібно усвідомити поточну і зрозуміти, в чому її недоліки і проблеми, – каже ведучий гри "Щурячі перегони 1" Дмитро Малюта. – У звичайному житті більшість з нас не усвідомлює своїх моделей. У грі ведучий допомагає розібратися з ними". За кілька годин учасники як би "проживають" десятиліття, в концентрованій формі пред'являючи свої життєві стратегії і особливості оцінки ситуації та прийняття рішення. Може бути, ти занадто жадібний? Або навпаки – марнотратний? Ти легковірний або занадто не довіряють людям, чому не виходить створювати партнерські відносини? Ти схильний швидко приймати ризиковані рішення, які не зважуючи всі "за" і "проти"? Або навпаки – занадто боязкий і повільний, чому упускаєш можливості? Як ти керуєш своїми емоціями, як ти здатний домовлятися з людьми і безліч інших речей про себе – в чому ти сильний і слабкий? Завдання ведучого – "витягувати" це знання про себе з усіх дій учасника під час гри.

ТРЕНІНГ.Але однієї діагностики мало: гра дозволяє розвивати в собі певні якості та навички. Дмитро Малюта вказує 13 зон вдосконалення (він їх називає "блоками"): фінансова грамотність; навички взаємодії з людьми; робота з мріями/цілями; благодійність; усвідомленість і "роблення" в стані усвідомленості; управління внутрішніми станами; робота з можливостями; креативність і знаходження несподіваних рішень; командна робота; очищення мови і думок від негативних програм; відповідальність за своє життя; відносини з часом; робота з проханнями про допомогу (навчитися просити, не принижуючись – дуже важливо!).

РЕЗУЛЬТАТ.Втім, сподіватися тільки на гру не варто: сама по собі вона не виправить в нас все погане і все добре з надлишку не дасть. "Людина повинна бути налаштована на гру і роботу з собою", – каже Руслан Юрків. "Результат залежить від того, з яким запитом прийшла людина, – каже Дмитро Малюта. – Важливо, наскільки вона налаштована вчитися у ведучого, приймати його зворотний зв'язок і працювати над собою. Тому що найважливіше, що дає гра – це усвідомлення своїх бар'єрів і первинний досвід. Ті бар'єри в нашій свідомості, які ми усвідомили, самі по собі не розчиняться – їх потрібно буде наполегливо зі своєї свідомості прибирати. І нові моделі самі по собі не сформуються: їх потрібно буде напрацьовувати після гри самостійно в реальному житті".

Реклама

ВИБІР.Виникаєпитання:зкимграти,яквибиративедучого?"Дляперших ігор,мабуть,особливоїрізницінемає-будь-якийведучий,який навіть недужеглибокопрацює,всеоднодастьвамбагатоцінногозворотного зв'язку,-заспокоюєДмитроМалюта.-Аосьдалі,звичайно,вартошукатимайстра,що даєглибокийзворотнийзв'язок".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти