Скільки заробляють українці і за рахунок чого виростуть їхні зарплати до кінця року

26 лютого 2018, 07:37

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Кількость тих, хто отримує менше мінімуму, зменшилася за 2017 рік уп'ятеро, а тих, кому платять понад 10 тисяч грн, стало вдвічі більше

Кількість українців, які отримують зарплату менше мінімальної, за минулий рік знизилася майже в п'ять разів і становить менше 500 тис. осіб. Держслужба статистики пояснює, що це – наймані працівники, які працюють неповний робочий день, але більше 4-х годин, так як з 1 січня 2017 р. платити менше 3200 грн за 8-годинний робочий день заборонено. У той же час майже вдвічі побільшало тих, кому платять понад 10 тис. грн на місяць – таких працівників тепер кожен четвертий.

Реклама

Експерти ринку праці говорять, що насправді картина не така райдужна, так як статистика враховує трохи більше половини працюючих і не бачить приватних підприємців, заробітки яких в глибинці не набагато вище мінімальних по країні.

__17_01

Кому платять

Як видно з інфографіки, в порівнянні з 2016 роком, у 2017 році різко зменшилася кількість тих, хто отримував менше 3000 грн. Причина – підвищення Кабміном мінімальної зарплати вдвічі, з 1600 до 3200 грн. Також стало менше тих, хто отримує до 4000 грн, які заробляють 4-5 тис. грн залишилося приблизно стільки ж, а ось кількість високооплачуваних (до 10 тис. грн/міс. і більше) рвонуло вгору.

Реклама

Особливо вражає зростання заробітків понад 10 тис. грн: якщо на грудень 2016 р. таких було менше мільйона працівників, то на грудень 2017 року – вже понад 1,7 млн. При цьому 780 тисяч осіб заробляють 15 тис. грн і більше. Найвищий відсоток людей із заробітками більше 10 тис. грн/міс. у фармацевтичній галузі – 57%, у чиновників – 47,8% і у шахтарів – 47%, найнижчий – у постачальників компослуг – всього 9%. По регіонах найбільше високооплачуваних в Києві – 39,4% і на Донбасі – 28,8%, найменше таких в Кіровоградській і Чернігівській областях – до 15%.

Експерти

Президент Украналітцентра Олександр Охрименко відзначив, що дані Держстату охоплюють менше 7,4 млн осіб, а працездатних у нас 15,9 млн.

"Не врахований мільйон приватних підприємців, структури, де працює менше 10 осіб, близько двох мільйонів заробітчан – це ще третина людей, доходи яких не знайшли відображення в статистиці, інші – студенти, домогосподарки і зареєстровані безробітні, – каже Охріменко. – У більшості регіонів до 50% співробітників мають заробітки 3200-5000 гривень. І це без вирахування податків, на руки вони отримують на 19,5% менше".

Також експерт уточнив, що за рік стало на 4,5% більше людей, у яких заробітки трохи вище мінімальних (до 4000 грн) і на 11% стало більше високооплачуваних, тобто різниця в зарплатах між бідними і багатими збільшилася.

А ось економіст Іван Нікітченко впевнений, що дані Держстатистики точно відображають реальну картину.

"Всі великі компанії, іноземні компанії, де зарплати вищі ринку, платять їх офіційно. Також враховані всі держструктури, де зарплати часто нижче за ринок, – говорить Нікітченко. – Багато хто використовує ПП для оптимізації податків, і доходи у таких людей дуже великі. В цілому зарплати найманих працівників в тіньовому секторі на рівні офіційних, адже якщо вони будуть істотно нижче, ніхто там не буде працювати, а вище господарі платити не зацікавлені".

"Піднімуть мінімалку перед виборами"

Фахівці з ринку праці обіцяють, що в 2018 році зарплати продовжать рости, але розрив між тими, кому платять багато, а кому мало, стане ще більшим.

"Підвищення в минулому році мінзарплати вдвічі дало поштовх до їх зростання у всіх сферах, перш за все в інтервалі 5-10 тисяч гривень. Більше платять, природно, в Києві і інших містах-мільйонниках, а ось в інших облцентрах високі заробітки можуть бути перш за все в IT-сфері та у керівників промислових підприємств, – говорить HR-експерт сайту rabota.ua Тетяна Пашкіна. – Зараз на ринку праці встановилася рівновага між зарплатами очікування і зарплатами пропозиції. Але багато що залежить від курсу євро і рівня пропонованих зарплат для наших працівників за межі їй. Збільшення того і іншого викличе нову хвилю виїзду українців на заробітки, дефіцит кваліфікованої робочої сили і підвищення зарплат для фахівців".

Реклама

Нікітченко каже, що зростання зарплат продовжиться, але набагато меншими темпами – реальний (мінус інфляція) не перевищить 10-15%. З ним згоден і Охріменко:

"У другій половині року, з огляду на, що наступний рік передвиборний, ймовірно нове дострокове підвищення мінзарплати, можливо навіть до 5000 грн. Це потягне за собою загальне зростання вартості робочої сили".

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти