Рахунок із пенсією можуть заарештувати за борги – пояснення НБУ

17 травня 2021 18:04

Ксенія Капустинська , Олександра Романюк

У Мін'юсті та Нацбанку наводять різні аргументи щодо блокування коштів боржників на соціальних рахунках

Заяви на пенсії почали опрацьовувати по-новому

Заяви на пенсії почали опрацьовувати по-новому / Фото: Сьогодні

З квітня в Україні діє новий порядок стягнення боргів з фізичних осіб. Тепер багато видів заборгованостей можуть бути списані автоматично з банківського рахунку боржника. При цьому арешт може бути накладений навіть на "соціальні" рахунки – ті, на які надходить пенсія, зарплата, стипендія та соціальна допомога. Як таке можливо, пояснили в Національному банку України (НБУ), йдеться в статті "Сьогодні".

Реклама

Законодавство дійсно забороняє заарештовувати засоби на рахунках із спеціальним режимом використання. Але соціальні рахунки не належать до цієї категорії.

"Йдеться про рахунки, відкриті відповідно до статей 15-1 Закону України "Про електроенергетику", ст. 19-1 Закону України "Про теплопостачання", 18-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" і відповідно до Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки". Простіше кажучи, рахунки із спеціальним режимом використання – це рахунки підприємств, що займаються виробництвом або постачанням енергії, води, опаленням приміщень тощо", – пояснили в НБУ.

Втім, раніше заступник міністра юстиції Андрій Гайченко запевняв, що блокувати пенсійні рахунки банки не мають права.

Не пропусти!
Фінляндія – Росія: онлайн головного матчу дня

"У кожній постанові, на бланку, який можна змінити, зазначено, що заарештовують кошти, крім соціально захищених: пенсійних і так далі. Обов'язок ідентифікувати рахунку покладається на банки", – говорив Гайченко.

Реклама

Нагадаємо, схема списання коштів проста: виконавці виносять постанову про арешт коштів боржника, і в той же момент вона стає доступною для банків. Наразі до автоматичної системи зі списання боргів підключені сім фінустанов. Але якщо банк ще не підключений, він все одно повинен буде виконати постанову про арешт рахунків. Тільки обмін інформацією відбуватиметься в паперовому вигляді, а тому буде трохи довшим.

Положення наказу про автоматизований арешт коштів будуть поширюватися "на всі категорії виконавчих документів, які передбачають стягнення коштів з боржників – фізичних та юридичних осіб". У тому числі йдетьсяпро борги за комунальні послуги.

Відео: Сьогодні

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти