Ризик дефолту і економічний спад: гривня знову опинилася під загрозою падіння

2 червня 2015, 12:28

У червні курс долара може помітно зрости, вважають експерти

Курс продажу безготівкового долара в Україні за підсумками травня зберігся на рівні 21,2 грн., Готівкового – знизився на 4,9% до 22,31 грн. Середній денний обсяг торгів американською валютою на міжбанківському ринку за місяць зріс на 9,8% до 197,5 млн доларів.

Реклама

"НБУ продовжує утримувати курс долара, обмежуючи доступ на міжбанк покупців, а також низькою гривневою ліквідністю. Тобто, регулятор продовжує балансувати ринок, обмежуючи попит. При цьому, ринок адаптувався до дій центробанку і виробив власну тактику поведінки. Після травневих свят покупці і продавці намагалися реалізувати відкладений попит і пропозицію, проте ближче до кінця місяця міжбанк почав відчувати брак пропозиції. Таке положення було викликано в першу чергу побоюваннями щодо переговорів з кредиторами щодо реструктуризації державного боргу. Погіршення інвестиційних настроїв стримувало експортерів від заводу виручки в країну", – пояснив експерт інформаційно-аналітичного центру ForexClub в Україні Андрій Шевчишин.

На готівковому ринку в травні спостерігалася стабільна тенденція до зміцнення гривні, і були відсутні сильні коливання. Однак, за словами експерта, обмеження на покупку і зняття валюти в банках продовжують стримувати ринок, формуючи перетоки на "чорний" ринок. Тим не менше, попит скорочується на тлі зниження доходів населення і високої інфляції, відзначає Шевчишин.

image003

ПРОГНОЗ НА ЧЕРВЕНЬ. Високий рівень невизначеності і ризики чергової хвилі ослаблення гривні на готівковому ринку в червні зберігаються, констатують аналітики.

Реклама

"Ключовий зоною напруженості виступають важкі переговори з реструктуризації зовнішнього боргу, і ризик отримання технічного дефолту в разі реалізації права мораторію на виплату зовнішнього боргу. Дефолт призведе до зростання вартості позик і блокування доступу до зовнішніх ринків запозичень, що в свою чергу – до виснаження золотовалютних резервів і зростання вартості валюти на тлі її дефіциту", – зазначає Андрій Шевчишин.

Для України ситуація ускладнюється тим фактом, що наступ дефолту можливо і в разі зриву співпраці з партнерами і МВФ, який для виділення другого траншу в 2,6 млрд. доларів наполягає на реструктуризації зовнішнього боргу. І червень – це термін, встановлений фондом, для досягнення домовленостей. Крім того, існує складність досягнення домовленостей щодо реструктуризації боргу по дворічним єврооблігаціями, випущеними в грудні 2013 року в розмірі 3 млрд. Доларів, держателями яких є РФ.

Негативним фактором, що робить тиск на валютний ринок, за словами експерта, виступає і зберігається економічний спад. Падіння ВВП в першому кварталі склало 17,6%, і судячи з динаміки роздрібних продажів, сільського господарства, будівельного ринку та новин по зупинки великих підприємств, ситуація не свідчить про стабілізацію.

В тренді
Українська економіка зазнає втрат: в плюсі опинилася тільки одна з ключових галузей

Разом з тим, існують чинники і на користь стабільності валютного ринку.

"По-перше, це збереження адміністративного регулювання валютного ринку, наявність у НБУ механізмів і резервів для зняття короткострокового спекулятивного сплеску, в тому числі через урізання ліквідності. По-друге, вже кілька місяців НБУ звітує про позитивне зовнішньоторговельне сальдо, що дозволяє очікувати вирівнювання ситуації валютного балансу в реальному секторі. По-третє, приплив валюти може формуватися на тлі докапіталізації банківської системи, для якої акціонери будуть заводити валюту в країну. По-четверте, відсутність активних бойових дій на Донбасі", – говорить Шевчишин.

Реклама

Аналітики розглядають кілька сценаріїв розвитку ситуації на валютному ринку України у червні:

Базовий сценарій передбачає коливання курсу продажу безготівкового долара США в діапазоні 20,6-22,5 грн., готівкового – 21,5-23,5 грн. Ймовірно, НБУ продовжить адміністративними методами регулювати валютний ринок. При цьому, очікується, що ситуація на сході України збережеться відносно стабільною. Поки не буде вирішено питання з реструктуризації державного боргу, курс буде тяжіти до верхньої межі діапазону. Однак, якщо домовленості будуть досягнуті, напруженість на міжбанку зменшиться, що може призвести до зниження курсу до 21 грн.

Негативний сценарій можна розглядати в разі зриву домовленостей по реструктуризації держборгу або зсув термінів ухвалення рішення МВФ щодо другого траншу кредиту. Це в свою чергу може привести до підвищення попиту на ринку, і спровокувати зростання курсу до 25 грн. При цьому, факторами дестабілізації можуть виступати політична нестабільність і соціальні сплески, що може поставити під загрозу виконання узгоджених реформ в країні, а значить надання подальших траншів. Готівковий курс продажу в такому випадку може скласти 25-28 грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти