Рейтинг міських бюджетів: Одеса виявилася в групі лідерів

24 лютого 2019, 19:48

Поліна Мординська

В Одесі розповіли про результати оцінки прозорості міського бюджету

Одеса посіла шосте місце в рейтингу прозорості міських бюджетів. На думку аналітиків Одеської обласної організації "Комітету виборців України", в місті непогана ситуація з відкритістю даних, але не вистачає залученості громадян у фінансові процеси.

Аналітики порівнювали бюджети 37 міст України за 139 критеріями. Всі критерії оцінки умовно можна згрупувати за трьома характеристиками – відкритості, прозорості та інноваційності.

Так, до першої групи відноситься публікація місцевою владою документів, що стосуються скарбниці, – тексту бюджету, звітів про виконання і внесення всіляких змін. Прозорість оцінювали по залученню громадськості в грошові питання: чи проходили консультації з об'єднаннями громадян, чи був публічний звіт голови самоврядування про виконання бюджету, чи є в місті бюджет участі (в Одесі його називають "громадським бюджетом").

А ось в скарбничку "інноваційності" потрапляли бали за додаткові нововведення на зразок окремого розділу "Бюджет" на міському сайті або візуалізації інформації про капітальні витратах.

"Коли люди бачать, що кошти бюджету – а це перш за все їх податки – витрачаються прозоро, ефективно, коли відчувають, що орган місцевого самоврядування зацікавлений в їх участі в бюджетному процесі, коли з громадянами ведуть повноцінний діалог, тоді громадяни більше довіряють органам місцевого самоврядування і готові брати активнішу участь у різних ініціативах, в тому числі у вирішенні проблем громади", – розповів голова Одеської обласної організації "Комітет виборців України" Анатолій Бойко, підкресливши, що рейтинг складається не заради оцінок, а для того, щоб виявити проблеми місцевих рад.

Реклама

В результаті Одеса набрала високий бал (69%) по відкритості інформації, а ось над прозорістю (43%) і інноваційністю (27%) ще належить попрацювати.

"Оцінка яскраво демонструє, що міській раді потрібно, в першу чергу, звернути увагу на впровадження дієвих механізмів щодо активного залучення громадян та інших зацікавлених осіб до бюджетного процесу з розробкою відповідних нормативно-правових актів", – підсумували результати в прес-службі мерії.

До слова, лідером рейтингу опинився бюджет міста Дрогобич (Львівська область).

"На нашому сайті є спеціальний розділ, де знаходяться бюджетний регламент, щомісячна інформація про виконання, паспорти бюджетних програм, прогнози виконання бюджету та інше", – розповів радник мера Дрогобича з гуманітарних питань Олег Дукас.

Також він додав, що на сайті "є бюджетна карта, де можна подивитися всі об'єкти, на які йде фінансування, зайшовши на кожен об'єкт, можна побачити інформацію про підрядників, які виконують ті чи інші роботи".

Реклама

Нововведення за рейтингами

Експерти проводять оцінку місцевих бюджетів з 2015 року. Правда, загальні критерії для оцінки прозорості виробили вже в 2016-му. Тоді Одеса посіла п'яте місце середовищ 17 міст, поступившись Чернівцям, Вознесенську (Миколаївська область), Сумам і Києву. У 2017-му проект охоплював вже 27 міст: Суми та Чернівці так само були в лідерах, а Одеса ділила третє місце з Вознесенськом. У міському департаменті фінансів зізналися, що орієнтуються в нововведення на рейтинги і оцінки, причому як українські, так і міжнародні.

"Ми, на рівні департаменту фінансів, вивчили методологію, вивчили ваші оцінки і показники, з чимось згодні, з чимось ні, але в цілому хочеться відзначити, що дуже доступна система оцінки, доступні рекомендації", – заявила глава департаменту Світлана Бедрега .

За її словами, саме цей проект підштовхнув Одесу до проведення громадських слухань по бюджету, які в минулому році відбулися вперше.

Нагадаємо, раніше Мінфін України затвердив програму управління державним боргом на 2019 рік. Загальні виплати передбачені законом про бюджет на рівні 417,45 млрд грн, з яких: 239,24 млрд грн (57,3%) – виплати за державним внутрішнім боргом; 178,21 млрд грн (42,7%) – виплати за державним зовнішнім боргом.

При цьому Міністерство фінансів повідомляло, що сукупний державний і гарантований державою борг України в 2018 році зменшився по відношенню до валового ВВП майже до 62,7%. У 2017 році цей показник становив 71,8% (за рік він зменшився більш ніж на 9%). У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі публікують ще більш оптимістичні розрахунки – 60,9%. У Мінфіні раніше неодноразово заявляли, що безпечним вважається співвідношення держборгу до ВВП на рівні 60%.

Реклама

В уряді і Національному банку України (НБУ) вважають, що впоратися з виплатами по державному боргу країні допоможуть нові – більш дешеві – кредити. Зокрема, очікується надходження ще двох траншів від Міжнародного валютного фонду (МВФ):

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти