Ризики для гривні: як рекордне розміщення ОВДП позначиться на курсі долара

1 серпня 2019 8:36

Євгенія Давиденко

Експерти знаходять ризики боргової політики Мінфіну

30 липня Міністерство фінансів розмістило гривневі облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) на рекордну суму – 17,21 млрд грн. Таким чином за сім місяців річний план із залучення грошей в бюджет шляхом розміщення ОВДП виконаний на 76,5%.

Реклама

Рекордне зміцнення гривні, на думку багатьох експертів, пов'язано саме з підвищеним інтересом нерезидентів до нашого внутрішнього боргу. З огляду на можливий розворот до девальваційного тренду з осені, що не раз прогнозували фінаналітики, такі темпи операцій з ОВДП несуть певні ризики для курсу. 

"Настільки великий приплив валюти за короткий час – якщо відповідним ніяк не пом'якшується валютними інтервенціями НБУ або не супроводжується швидким зниженням облікової ставки, – може викликати занадто сильні коливання курсу", – зазначає Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.

До речі, раніше міністр фінансів Оксана Маркарова розкритикувала НБУ за те, що той недостатньо активно скуповує інвалюту, щоб таким чином зупиняти небажане зміцнення гривні.

У той же час Вишлінський наголошує: кон'юнктура для обмінного курсу в цілому сприятлива, тому скорочення темпів і обсягів розміщення ОВДП з осені не повинно сильно відбитися на ньому. 

"Далі будуть менші обсяги залучення. Немає ризиків щодо інших чинників, які впливають на обмінний курс. Очікується рекордний врожай зернових в цьому році, хороша ситуація на ринках залізної руди, очікується, що новий уряд швидко домовиться з Міжнародним валютним фондом – в цілому ці фактори можуть бути позитивними для гривні", – сказав економіст.

Що стосується інфляції, то не варто очікувати, що розміщення ОВДП на 17 млрд грн викличе сильний стрибок, говорять експерти.

"Таке розміщення на інфляцію суттєво не вплине, – каже Тетяна Богдан, д-р. економічних наук, заввідділом держфінансів експертно-аналітичного центру "Оптіма". – Це не інфляційні гроші, а гроші інвесторів, які, вступаючи до держбюджету, будуть направлятися згідно з планом використання цих коштів. І в разі зваженого управління бюджетними коштами, інфляційного сплеску бути не повинно.

Реклама

У той же час, на її думку, відомство цілком могло утриматися від будь-яких великих розміщень.

"У липні було розміщено ОВДП на загальну суму 71,5 млрд грн, в той час як за попередні 6 місяців – на 185,6 млрд грн. При цьому в липні перевищення сум, залучених над погашенням ОВДП склало близько 34 млрд грн. Гострої необхідності в залученні такої суми в бюджет не було, оскільки пік виплат за основним боргом припадає на вересень. А саме на початок липня на валютних рахунках уряду було накопичено 3,2 млрд дол. або 81 млрд грн. У той же час ситуація зі збором доходів у липні істотно покращилася, оскільки планові показники доходів було виконано на 103,8%", – каже експерт.

Тетяна Богдан допускає, що в подібних діях Мінфіну зацікавлені інвестиційні банкіри.

"Найбільш вірогідним мотивом розміщення такої суми ОВДП в липні є продовження деструктивної діяльності клану інвестиційних банкірів, які займають ключові державні посади в країні і розглядають ОВДП як інструмент для примноження особистих статків", – каже вона.

Крім того, проводячи таку боргову політику з використанням ОВДП, Мінфін повинен бути дуже обережним – щоб не повторювати поганий приклад з минулого, вважають експерти.

"Цілком очевидно, що Мінфін почав будувати боргову піраміду ОВДП, просто прискорив темпи цього будівництва <...> Україна зараз робить приблизно те, що робила Росія 20 років тому, коли в 1998 році, збудувавши подібну піраміду ОВДП, вона привела до різкого падіння курсу рубля і до дефолту країни, як тільки почався масований відтік капіталу", – сказав екс-міністр економіки Віктор Суслов.

Нагадаємо, курс долара опустився нижче 25 гривень на українському міжбанку вперше з 2016 року.

Експерти в коментарях сайту "Сьогодні" допускали ймовірність того, що долар до кінця року може торгуватися за 30 грн. 

Реклама

В ОВДП можна вкладати і невеликі суми. Як кажуть експерти, ці папери залишаються одним з найбільш вигідних способів інвестицій для фізичних осіб. Ми розбиралися, скільки можна заробити, купуючи державні облігації:

Всі подробиці в спецтемі Курс долара в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти