Референдум про незалежність Шотландії може обвалити фунт стерлінгів

4 вересня 2014, 04:06

Фінансовий ринок Британії почало лихоманити

До референдуму про незалежність Шотландії залишається менше місяця, і аналітики Citi називають цю подію вкрай ризиковою, причому не тільки для самої Великобританії. Cам референдум відбудеться 18 вересня. У разі позитивного результату голосування шотландська та британська влада повинна будуть обговорити деталі відділення країни, яке фактично може статися в 2018-2019 рр. Аналітики виділяють кілька основних моментів.

Реклама

Насамперед привертає увагу слабке фінансове становище Шотландії, великий банківський сектор країни та невизначеність щодо валютного питання. Навіть якщо не зупинятися детально на економічних показниках країни, питання про валютну політику незалежної Шотландії все одно залишається відкритим.

Як один з варіантів розглядається свого роду валютний союз з іншою частиною Великобританії, в такому випадку Шотландія повинна буде взяти на себе частину британського боргу. Однак у такого сценарію є дуже багато противників. Зокрема, консерватори і ліберал-демократи вважають, що використання фунта стерлінга буде в значній мірі обмежувати економічну політику країни, та й сам союз, на їх думку, буде нестійким.

Є ще одні варіант – так званий "sterlingisation": Шотландія буде в односторонньому порядку використовувати фунт стерлінга як свою валюту без офіційного вступу у валютний союз з Великобританією. Але і тут є нюанси, оскільки в такому випадку Шотландія, по суті, не буде мати ніякого впливу на грошово-кредитну політику. Крім того, Банк Англії на регулярній основі проводить операції з британськими банками, але в разі відокремлення шотландські банки відразу зі списку цих фінансових інститутів випадають. Коротше кажучи, фінансова система Шотландії в такому випадку не матиме доступу до кредитних ресурсів Центрального банку, і це при тому, що активи банківської системи Шотландії перевищують 1000% річного ВВП.

Втім, поки опитування населення вказують на те, що відділення Шотландії від Сполученого королівства не відбудуться, хоча ризики все ж є насамперед для британського фунта, і з кожним днем ці ризики проявляються все яскравіше. Результати нових опитувань населення змусили учасників ринку нервувати. Різниця між голосами "проти" і "за" різко скоротилася з 14 до 6%. "Проти" висловилися 53%, а "за" – 47%.

В тренді
Міст у Молдову і "золоті" огірки – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Реклама

На цьому тлі фунт обвалився до мінімуму з березня цього року, а волатильність валютної пари GBP/USD злетіла на максимальну величину з 2008 р. Такий стрибок став наслідком активізації хеджерів, які почали усвідомлювати реальність можливої загрози. Взагалі референдуми про незалежність зараз є одним з найбільш істотних ризиків у багатьох точках земної кулі.

Так, наприклад, за шотландським референдумом уважно стежать в Іспанії, де за незалежність активно виступає Каталонія. Крім того, за підсумками референдуму в Шотландії стежать ще й у Бельгії.

 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти