Зруйновані заводи і "чорний ринок" валют: що впливає на курс долара і коли він впаде

23 вересня 2014, 17:06

Сергій Рюмочкін Сергій Рюмочкін

В НБУ кажуть, що до жалюгідної ситуації у фінансовій сфері привели спекуляції і бої на сході

В Україні стрімко зростає курс долара. Щоб вирівняти ситуацію і врятувати гривню, Нацбанк продає комерційним банкам валюту з аукціону і жорстко обмежив покупку інвалют з боку населення. Головними причинами погіршення ситуації у фінансовій системі в НБУ називають війну на сході, руйнування підприємств і спекуляції на "чорному ринку".

Реклама

"НЕАДЕКВАТНІ ДОЛАРОВІ СТРИБКИ". Фінансову систему України лихоманить. "Сказати, що ситуація складна, – нічого не сказати, настільки крихке буває рівновагу", – заявила сьогодні директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова. Ситуацію, що склалася з різкою зміною курсу валют прем'єр-міністр Арсеній Яценюк назвав "неадекватними доларовими стрибками", а глава правління Ощадбанку Андрій Пишний заявив, що "час дуже непросте, все на нервах, фінсистема під постійними атаками".

Курс долара зростає, а гривня – падає практично кожен день. Так, сьогодні до середини торгів на міжбанківському ринку долар спрямувався до нових рекордів: ціни на американську валюту підскочили до 14,97 грн. Офіційні курси основних валют до гривні сьогодні також зросли: 13,52 грн за 1 долар США і 17,37 грн за 1 євро.

"ЗРУЙНОВАНІ ПІДПРИЄМСТВА, НЕВИВЕЗЕНИЙ УРОЖАЙ". Погіршення ситуації на валютному ринку в Нацбанку пояснюють тим, що на сході України йдуть бої, а на "чорному ринку" працюють спекулянти. За словами Олени Щербакової, у червні-липні українці більше збували валюти, ніж купували. "І депозити стали не з такою швидкістю тікати, а деякі банки навіть бачили повернення депозитів. Профіцит був поглинений Нафтогазом, він нормально себе вів на ринку, ринок заспокоївся", – сказала директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ.

У серпні, за її словами, ситуація кардинально змінилася. "Ми отримали мінус 200 млн (негативне сальдо купівлі готівкової валюти), а за вересень – мінус 230. На кінець вересня це буде десь мінус 250 млн. Якби населення не так давило на безготівковий ринок, ситуація була б спокійніше. Безготівковий ринок висушений, бо експорт наш падає. Тому потрібно обмежувати попит на готівковий ринок", – заявила Олена Щербакова.

Реклама

Для стабілізації ситуації на валютному ринку НБУ вживав заходів, але утримати курс вони не змогли. "Ми бачили межа 12-12,5... Думали, що це що зможе збалансувати систему. Але ситуація змінилася", – заявила вона.

На ситуацію з валютою, за оцінками НБУ, сильно вплинули бої на Донбасі. "Хтось міг спрогнозувати, що будуть підривати заводи і фабрики? Зруйновані підприємства – ненадходження валютної виручки. Невивезеного урожай. 25% потенціалу нашої країни тримають ці регіони", – заявила Олена Щербакова.

Ще одним фактором, який погіршує ситуацію, банкіри називають спекуляції. "В Україні спостерігається спекулятивний попит, зростання курсу валют і відтік депозитів. Спекуляції в цей непростий час повинні бути прирівняні до мародерства. Страждають імпортери, експортери, люди панікують. Це все тягне ринок вниз, курс – вгору, а спекулянти заробляють. Ми не маємо права зараз мислити категоріями мирного часу ", – сказав глава правління "Ощадбанку" Андрій Пишний.

В НБУ заявляють, що прямо вплинути на банки, які вийшли на "чорний ринок", не можуть. "Ми чудово бачимо, що є "чорний ринок". Але ми не можемо з ним працювати – ми можемо працювати тільки легальними методами", – заявила Щербакова.

"КРАЩЕ 200-300 ДОЛ ПО КУРСУ 13, НІЖ СКІЛЬКИ ЗАВГОДНО ПО 25". Один із заходів, до якої вдався Нацбанк для стабілізації ситуації, – обмеження на продаж простим українцям долара і євро еквівалентом 3000 гривень в стуки. Хоча багато експертів спрогнозували ще більше пожвавлення "чорного ринку", банкіри вважають такий крок виправданим.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
Реклама

"Закінчаться складності на сході – ситуація явно покращиться, підуть інвестиції в країну, але зараз важко. І, по-моєму, краще мати можливість купити 200-300 доларів за курсом 12-13, ніж скільки завгодно по нестримуваний курсом 20-25", – заявив голова правління Укргазбанку Сергій Мамедов.

Для того, щоб стабілізувати ситуацію, НБУ сьогодні провів валютний аукціон, на якому задовольнив 38 заявок на загальну суму $ 111 900 000. "Банками було подано 67 заявок на загальну суму $ 160 447 000. Найвищий курс становив 14,25 грн / дол з об'ємом заявок за цим курсом $ 1 млн. Курс відсікання був встановлений на рівні 13,75 грн/дол", – повідомляється на офіційній сторінці НБУ в Facebook. Під час аукціону спочатку задовольнялися заявки на продаж валюти за найвищим курсом.

На думку представників Нацбанку, проведення таких валютних аукціонів має сприяти поліпшенню ситуації в банківській системі і створенню стимулів для зміцнення курсу гривні.

Наступний аукціон відбудеться 25 вересня, на ньому Нацбанк готовий продати $ 200 млн.

ПОЛІПШЕННЯ ОБІЦЯЮТЬ ЗА ТИЖДЕНЬ. Незважаючи на те, що курс долара поки не пішов вниз, у Кабміні вже заговорили про те, що ситуація скоро нормалізується. "Макроекономічна картина говорить про можливість і необхідність стабілізації курсу. Нацбанк України зробить все можливе для стабілізації цієї ситуації", – сказав прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

Реклама

З ним згоден і міністр фінансів Олександр Шлапак. "Протягом тижня, я думаю, будуть результати ... Я впевнений, що курс близько 13-13,5 грн / дол – це максимальний курс, на якому ми можемо абсолютно спокійно тримати ситуацію", – сказав він.

Шлапак також повідомив, що президент доручив НБУ попрацювати з комерційними банками, а банкам – попрацювати зі своїми експортерами, щоб разом з адміністративними заходами стабілізувати ситуацію на валютному ринку.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти