Розрахунки телефоном і нові перевірки: прогноз для гривні і банків на III квартал

8 липня 2019 7:38

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Гривня має бути стабільною, а екзотичні інвестиції обіцяють зростати

У ІІІ кварталі 2019 року фінсистема непогано почуватиметься, вважають експерти. Адже завдяки масштабним реформам останніх років установи пройшли етап очищення, тому сьогодні учасники ринку стали набагато міцніше і здоровіше порівняно з 2014-м.

"Банки мають достатньо капіталу і ліквідності, щоб без проблем пережити можливе погіршення обслуговування кредитів або відтік депозитів. Якби невизначеність з виборами і МВФ могла викликати паніку, вона була б зараз в розпалі. Але якщо хтось і поспішив забрати депозит з банку, то відсутність проблем з видачею грошей, в тому числі інвалюти, не сприяє панікерству", – вважає експерт Олена Коробкова.

Реклама

Але варто і далі думати над збереженням заощаджень в різних "корзинах". Тому, крім купівлі гривні, доларів і євро, експерти рекомендують придивитися до золота і фунтів.

"Побоювання перед рецесією в ЄС і геополітичною невизначеністю призвели до зростання цін на золото понад 1400 доларів за трійську унцію. Зараз збережений потенціал для продовження зростання до 1500 доларів. З валют цікавий британський фунт, який може показати зростання, якщо домовленості щодо Брексіт між Великою Британією і ЄС будуть досягнуті", – зазначає експерт Андрій Шевчишин.

Курс: долар в парі з гривнею запропонує 27

У третьому кварталі 2019 року експерти очікують середній курс нацвалюти на позначці 27 грн за долар. Але разом з тим попереджають і про можливість девальвації на 75 коп.

"Жорстка монетарна політика Нацбанку і обережність в кроках лібералізації ринку дає гривні певний запас міцності. Але після тривалого зміцнення гривня виглядає трохи переоціненою. Дефіцит зовнішньоторговельного балансу, високе боргове навантаження, ризики відтоку капіталу після початку зниження облікової ставки і падіння прибутковості облігацій тиснутимуть на гривню. Якщо на ці тенденції накладеться невизначеність на глобальних фінринках і посилення негативних тенденцій у світовій економіці, то до кінця вересня нацвалюта може знизитися до 27,75 грн/долар", – пояснює керівник відділу аналітики ГК FOREX CLUB Андрій Шевчишин.

Разом з тим, якщо збережеться приплив інвестицій нерезидентів і відновиться співпраця з МВФ, тоді курс нацвалюти може стабілізувати нижче рівня 26,5 грн/долар. А якщо влітку-восени спостерігатиметься активний відтік зовнішніх інвестицій, то у вересні долар може зміцнитися до 29 грн.

У цій ситуації курс євро перераховуватиметься, виходячи з динаміки гривні по відношенню до долара, а також динаміки пари євро і долар на світових фінринках.

"На третій квартал курс євро до долара, найімовірніше, виявиться на рівні 1,15. Це означає, що за одну європейську валюту українці платитимуть близько 31,05 грн за євро. Загалом на поведінку євро в цей період найбільше впливатимуть політика Європейського Центробанку і Федеральної резервної системи США", – уточнює Шевчишин.

Реклама

Якщо квартал обіцяє не тільки стабільність, але і можливі ризики, то експерти радять зберігати гроші не тільки в традиційних валютах, але також в золоті і британському фунті.

Розрахунки: безготівка переможе папір

Незважаючи на те, НБУ днями анонсував появу банкноти в 1 тис. грн, експерти впевнені – курс на зростання частки безготівки збережеться. У нас поєднуються дві протилежні речі: часом важко знайти місце, щоб розплатитися карткою, але Україна – один з лідерів в ЄС щодо поширення безконтактних платежів на смартфонах.

"Країна займає 4-те місце в світі за кількістю NFC-транзакцій. У нас 4,5 млн карт з можливістю безконтактної оплати і 250 тис. терміналів для їх прийому. Середній чек при розрахунку карткою знижується, а кількість розрахунків збільшується на третину щорічно. Сума безготівкових розрахунків 2019-го вперше зрівнялася з тієї, що люди знімають в банкоматах. Хоча ще 5 років тому 80% операцій були зняттям готівки", – зазначає фінаналітик ICU Михайло Демків.

Зростанню розрахунків картами сприяли популярність смартфонів, 3G, онлайн-торгівлі.

"Але фінпослуги поширені нерівномірно. Майже 40% дорослого населення не мають рахунків – і в силу віку, і через відсутність відділень у селищах", – уточнює Демків.

Реальне ж співвідношення безготівкових і готівкових платежів становить 20% на 80% на користь паперових грошей. Адже українці наразі отримують зарплату в "конвертах", "Укрпошта" доставляє 150 млрд готівки пенсіонерам. Ще й НБУ вводить в обіг банкноту в 1000 гривень, хоча прагне посилити безготівкові розрахунки в економіці.

""Чи є логіка? Зараз купюри в 20, 50, 100 грн втрачають популярність, їх кількість скорочується. Так, полтинника стало на 42% менше, ніж в 2015-го. А п'ятисотки становлять більш ніж половину від усіх надрукованих гривень в обігу за рахунок високого номіналу. Вони популярні для накопичень, великих розрахунків", – пояснює Демків.

Але майбутнє за безготівкою, впевнений експерт, питання в тому, хто створить умови для платежів – банки чи, скажімо, соцмережі або оператори мобільного зв'язку.

Облікова ставка: може впасти

Реклама

Нацбанк знизив облікову ставку з 18% до 17,5% навесні, а влітку зберіг показник.

"Рішення залишити ставку без змін засноване на сукупності умов. Справа в тому, що позитивні чинники, зокрема, зниження базової інфляції, стабільні макроумови, поліпшення інфляційних очікувань виявилися врівноважені ризиками – відстрочкою у співпраці з МВФ, дискусіями про дефолт, судовими атаками на тлі виборів. Тобто НБУ не ризикнув знижувати ставку через невизначеність у важливих для фінстабільності питаннях, хоча умови дозволяли", – роз'яснює виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.

На її думку, до кінця року НБУ може знизити обліковку, якщо тенденція до зниження інфляції збережеться, а ризики зменшаться:

"Швидкий прогрес в таких питаннях, як завершення виборів і формування уряду, прийняття бюджету і відновлення співпраці з МВФ, дозволить знизити ставку і в ІІІ кварталі. Якщо, звісно, макроумови не розвернуться в несприятливу сторону".

При цьому зміни обліковки впливають і на депозити з кредитами.

"Облікову ставку в доларі встановлює ФРС, тому на ставки в валюті НБУ не впливає. А кредитні та депозитні ставки в гривні, зазвичай, відстають від змін облікової ставки. Наприклад, якщо зіставити динаміку індексу ставок за депозитами фізосіб з динамікою облікової ставки за 2 роки, можна побачити, що ставки за депо лише в липні – серпні 2018 го відреагували підвищенням на серію підвищень облікової ставки, яка почалася в жовтні 2017-го", – каже Коробкова.

Але важливо пам'ятати, що вартість депозитів і кредитів залежить від багатьох факторів.

"Наприклад, скорочення ліквідності через масові податкові платежі може викликати коротке зростання ставок на 0,5-1%", – уточнює Коробкова.

НБУ: контролює готівкові розрахунки бізнесу

На початку літа регулятор посилив нагляд за здійсненням готівкових розрахунків та ведення касових операцій банками. Це пов'язано з результатами нагляду в сфері фінмоніторингу. В ході перевірок НБУ з'ясував, що клієнти банків часто переводять у готівку великі суми.

"Це було не пов'язане з веденням реальної госпдіяльності, а іноді взагалі було частиною здійснення масштабних схемних операцій", – пояснили в прес-службі регулятора..

Реклама

Зараз впроваджений механізм запобігання проведенню готівкових операцій. Зокрема банки використовують ризик-орієнтований підхід для вивчення клієнтів.

"Фінустанови вживають заходів для вивчення клієнтів-суб'єктів господарювання, які отримують в банку готівку для подальшого здійснення готівкових розрахунків, щоб спростувати або підтвердити підозри, чи здійснює клієнт фіноперації з ознаками фіктивності. Тобто банки запитуватимуть підтверджуючі документи не у всіх клієнтів-суб'єктів господарювання, а у тих, законність діяльності яких викликає сумнів. Якщо діяльність клієнта прозора, а його фіноперації неризикові, у банку не буде підстав запитувати документи", – роз'яснюють у прес-службі НБУ.

Варто зазначити, що банки можуть зажадати закупівельний акт; кредитний договір; договір поставки; договір транспортування; договір зберігання та інші. Але при цьому нові правила не впливають на типові готівкові розрахунки фізосіб, якщо вони не є суб'єктами господарювання. Наприклад, гранична сума готівкових розрахунків для фізосіб не змінилася. Так, між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом дня можна передати 50 тис. грн. А якщо фізособи передають кошти за договорами купівлі-продажу, що підлягають нотаріальному посвідченню, можна передати 50 тис. грн.

Нагадаємо, раніше експерти розповіли, яким буде курс долара в липні.. На вартість "зеленого" впливає і політична обстановка в Україні, і ціни на глобальних ринках.

Також новини "Сьогодні" з'ясовували, як пауза у співпраці України та МВФ, що виникла через вибори, позначиться на курсі долара і цінах:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти