ПриватБанк був фінансовою пірамідою і не повернеться до колишніх власників – НБУ

12 липня 2017, 15:41

Регулятор розповів в Раді, чим закінчилася перевірка фінансової звітності "Привату"

Представники Національного банку України (НБУ) надали народним депутатам інформацію про результати проведеного міжнародною компанією Erst & Young (EY) аудиту ПриватБанку. За даними регулятора, аудит підтверджує, що ПриватБанк до націоналізації був фінансовою пірамідою. Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Реклама

"Усі висновки незалежного аудитора ще раз підтвердили зроблені НБУ оцінки щодо незадовільного фінансового стану ПриватБанку на момент націоналізації і обгрунтованість рішення держави щодо входження в капітал банку для захисту більш 20 млн його клієнтів і збереження фінансової стабільності в країні. Тому такі рішення ревізії і перегляду не підлягають", – зазначила заступник голови НБУ Катерина Рожкова під час засідання профільного комітету Верховної Ради.

Серед ключових висновків аудитора заступник голови НБУ виділила такі:

Резерви під знецінення кредитів та авансів клієнтів склали 184,3 млрд грн, що повністю підтверджує "дірку" в балансі банку на момент націоналізації і катастрофічно низьку якість активів.

  • Негативний балансовий і регулятивний капітал ПриватБанку станом на 31 грудня 2016 року становив мінус  882 млн грн і мінус 2,6 млрд грн відповідно. Це, в свою чергу, підтверджує необхідність додаткової капіталізації банку.
  • Підтверджена концентрація корпоративного кредитного портфеля банку в основних сферах бізнесу колишніх акціонерів – серед позичальників банку немає жодного великого підприємства, не пов'язаного з групою "Приват".
  • Істотний обсяг знецінених кредитів – 206,5 млрд грн, з них лише невелика частина – кредити фізособам і малому і середньому бізнесу (14,9 млрд грн). На думку НБУ, це говорить про ризиковану кредитну політику, яка проводилася колишнім менеджментом.

"Для порівняння: обсяг коштів населення в банку на момент входження держави в капітал становив 151,2 млрд грн. Тобто, в банку до націоналізації не було ресурсів для повернення вкладів. ПриватБанк був фінансовою пірамідою", – відзначили в НБУ.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
  • 5) З 178,4 млрд грн кредитів юридичним особам і 15,3 млрд грн фінансового лізингу заставами забезпечені лише 23,7 млрд грн. Через відсутність застав позичальники не зацікавлені в погашенні кредитів, а стягнення заборгованості в судовому порядку є надважким.
Реклама

"Аудитори не підтверджують достовірність даних, викладених в річному звіті ПриватБанку 2015 року, акцептованому попереднім аудитором – PwC. Фактично це означає, що знецінення кредитів могло статися як в 2016, так і в попередні роки", – підкреслила Рожкова.

За її словами, в завдання EY не входило вивчення проблематики інсайдерських кредитів ПриватБанку в рамках підготовки висновку звітності банку за 2016 рік. Підтвердження інсайдерського характеру кредитів, наданих ПриватБанком колишнім пов'язаним особам, входить до переліку завдань forensic audit, який повинен завершитися до кінця вересня цього року.

"Позови, за якими оскаржується націоналізація [ПриватБанку], не можуть привести до повернення банку попереднім власникам, адже, згідно зі статтею 41 закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", держава як інвестор не може бути позбавлена права власності на придбані акції банку, і такі акції не можуть бути витребувані у держави на користь попереднього власника", – підсумувала Рожкова.

Як відомо, ПриватБанк був націоналізований в грудні 2016 року. Вся процедура відбулася за 72 години. Причиною стало те, що "Приват" не зміг виконати програму докапіталізації. У Мінфіні та НБУ вже тоді заявляли, що перехід в держвласність був єдиним можливим варіантом порятунку фінустанови. У той же час, колишній бенефіціар "Привату" Ігор Коломойський запевняв, що ПриватБанк став жертвою "свавілля НБУ". Пізніше Коломойський почав оскаржувати націоналізацію ПриватБанку в суді.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти