Правила виплат по ОСАЦВ можуть кардинально змінитися

19 серпня 2015, 08:22

Страховиків планують перевести на "пряму" схему роботи з учасниками ДТП

З початку 2016 постраждалі в аварії водії зможуть звертатися за страховою виплатою до страховика винуватця ДТП, а до своєї страхової компанії. Таке право їм забезпечить пілотний проект Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) з добровільного прямого врегулювання в системі ОСАЦВ, пише "Капітал".

Реклама

"Плануємо запустити проект з 1 лютого 2016 року", – повідомив керівник комітету з управління ризиками МТСБУ Максим Межебицький, який також очолює робочу групу бюро по впровадженню прямого врегулювання. До групи входять представники 15 страхових компаній.

Суть проекту полягає в наступному: постраждалий в аварії водій звертається за страховою виплатою до тієї компанії, у якої сам купував поліс ОСАЦВ. Ця компанія готує документи для виплати і відправляє їх в МТСБУ. Потім платить своєму клієнтові гроші і отримує за це з фонду бюро компенсацію. А вже потім розрахунковий центр МТСБУ вимагає покрити витрати на компенсацію від того страховика, який продав поліс винуватцю ДТП. Зараз всі навпаки: потерпілому платить компанія винуватця аварії, а не та, у якої він придбав страховку.

nalogi-shema_01

Реклама

"Великий плюс прямого врегулювання полягає в тому, що водії, знаючи до кого потім доведеться звертатися за виплатою, перестануть купувати дешеві поліси у придорожніх агентів або у тих компаній, які вже майже банкрути", – вважає голова правління "Аско-Донбас Північний" Євген Матушевський.

Є у проекту і мінуси. Голова правління страхової компанії "Глобус" Володимир Ганчак не впевнений, що компанія постраждалого буде чесно платити. "Страховик зацікавлений у тому, щоб клієнт знову до нього прийшов, тому постарається заплатити більше, ніж належить", – вважає Ганчак. Голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський наводить інший приклад: в сусідній Росії після запуску такої системи страховики охочіше стали виплачувати клієнтам дрібні і середні збитки, а великі виплати почали "футболити" один одному.

"Щоб виключити такий варіант ми плануємо використовувати бельгійський досвід прямого врегулювання", – повідомив Межебицький. У такому варіанті система передбачає усереднені виплати (побудовані із застосуванням спеціальної програми), і взагалі не використовується при великих збитках.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Ще однією проблемою проекту може стати факт добровільної участі продавців "автоцивілки" в ньому. "Я, наприклад, не розумію, як працювати з тими потерпілими, страховики яких відмовляться підписувати угоду про участь у системі прямого врегулювання", – говорить голова правління "Української страхової групи" Павло Нельга.

"Для того, щоб запрацював механізм добровільної прямого врегулювання, потрібно об'єднати в ньому 10-11 лідерів ринку ОСАЦВ, на яких припадає не менше половини всіх продажів", – пояснила заступник гендиректора МТСБУ Людмила Білошицька.

Реклама

Два сценарії розвитку

Наступне засідання робочої групи МТСБУ за прямим врегулюванню відбудеться 27 серпня. За словами Максима Межебицького, попереду ще багато невирішених питань, у тому числі доробка IT-систем, створення клірингового розрахункового центру при МТСБУ і робота з продавцями "автоцивілки", серед яких далеко не всі підтримують проект добровільного прямого врегулювання. Багато хто чекає альтернативи – в парламенті зареєстровано проект змін до закону про ОСАЦВ, який передбачає введення обов'язкового прямого врегулювання на цьому ринку.

"Але пілотний проект в будь-якому випадку потрібен, – вважає Межебицький, – Він допоможе виявити і виправити помилки до моменту запуску обов'язкової системи, якщо депутати приймуть закон. Якщо – ні, то механізм прямого врегулювання в Україні працюватиме на добровільних засадах". Страховики вважають більш вірогідним другий – добровільний – сценарій.

Всі подробиці в спецтемі Бізнес в Україні. На допомогу підприємцю

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти