Українці активно переходять на "безнал": чому це потрібно робити ще частіше

11 червня 2018, 08:00

Олександра Романюк Олександра Романюк

Кількість платежів за допомогою безконтактних карт і грошовий оборот по таких операціях неухильно зростає, а ось кількість готівки поза банками буде скорочуватися

Нацбанк заявляє, що українці останнім часом все активніше використовують банківські картки для оплати товарів і послуг.

За підрахунками НБУ, більш 3/4 всіх операцій c банківськими картами складає оплата товарів і послуг – 77,7% станом на початок квітня. Решта 22,3% – зняття готівки. З початку року частка безготівкових платежів зросла на 3%.

Але за кількістю грошей безготівкова оплата все ще поступається зняття готівки. Так, із загальної суми грошей, які "пройшли" через банківські карти українців, 55,6% – це було отримання готівки, а 44,4% – оплата по безналу. З чого можна зробити висновок, що більше половини всіх покупок і оплат українці все ще воліють робити за допомогою "живих" грошей
.

Реклама

"Вільна від кеша экономіка"

Вєвропейськихкраїнахбезготівковірозрахункидавновжевідсунули"готівку"назаднійплан.АвтакихкраїнахякШвеціяабоДаніябезготівковіплатежіскладаютьбільше90%.У Нацбанкутакожвзяликурснаcashless-економіку, тобто набезготівкову,або"вільнувідкеша".

Вважається, що відсоток безготівкових розрахунків – один з показників розвиненості економіки. А велика кількість готівкових розрахунків і взагалі - велика кількість готівки в країні – показник високого рівня тіньової економіки. Це не раз відзначали і зарубіжні економісти, і керівництво Нацбанку.

Іншимисловами,на думкуекономістів,якщоукраїнцібудутьчастішездійснюватибезготівковірозрахунки,цедопоможешвидшевивестиекономікузтініізабезпечитиекономічне зростання.

В "Комплексній програмі розвитку фінансового сектора до 2020 року" – в тій, де поставлена мета 5% інфляції до 2020 року – говориться і про необхідність пріоритетного розвитку безготівкових платежів, у порівнянні з готівкою. Зокрема, поставлена метаскоротити рівень позабанківської грошової маси до 2020 року до 9,5% ВВП. Для порівняння: в 2014 році цей показник становив 18,1%, в 2018-му – близько 11%.

УпланахНБУ-збільшитирівеньбезготівковихрозрахунківдо 2020 рокудо55%.У2014-мувінстановиввсього25%,сьогодні частка безготівкових розрахунків збільшилась до 44,4%. Дляцього,зокрема,зминулогорокуНБУзнизивграничнусумурозрахунківготівкою з 150 до 50 тис. грн (такийспосібобмежитикількістькешу-звичайнасвітовапрактика).
Реклама

Показовим єіщорічне зростаннякількостіPOS-терміналів(пристроїв,якідозволяютьрозраховуватисякарткою).Якщов 2014році воно становиловсього4,7тис.штукна1 млнжителів,тодо2020 року кількістьPOS-терміналів повиннавиростидо11тис.шт.намільйоносіб.

В тренді
Відставка міністрів, земельний закон і зарплати в СБУ – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Владислав Криклій, Ігор Петрашко, Максим Степанов / Колаж "Сьогодні"
В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana

За даними НБУ, сьогоднікожен другий безготівковий платіж – це покупка в магазині: 50,6% від загального числа. На другому місці за частотою – покупки в інтернет-магазинах або оплата послуг через інтернет – 40,7%. Ще 6,7% безготівкових операцій – це перекази грошей з картки на картку.

Безконтактні карти – в пріоритеті для українців

За данимиНБУ,насьогоднішнійденьукраїнцімають59,9 млнплатіжнихкарт,зяких,правда,активнихтільки58%,або34,8 млншт.

Найшвидшимитемпамизростаєчислобезконтактнихбанківськихкарт-на5%заостаннійквартал.Їхсталивипускатиз 2014 року,аледоцих пірчасткабезконтактнихкартвУкраїніменше 10%.У тойчасяквПольщі,наприклад,щекількароків томутакікартистановилиблизько80%.Ау Франціїів Великобританії нещодавно навіть церковні пожертвування стали приймати через термінали безконтактної оплати.

За даними Українського процесингового центру (UPC), за перший квартал 2018 року кількість платежів за допомогою безконтактних карт і грошовий оборот за такими операціями збільшилися вдвічі, якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року.

Статистика використання безконтактних карт UPC показує, що близько 70% платежів – це покупки в супермаркетах, 11% – платежі в ресторанах швидкого харчування, 6% – на автозаправках, і 5% – в метро.

До речі, що стосується метро – жителі мегаполісів, схоже, відчули зручність оплати проїзду саме безконтактними картами. За перший квартал 2018 року кількість таких платежів зросла в 6 разів!

Новинка останніх років – безконтактні платежі зі смартфонів, які підтримують технологію NFC. Такий інструмент запустив, зокрема, ПриватБанк для клієнтів з картами Mastercard. І, хоча, за даними UPC, обсяг таких розрахунків ще менше 1%, вони набирають популярність
.

Термінали не потрібні?

Аосьгрошовіопераціївпристрояхсамообслуговування-терміналахібанкоматах-складаютьлише2%відусіхбезготівковихгрошовихоперацій.Та йсумичерезнихпереводятьсяневеликі-менше3%відзагальногообсягу.Прицьомуплатіжнітерміналистоятьбуквальнонакожному кроціічислоїхпостійнозростає.За данимиНБУ,вквітнівУкраїніналічувалося257,7тис.платіжнихтерміналів.Причомузпочаткурокуїхкількість збільшиласяна2,4%.

Реклама

Правда, в НБУ говорять, що більшість підрахованих пристроїв – торговельні платіжні термінали. В середньому на один такий термінал в місяць припадало 476 операцій на суму майже 113 тис. грн.

Що ж стосується терміналів – програмно-технічних комплексів самообслуговування, то їх кількість зменшилася на 3,7%, склавши 16,4 тис. шт.

Така ситуація не є дивною. Адже з моменту своєї появи такі платіжні термінали майже не змінилися, в той час як банківські технології пішли далеко вперед. Чим сьогодні може допомогти термінал самообслуговування? Сплатити за телефон або комунальні послуги? Все те ж саме можна зробити і не виходячи з дому, через інтернет. А маючи смартфон, такі операції взагалі можна виконувати буквально "на ходу". Термінал же зручний в кращому випадку, щоб покласти гроші на картку.

Банкоматів в Україні зараз налічується 18,6 тис. З початку року їх кількість скоротилася на 23 одиниці
.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти