Чому НБУ пізно зреагував на шокове зростання цін: Сологуб пояснив політику Нацбанку

25 січня 2018, 08:50

Навесні і влітку-2017 Україні зростали ціни в категорії товарів, на котру регулятор не впливає

Заступник голови Національного банку України (НБУ) Дмитро Сологуб розповів "Сегодня", які кроки зробив Нацбанк, щоб 2018 року інфляція не вийшла за межі прогнозних значень, а також підбив підсумки 2017 року, коли Нацбанк, на думку багатьох експертів, занадто пізно зреагував на інфляційний шок.

"Що ми бачили протягом [2017] року? У другому і третьому кварталі ціни на сирі продукти харчування зростали стрімко, відбувався інфляційний шок. Восени ця тенденція поступово сповільнилася. Але зате товари другої групи, компоненти базової інфляції, як раз прискорили своє зростання. На кінець року базова інфляція становила 9,5%. Ось тому Нацбанк прийняв рішення підвищити відсоткову ставку в жовтні і в грудні 2017 року", – нагадав Сологуб.

Реклама

Як відомо, наприкінці жовтня-2017 НБУ оголосив про посилення монетарної політики. Пізніше облікова ставка була піднята ще раз – до 14,5% річних з грудня 2017 року. При цьому Нацбанк не може вплинути на вартість сирих продуктів або зростання тарифів – НБУ за допомогою монетарної політики впливає тільки на ціни продовольчих товарів і ринкових послуг, які і входять до базової інфляції. Ця категорія становить менше 60% споживкошика українців. Раніше Сологуб вже пояснював, що інфляційний ефект від таких дій Нацбанку проявляється не швидко – в середньому через 9 місяців.

"Нас не раз звинувачували в тому, що ми зреагували на інфляційний шок занадто пізно. Але навесні і влітку ми розглядали цей шок як тимчасовий. А на початку осені побачили перші сигнали того, що він переходить вже в більш-менш постійний шок, що підтвердило зростання базової інфляції... до того ж прозвучали заяви про подальше підвищення соціальних стандартів. І НБУ змушений був реагувати підвищенням ставки. Ці заходи повинні принести результати вже цього (2018. – Ред.) року", – заявив Сологуб.

Заступник голови НБУ підкреслив, що всі економічні процеси взаємопов'язані, а тому підвищення облікової ставки, тобто "ціни грошей", негативно впливає на темпи економічного зростання – кредити стають дорожчими.

"І це теж одна з причин, чому минулого року монетарна політика НБУ не була надто жорсткою. Ми орієнтувалися на ситуацію в країні, в якій економіка поступово виходить з кризи", – пояснив Сологуб.

Як повідомлялося, 2017 року інфляція в Україні зросла вище прогнозного рівня.


Реклама

Детальніше про те, чи вмикають в Україні "друкарський верстат", і що точно має дорожчати, читайте на сайті "Сегодня" в інтерв'ю із заступником голови НБУ Дмитром Сологубом.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти