Гонтарева на прощання розкрила найзлісніших боржників перед НБУ

15 березня 2018, 14:50

Екс-глава Нацбанку оприлюднила дані про мільярдні борги неплатоспроможних банків з рефінансування

Валерія Гонтарева під час свого звіту у Верховній Раді розповіла про ситуацію з боргами банків з рефінансування станом на початок травня 2017 року – нагадаємо, в травні-2017 вона припинила працювати в Національному банку України (НБУ). Звіт Гонтаревої необхідний в рамках процедури її звільнення, і 15 березня Верховна Рада звільнила Гонтареву з поста глави НБУ.

"На початку моєї каденції в Національному банку в червні 2014 року заборгованість з рефінансування банків становила майже 112 млрд грн", – нагадала екс-глава регулятора.

Реклама

За її словами, на 10 травня 2017 року борги платоспроможних банків перед Нацбанком становили 15,2 млрд гривень, з яких 14,4 млрд грн припадали на націоналізований ПриватБанк, а ще 0,5 млрд грн – на державний Укргазбанк.

01_127Інфографіка НБУ, оприлюднена на початку квітня-2017

При цьому загальна заборгованість з рефінансування у неплатоспроможних банків перед Нацбанком на той момент становила 45,2 млрд гривень, а борги з рефінансування на 50 млрд грн були погашені.

Гонтарева також навела перелік неплатоспроможних банків – найбільших боржників за кредитами рефінансування, зазначивши, що "за три роки вони ні копійки не погасили Нацбанку":

  • "Надра" – 9,8 млрд грн;
  • "Дельта" – 8 млрд грн;
  • "Фінансова ініціатива" – 7,2 млрд грн;
  • ВАБанк – 3 млрд грн;
  • "Фінанси і кредит" – 6,3 млрд грн;
  • Імексбанк – 3,4 млрд грн.
Реклама

Крім зазначених, на інші неплатоспроможні банки припадає лише 7,5 млрд грн, додала Гонтарева.

02_43Інфографіка від НБУ, оприлюднена на початку квітня-2017

"Банкрутство банку не означає, що горе-власники повністю вільні від боргів своїх банків. Державні кошти потрібно повертати – і крапка", – підкреслила вона.

За словами Гонтаревої, саме тому Нацбанк направив до правоохоронних органів 12 заяв про скоєння злочинів акціонерами зазначених банків, ініціювавши також 44 судових позови.

"Маємо пам'ятати, що неповернуті Нацбанку кредити рефінансування здебільшого надавалися банкам з 2008 року. Вони надавалися без належної застави, а саме під неліквідні активи за завищеною в рази ціною", – додала Гонтарева.

Як відомо, суд заарештував заводи екс-бенефіціарів ПриватБанку - посадові особи "Привату" підозрюються в заволодінні 19 мільярдами гривень рефінансування, виділеного фінустанові Нацбанком України.

Бенефіціарними власниками ПриватБанку до його націоналізації були бізнесмени Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, і вони ж є кінцевими бенефіціарами низки заарештованих заводів.

Реклама

Влітку 2017 року, через півроку після націоналізації "Привату", проти Коломойського і Боголюбова завели кримінальне виробництво через невиконання термінів реструктуризації боргів банку, прописаних в угоді про перехід ПриватБанку в держвласність.


НБУ надає рефінансування банку, коли виникають розриви в часі щодо ліквідності. Наприклад, в разі одночасної дострокової вимоги великою кількістю клієнтів своїх вкладів, які банк не може повністю перекрити за рахунок інших джерел залучення коштів.

Згідно з українським законодавством, НБУ є кредитором останньої інстанції для банків, тобто звертатися до нього за кредитами банки можуть в разі, коли інші джерела залучення коштів не перекривають його потреб для своєчасного повернення грошей клієнтам.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти