Від 18 до 25: що тепер буде з курсом долара

5 лютого 2015, 17:41

Ксенія Капустинська , Олександр Харько

НБУ змінив правила роботи валютного ринку

З двадцятих чисел січня Нацбанк практично безперервно підвищував офіційний курс долара, наближаючи його до ринкового, а сьогодні, 5 лютого, заявив про введення єдиного курсу.

Реклама

Тільки на минулий тиждень історичний рекорд офіційного курсу був побитий тричі. На цьому тижні гривневе "дно" оновилося другий раз – нацвалюта втратила до долара відразу 1 грн 27 коп. У підсумку, наш сьогоднішній офіційний курс вперше в історії склав 17,99 грн/дол.

Курс НБУ з 1 січня по сьогоднішній день:

График: НБУ

Реклама

Цифри на міжбанку мають ще менш оптимістичний вигляд. Сьогодні курс долара і там побив рекорд – 25,2 грн/дол (якщо враховувати комісії банків, якими фінустанови "перекривають" різницю між "білим" і реальним курсом). А курс без урахування таких комісій і зовсім підскочив з 17,1 до 22,2 грн/дол.

Графики: minfin.com.ua

Дилери комерційних банків зазначають, що поки ринок не освоїться з новими правилами, волатильність курсу буде високою.

Посилення політики НБУ

Реклама

Інформація про те, що Нацбанк буде скасовувати свій індикативний курс, а також валютні аукціони і вводити єдиний ринковий курс гривні, з'явилася ще на початку тижня. Як відомо, з осені регулятор щодня "вкидав" на міжбанківський ринок долари за заниженим курсом і на підставі цього аукціону встановлював індикативний курс. На цей курс, в свою чергу, були зобов'язані орієнтуватися банки.

Глава НБУ Гонатерєва на початку тижня дала зрозуміти, що така ситуація більше неактуальна. "Ми виступаємо за прозору політику курсоутворення і перехід до ринкових механізмів. Ми хочемо, щоб на ринку був єдиний і ефективний курс", – заявила вона і додала, що регулятор ставить на перше місце впровадження гнучкого курсу, хоча й не відмовляється від використання адмінзаходів.

"Курс 25 грн/дол навіть не розглядається".

Гонтарєва

Сьогодні, 5 лютого, правління НБУ опублікував реліз, в якому офіційно повідомив про скасування валютних аукціонів та відмову від індикативного курсу. Зміни від НБУ передбачають, що тепер банки будуть встановлювати курс на основі ринкового. За словами Гонтарєвої, такий хід посприяє "встановленню прозорості, більшої ефективності та об'єктивності механізмів ціноутворення".

Також в Нацбанку заявили про підвищення облікової ставки 14% до 19,5%.

"Такими своїми діями НБУ, за рахунок створення рівних можливостей формувати попит і пропозицію, прагне стабілізувати валютний ринок, послабивши тіньовий валютний ринок. Підвищення облікової ставки означає підвищення процентної ставки кредитування в банках, що знизить попит на кредитування. Таким чином НБУ хоче посилити контроль за інфляційними процесами і відсікти тих, хто розраховує отримати дешевий ресурс від НБУ", – пояснив "Сегодня.ua" начальник відділу стратегічного розвитку IBI-Rating Ігор Андрусик.

Реклама

Чого чекати від курсу?

У НБУ та експертів дещо різний погляд на валютні перспективи в Україні. Так, глава Нацбанку Валерія Гонтарєва заявила, що "курс 25 грн/дол навіть не розглядається". "Більше того, з МВФ ми не розраховуємо і не розраховували цей сценарій", – зазначила вона.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, в свою чергу, вважає, що на перших порах курс (вже єдиний) цілком може підскочити і до 20, і до 25 грн.

"Якщо НБУ дійсно буде встановлювати офіційний курс за ринковими угодами, то швидше за все курс виросте до 20 грн, навіть може до 25 грн, але при цьому не буде "чорного" ринку, і можна буде купити валюту в банківських обмінниках", – вважає Охріменко. Чекати миттєвих змін при цьому, за його словами, не варто. "Для цього потрібен час, в кращому випадку, це все відбудеться через два-три тижні", – зазначає фахівець.

Однак, за словами Охріменка, слідом за таким ростом, швидше за все, послідує ревальвація, можливо навіть до 18 грн. "Все буде залежати від того, наскільки активно населення буде міняти валюту вже за новим курсом. У цій ситуації населенню потрібно бути дуже обережним і не поспішати скуповувати валюту, яка з'явиться в банківських обмінниках, а то можна купити дуже і дуже дорого", – резюмував Охріменко.

Глава ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Роман Шпек також упевнений, що відмова від декількох курсів може привести до розширення пропозиції валюти і скорочення "чорного" ринку.

"Все буде залежати від того, наскільки активно населення буде міняти валюту вже по новому курсу".

Охріменко

"Створення єдиного курсу має зменшити обсяги "чорного" валютного ринку і повернути проведення валютообмінних операцій у легальне русло, тобто, в банківські каси", – сказав Шпек.

Аналітики FOREX CLUB в Україні вважають, що рішення НБУ прямо пов'язане з роботою місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) в Києві. Провідний експерт інформаційно-аналітичного центру компанії Андрій Шевчишин зазначає, що такі заходи цілком можуть бути вимогою МВФ. Він, однак, згоден з думкою, що відмова від індикативного курсу поверне валюту в обмінники.

Першорядний вплив переговорів з МВФ на валютний ринок відзначають і аналітики компанії FIBO. За їх словами, резерви НБУ продовжують знижуватися, а тому ризики розвитку чергової хвилі ослаблення гривні залишаються високими.

"Тим не менш, ринок постійно отримує обнадійливі відомості про готовність надання фінансової допомоги від зовнішніх позичальників. При цьому український уряд все ще далекий від виконання поставлених умов МВФ. Це і надає найбільш потужний тиск на гривню і економіку в цілому. Тому прогноз залишається негативним" , – резюмують експерти.

Переговори з МВФ

За словами Гонтарєвої, Нацбанк і Фонд гарантування вкладів вже погодили з МВФ ключові параметри нової програми EFF, розрахованої на 4 роки. Ця програма замінить нинішню stand-by.

"Сподіваюся, що завтра-післязавтра буде фінальна версія меморандуму з МВФ. Вони вже, напевно, будуть їхати, і десь через 2-3 тижні після їхнього від'їзду буде рада директорів МВФ", – сказала глава НБУ.

Таким чином, виділення Україні чергового траншу затягується до кінця лютого, а то і зовсім до березня.

А поки регулятор очікує подальшого падіння ВВП – на 4-5% в 2015 році (в 2014 було 6,7%). Прогноз по при цьому інфляції залишився колишнім – 17,2%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти