Очищення, збитки і скандали: як банки в Україні завершують рік

5 грудня 2016, 08:17

Сергій Гусєв

Незважаючи на значне розчищення банківської системи істотного поліпшення її стану поки не відбулося

Станом на 5 грудня, за даними Нацбанку, в Україні було 98 діючих банків. Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) повідомляє, що 79 банків зараз перебувають в стадії ліквідації, а в чотирьох введена тимчасова адміністрація ("Артем-банк", "Юнісон", "Родовід" і "Фінансова ініціатива"). Керівництво Нацбанку каже про свої успіхи з розчищення системи від поганих банків, але не дивлячись на це суттєвого поліпшення фінансового стану банківської системи поки не відмічено.

Реклама

За даними НБУ, за перші 10 місяців поточного року:

  • 65 банків отримали прибуток на загальну суму 9,6 млрд грн. Збитки отримали 35 діючих банків на загальну суму 22,2 млрд грн (83,4% цієї суми складають збитки шести банків з іноземним капіталом);
  • чистий процентний дохід банків (тобто дохід від платного розміщення власних і залучених коштів) склав 38,1 млрд грн, що на 10,2% менше, ніж за відповідний період минулого року. При цьому знижуються і процентні витрати завдяки здешевленню ресурсної бази банків, головним чином коштів населення;
  • чистий комісійний дохід (тобто отриманий від комісійної винагороди) банків склав 20,4 млрд грн, що на 12,9% більше, ніж рік тому.

Якщо говорити про підсумки перших трьох кварталів, то з статистики НБУ слід, що в "десятку" найбільш збиткових банків увійшли ВТБ (-5,6 млрд грн), Промінвестбанк (-4,1 млрд грн), Ощадбанк (-2,96 млрд грн), Укрсоцбанк (-2,8 млрд грн), УкрСиббанк (-978 млн грн), Діамантбанк (-529 млн грн), "Альфа-банк" (-493 млн грн), БМ банк (-464 млн грн), Укрексімбанк (-410 млн грн) і "Платинум" (-334 млн грн).

Найприбутковішими були "Райффайзен банк Аваль" (2,53 млрд грн), Сітібанк (1,11 млрд грн), ОТП (874 млн грн), ІНГ (651 млн грн), Приватбанк (591 млн грн), "Креді Агріколь" (561 млн грн), Ощадбанк (411 млн грн), ПУМБ (276 млн грн), Кредобанк (225 млн грн) і ПроКредит (220 млн грн).

Обсяг валютних вкладів населення найбільше скоротився в Промінвестбанку (-66,3 млн, або -36,4%), Укрексімбанку (-50,9 млн, або 7,3%); ОТП (-32,2 млн, або -12,7%), "Райффайзен банку Аваль" (-31,4 млн, або 10,5%) та УкрСиббанку (-28 млн, або 10,8% ).

Реклама

При цьому серед найбільших 30 банків портфель гривневих вкладів фізосіб скоротився лише в чотирьох: Промінвестбанку (-1,17 млрд грн, або -32,2%), "Універсал банку" (97,2 млн грн, або 14,9%) , "Правекс-банку" (-84,1 млн грн, або 10,5%) та ІНГ (-556 тис. грн, або -40,1%).

Обсяг валютних коштів юросіб за дев'ять місяців найбільше зменшився в Приватбанку (- $ 180,9 млн, або-19,6%), Укрсоцбанку (- $ 68,1 млн, або -38,4%), Промінвестбанку (- $ 67,6 млн , або -51,2%), Укрексімбанку (- $ 42,4 млн, або 2,6%) і "Альфа-банку" (-33,5 млн, або 14%).

Обсяг гривневих коштів юросіб найбільше скоротився в Промінвестбанку (-3,35 млрд грн, або -59,2%), УкрСиббанку (-1,9 млрд грн, або -11,1%), Укрсоцбанку (-1,0 млрд грн, або 11,4%), Діамантбанку (-856 млн грн, або -43,4%), Ощадбанку (-832 млн грн, або -16,8%).

Відзначимо, в жовтні в НБУ заявляли, що частина банків з українським капіталом зволікає з визнанням кредитів проблемними і з відповідним формуванням резервів.

Поточна діяльність банків

25 жовтня нарешті відновила роботу Рада Національного банку, завданнями якого є розробка Основних принципів грошово-кредитної політики, здійснення контролю за проведенням грошово-кредитної політики і нагляд за системою внутрішнього контролю НБУ. Одним зі своїх перших рішень Рада затвердила річний звіт НБУ за минулий рік, тому Нацбанк почав перерахування частини отриманого прибутку до держбюджету.

Реклама

За даними НБУ, на сьогоднішній день 12 банкам з другої двадцятки, потрібно збільшити капітал. Для них, згідно з домовленістю з МВФ, термін досягнення нульового рівня достатності капіталу продовжений на 1 місяць – до кінця поточного року.

З третьої групи, яка налічує 21 банк, два не потребують докапіталізації, восьми необхідно довнесення капіталу лише для досягнення мінімального розміру статутного капіталу, 11 банкам необхідно докапіталізуватися.

22 листопада НБУ розширив можливості банків з управління короткостроковою ліквідністю в іноземній валюті, дозволивши їм інвестувати в цінні папери нерезидентів. Відразу з'явилися коментарі, мовляв Нацбанк відкрив ще один канал для виведення валюти з країни. Але насправді не все так однозначно. Залишок коштів на коррахунках українських банків у банках-нерезидентах зараз становить близько $ 5 млрд, і ці гроші практично не працюють. Щоб знизити ймовірність зловживань при інвестуванні, регулятор обставив цей процес рядом досить жорстких умов.

З 1 січня 2018 року всі банки України повинні перейти на міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ 9). Але як показало опитування, проведене НБУ, 85% банків до цбого часу не мають затвердженого плану дій для такого переходу. Тому регулятор не виключає можливості перенесення кінцевої дати на вересень-жовтень 2018 р.

_mymoneymmm.com-

Реклама

З 1 грудня Укрсоцбанк, який з 2013 року працював під брендом UniCreditBank, повертається до колишнього графічного відображення назви і протягом двох місяців перейде на нову символіку. Зміни пов'язані з завершенням угоди між групою UniCredit і ABH Holdings, в рамках якої група передала холдингу 99,9% акцій Укрсоцбанку.

Зміни у власності

У листопаді співвласник компанії VS EnergyInternationalGroup і президент футбольного клубу ЦСКА, громадянин Росії, Євген Гінер став контролюючим власником (у нього 52,93% акцій) "Першого інвестиційного банку" (PINbank, Київ).

Російський Внешэкономбанк, який зараз володіє Промінвестбанком, хоче до кінця поточного року визначитися з покупцем цього українського активу. Нещодавно в числі претендентів з'явився і український інвестор (його поки не називають).

28 листопада АМК дозволив бізнесменові Сергію Тігіпку купити не менше 50% акцій "Універсал банку" (опосередковано через кіпрську компанію Вailican). Колишній господар – грецький EurobankErgasias продає Тігіпка 99,987% акцій банку. Таким чином, з українського банківського ринку йде ще один іноземний гравець. Не виключено, що в подальшому "Універсал банк" буде приєднано до ТАСкомбанк, який також належить Тігіпко.

В кінці листопада інвестор Стефан Пол Пінтер, що спеціалізується на вкладеннях в ринки, що розвиваються, завершив операцію з придбання 100% акцій "Комерційного індустріального банку". Новий власник має намір розвивати можливості банку з обслуговування підприємств малого і середнього бізнесу і підприємців. Станом на 1 жовтня цей банк займав 87 місце за розміром активів. Стефан Пол Пінтер є засновником і керівником GML Capital – приватної інвестиційно-банківської та керуючої компанії з головним офісом в Лондоні. Ця компанія має досвід роботи в Україні з 1993 р.

30 листопада державний пакет (99,9945%) акцій "Українського банку реконструкції та розвитку" (УБРР, Київ) проданий за стартовою ціною – 82,83 млн грн, тому що в торгах брав участь один покупець. Минулий аукціон з продажу цього пакета був запланований на 22 квітня зі стартовою ціною 118,9 млн грн, він не відбувся у зв'язку з відсутністю покупців. Ключовю вимогою до переможця аукціону було поповнення капіталу банку на 2,5 млн грн до 120 млн грн, щоб він міг відповідати вимогам НБУ і не позбувся ліцензії. Покупцем виступила китайська товарна біржа BohaiCommodityExchange (BOCE), яка є найбільшою в Китаї спотовою товарною біржею, її річний оборот становить близько $ 1 трлн. УБРР на початку жовтня посідав останнє місце серед діючих українських банків за розміром активів – 118,7 млн грн.

Таким чином, держава вперше продала банк, що належить їй. Раніше вона банки націоналізувала або закривала. Вважається, що приватизація УБРР є першим кроком на шляху до роздержавлення банківських активів. Потім на продаж (повністю і частково) виставлять Укргазбанк, Ощадбанк і Укрексімбанк. Швидше за все, в першу чергу (до середини 2018 р.) продадуть не менше 20% Ощадбанку. Зараз можливим покупцем називають ЄБРР.

Процеси ліквідації банків

На сьогоднішній день ліцензії мають 98 банків – приблизно таку кількість оптимальною для України експерти називали ще в кінці минулого року. Але кандидати на ліквідацію все ще залишаються. Так на кінець листопада Національний банк не знав кінцевих бенефіцаров чотирьох малих банків (менше 2% загальних активів). Якщо процес розкриття затягнеться, то банки-переховувачі можуть бути ліквідовані. Нагадаємо, що два з половиною роки тому 27% банківської системи були непрозорими щодо власності.

18 листопада правління НБУ дало згоду на ліквідацію Финексбанку з ініціативи його власників. Причина їх ініціативи – складне становище на ринку фінансових і банківських послуг, невизначеність щодо можливих напрямків і джерел подальшої капіталізації банку. Нагадаємо, що при самоліквідації банк сам погашає всі свої зобов'язання перед клієнтами, без участі Фонду гарантування вкладів. У червні поточного року аналогічно самоліквідувалися "Фінанс банк" і "Інвестиційно-трастовий банк".

Фонд гарантування вкладів фізосіб продовжив ліквідацію "Всеукраїнського банку розвитку" Олександра Януковича на один рік – до 22 грудня 2020 р. включно. Ліквідація була розпочата 23 грудня 2015 р.

Не вщухає скандал, пов'язаний з закриттям банку "Михайлівський". Держава пообіцяла повернути кошти вкладників, які зникли в пов'язаних з банком фінансових компаніях. Але слідство у справі доведення банку до банкрутства триває. Слідчі дії проводяться в тому числі і стосовно заступника голови НБУ Катерини Рожкової.

В процес ліквідації банків продовжують втручатися суди. Раніше рішення про скасування рішення банку з ринку отримували банки "Союз", "Капітал" і Укрінбанк. Банки "Фінансова ініціатива", "Юнісон", "Родовід" і РВС домагалися в суді рішень про заборону починати їх ліквідацію. У листопаді вступило в силу рішення суду про скасування ліквідації банку "Велес". Але в НБУ поки відмовляються його виконувати. Юристи кажуть, що в законі не прописана процедура повернення ліцензії банку, а навіть якщо банк формально і відновить існування, то у регулятора є багато можливостей швидко прикрити його знову, як уже було.

Так 15.03.2016 НБУ прийняв рішення про відкликання ліцензії та ліквідації банку "Союз". Але вже 28.03.2016 Окружний адміністративний суд Києва визнав це рішення протиправним та скасував його. 26.04.2016 Київський апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення скарги НБУ і ФГВФО. Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду вступило в силу. Тоді Нацбанк 28.04.2016 повторно ліквідував банк, заодно формально виконавши і рішення суду.

Активи збанкрутілих банків продаються занадто повільно, тому Фонд гарантування вкладів фізосіб вирішив прискорити процес. Для цього він в шість разів збільшив винагороду майданчиків, які займаються продажем кредитних портфелів банків-банкрутів – до 3% від ціни продажу (але не більше 1,5 млн грн).

Експертне оцінювання

Будь-яке рейтингування таких складних організацій, як банки, є умовним. Тим не менш, багато рейтингів дають корисну інформацію як клієнтам банків, так і самим банкірам. Наприклад, сайт "Мінфін" щоквартально оцінює надійність українських банків. Використовує він для цього власну методику, яка враховує якість активів, їх ліквідність, можливість зовнішньої підтримки, приріст вкладів, платіжну репутацію.

У рейтинг за підсумками III кварталу увійшов 31 банк, всі вони зібрали не менше мільярда гривень вкладів громадян. Для оцінки використовувалися дані офіційної звітності банків за станом на 1 жовтня 2016 р.

У порівнянні з другим кварталом рейтинг суттєво змінився, але четвертий квартал поспіль перше місце займає "Креді Агріколь". Також стабільно (з I кв. 2015 р.), але в самому низу рейтингу тримається банк "Платинум".

ТОП-20 стійких банків за версією сайту "Мінфін", III кв. 2016 р.

Банк

Бали

Зміна позиції за квартал

Місце в ренкінгу

по депозитах фізосіб

1

Креді Агріколь

4,36

0

14

2

Райффайзенбанк Аваль

4,08

+6

4

3

Ощадбанк

4,04

+9

2

4

Кредобанк

4,03

0

19

5

ПроКредит

3,96

0

18

6

Укрсоцбанк

3,71

+3

5

7

Укргазбанк

В тренді
Пенсії переведуть на картки: коли зміняться правила і що робити одержувачам

3,71

-1

8

8

Альфа-банк

3,71

-6

6

9

УкрСиббанк

3,69

-2

10

10

Мегабанк

3,53

-7

21

11

ОТП

3,46

+6

11

12

Правекс-банк

3,43

-2

27

13

Укрексімбанк

3,37

-2

3

14

Південний

3,31

+10

12

15

ВТБ

3,31

-2

16

16

Універсал

3,27

+4

23

17

ТАСкомбанк

3,25

+1

26

18

Марфін

3,25

+3

29

19

ПУМБ

3,22

-3

7

20

Приватбанк

3,22

-6

1

 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти