Причини обвалу гривні: експерти розійшлися в думках

31 серпня 2018, 12:33

Ксенія Капустинська , Людмила Грубник

Економісти назвали різні фактори знецінення національної грошової одиниці

З середини липня в Україні почав зростати курс американського долара і українська гривня почала втрачати позиції. Сайт "Сегодня" поспілкувався з експертами і з'ясував, які чинники спровокували ці процеси.

Реклама

На думку екс-заступника голови НБУ Сергія Яременка, знецінення гривні наразі не можна вважати обвалом. При цьому спровокував девальвацію платіжний баланс країни, який ще не знаходиться "в мінусі", але має негативну динаміку. Так, платіжний баланс за січень-червень 2018 року зведений з профіцитом всього в 307 млн доларів – це в 3,4 раза нижче профіциту за аналогічний період 2017 року.

Як пояснив Яременко, до України заходить менше валюти, тому долар дорожчає, а гривня дешевшає.

"Це платіжний баланс – сукупність потоків з країни і всередину країни, який складається з інвестицій та міжнародних позик, надходжень від міжнародних організацій та платежів в сторону цих суб'єктів. ...Так, у МВФ [кредит] взяли і віддали, а прийшов час платити вже інші. Точно так же і з інвестицій – щось прийшло, але за ранніми вже необхідно платити. ...Друге – це торговий баланс і інші надходження від різних експортно-імпортних операцій. Він теж складається не в ту сторону, яка нам необхідна. Плюс зміни цін на нафту, газ", – перерахував Яременко причини падіння курсу гривні.

На думку експерта, з цією ситуацією Нацбанк не зміг впоратися. Крім того, як зазначає фахівець, МВФ повинен враховувати "позицію" гривні, прописану в бюджеті – 30,1 грн/дол.

"Ось ця сукупність дала поштовх тому, що Національний банк не здатен впоратися. Тим більше, якщо брати модель, в якій він працює, то він і не зобов'язаний утримувати курс. Мало того, в цьому бюджеті закладено, що курс повинен був більше 30. А МВФ завжди працювало з оглядкою на це – навіщо його тримати, якщо в середньому за рік він повинен бути більше 30", – доповнює екс-заступник голови НБУ.

А ось директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що Нацбанк міг би утримати гривню, але не зробив це, а замість цього вп'ятеро збільшив ліміти на купівлю валюти банками, чим, як вважає експерт, і спровокував падіння національної грошової одиниці.

"З 1 липня Нацбанк вп'ятеро збільшив можливість банкам купувати валюту. І, якщо звернули увагу, в липні у нас почалося зростання долара", – говорить експерт.

Реклама

Як вважає аналітик групи "Альпарі" Максим Пархоменко, багато в чому нинішню ситуацію спровокували панічні настрої серед українців.

"Основна причина зростання долара – це фіксація прибутку за нашими ОВДП зовнішніми інвесторами минулого місяця. Це і призвело до попиту на валюту. В такому випадку в Україні активуються панічні настрої, які призводять до падіння курсу. Суть в тому, що при наявності доларової ліквідності її власники просто утримують валюту до кращих часів, очікуючи подальшого підвищення курсу гривні. В цьому випадку попит, який залишається, не покривається пропозицією і ми бачимо зростання курсу до вищих позначок. Ця тенденція може тривати до нескінченності, поки НБУ не проведе валютні інтервенції, що дозволить стабілізувати ринок", – пояснює Пархоменко

Крім того, раніше називалися інші причини негативної динаміки курси гривні. Наприклад, на думку директора департаменту відкритих ринків Сергія Пономаренка, падіння гривні пов'язане з традиційними для кінця серпня відшкодуваннями Міністерством фінансів бізнесу податку на додану вартість (ПДВ).

"За останні три дні (до 28 серпня. – Ред.) обсяг таких виплат становив 6,9 млрд грн. Після отримання відшкодування експортери зазвичай скорочують пропозицію валюти на ринку, оскільки їхні потреби в гривні тимчасово значно зменшуються", – розповів Пономаренко.

Ще одним фактором, який помітно впливає на курс гривні на міжбанку, є існування "чорного ринку" агробізнесу. Про це заявив заступник голови Національного банку України (НБУ) Олег Чурій.

хотів би сказати про один чинник, який сильно впливає на готівковий ринок. Ми [відповідний попит/пропозиція] формально називаємо "населенням", але ми розуміємо, що населення там не так багато. Тоді як визначальний вплив робить так званий "чорний ринок" агробізнесу", – сказав Чурій.

Реклама

Нагадаємо, раніше НБУ офіційно пояснив злет курсу долара в Україні. Крім того, експерти спрогнозували, яким буде курс долара восени і порадили українцям, як зберегти заощадження в умовах девальвації гривні:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти