НБУ ввів нові адмінзаходи на валютному ринку

4 березня 2015, 09:52

Регулятор повністю заборонив виведення дивідендів з України

Національний банк України (НБУ) розширив перелік обмежувальних заходів для стабілізації курсу гривні, зокрема, повністю заборонивши виведення дивідендів з країни і обмеживши можливості по скупці валюти на внутрішньому ринку банками та їх клієнтами.

Реклама

Відповідне рішення закріплене постановою центрального банку від 3 березня №160: документом продовжені обмеження, передбачені постановою НБУ від 1 грудня минулого року №758, а також введені нові. Постанова №160 набуває чинності з 4 березня 2015-го і діє до 3 червня 2015-го включно.

"Заборонити покупку, перерахування іноземної валюти з метою проведення таких операцій... по поверненню за кордон іноземному інвестору дивідендів", – вказується в документі. Раніше під таку заборону не потрапляли дивіденди з цінних паперів, що обертаються на фондових біржах.

Крім того, Нацбанк заборонив банкам перераховувати з інвестиційного рахунку кошти в гривні з метою покупки іноземним інвестором державних облігацій України. Втім, це обмеження не поширюється на операції з придбання іноземним інвестором держоблігацій на фондових біржах, які здійснюються виключно за рахунок коштів від продажу інвалюти за гривню, та/або коштів від продажу держоблігацій, виплат по них доходу та їх погашення.

НБУ також ввів ліміти по сальдо операцій банків на міжбанку на кінець робочого дня і заборонив кредитно-фінансовим установам здійснювати на фондових біржах власні операції з похідними фінансовими інструментами (деривативами), базовим активом яких є інвалюта або її курс.

Реклама

"На кінець робочого дня сальдо перевищення загального обсягу покупки безготівкової інвалюти і банківських металів за гривні над обсягом їх продажу за власними операціями банку не може бути більше ніж... з операцій на умовах тод, тому, спот, форвард – 0,1% від розміру регулятивного капіталу банку", – вказується в документі. Разом з тим, згідно з постановою, вимога не поширюється на валютні операції на умовах "своп".

Постановою також вводиться заборона банкам надавати клієнтам кредити в нацвалюті (в тому числі за відкритими кредитними лініями і шляхом пролонгації раніше наданих кредитів), якщо в забезпечення надаються майнові права на грошові кошти в інвалюті, розміщені на рахунках у банках.

НБУ заборонив банкам купувати інвалюту за дорученням клієнта-резидента (крім фізособи), що має кошти в інвалюті, розміщені на поточних і депозитних рахунках в цьому і/або інших банках. "Такий клієнт-резидент виконує зобов'язання в інвалюті за рахунок наявних у нього коштів в інвалюті", – підкреслюється в документі.

Разом з тим, дана заборона не поширюється на випадки, коли загальна сума коштів в інвалюті, розміщена на рахунках клієнта менше $ 10 тис (в еквіваленті за офіційним курсом). При цьому не враховуються кошти на рахунках клієнта, майнові права на які надані в заставу, кошти, розміщені на депозитних рахунках до дати набрання чинності даної постанови, а також кошти на рахунках в банках з тимчасовою адміністрацією.

НБУ також заборонив банкам здійснювати операції з продажу банківських металів за безготівкові гривні юридичним особам / фізособам-підприємцям загальною масою, що перевищує протягом одного тижня в межах однієї банківської установи на одного клієнта 3,216 тройської унції золота (еквівалент цієї маси в інших банківських металах, перерахований за крос-курсом, визначеним згідно курсам Нацбанку). Ця вимога не поширюються на операції, пов'язані з виконанням клієнтами своїх зобов'язань у банківських металах за кредитними договорами.

Реклама

Крім того, НБУ закріпив вимогу про надання клієнтами при купівлі та перерахування валюти за кордон:

  • за імпортними операціями – довідки з Державної фіскальної служби про відсутність заборгованості по сплаті податків і зборів;
  • по перечислениям за кордон коштів від продажу іноземним інвестором на фондовому ринку боргових цінних паперів (крім держоблігацій) – підтвердження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відсутність ознак фіктивності такої операції.

Крім цього, при операціях з купівлі та / або перерахуванню за кордон грошових коштів в інвалюті від продажу іноземним інвестором на фондовій біржі держоблігацій має надаватися документальне підтвердження про покупку цих цінних паперів виключно за рахунок коштів від продажу інвалюти за гривні, та / або коштів, отриманих від продажу держоблігацій, виплати по них доходу та їх погашення (копії відповідних договорів, довідок / виписок уповноважених банків, депозитарних установ і так далі).

Втім, ця вимога не поширюється на випадки продажу іноземним інвестором держоблігацій України, придбаних до моменту набрання чинності цієї постанови НБУ.

НБУ зберіг вимогу щодо розрахунків з експорту та імпорту товарів в термін до 90 днів, а також вимога про обов'язковий продаж на міжбанківському валютному ринку 75% валютних надходжень.

Ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку (Л13-1) зберігається на рівні до 1%. Зберігається також вимога про затримку банками виконання заявок клієнтів на покупку валюти на чотири дні.

Як повідомлялося, НБУ продовжив заборону на продаж валюти / банківських металів в одні руки в один день в жодній банківській установі на суму понад 3 тис. грн, А також на перерахування інвалюти за кордон за дорученням фізосіб без підтверджуючих документів з поточного рахунку або без відкриття рахунки в суму понад 15 тис. грн в день.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти