НБУ посилить свою політику: прогноз банкірів

4 вересня 2018, 10:21

Більшість керівників фінустанов упевнені, що Нацбанку доведеться підвищити облікову ставку

Національний банк України (НБУ) може в вересні 2018 року підвищити облікову ставку мінімум до 18%. Такі прогнози озвучують українські банкіри. Поки що облікова ставка становить 17,5%. 

Реклама

"Облікова ставка у вересні може зрости на 0,5%. Підвищення облікової ставки опосередковано сприятиме ослабленню тиску на гривню. Слідом за підвищенням облікової ставки можуть зрости депозитні і кредитні ставки на 0,5%", – сказав голова правління RBS Bank Владислав Кравець.

Начальник управління фінансового департаменту Укргазбанку Віктор Пастернак також вважає, що НБУ підвищить облікову ставку у вересні.

"Національний банк України може підвищити облікову ставку до 1%. Зараз спостерігається сезонна девальвація гривні, що, в свою чергу, впливає на інфляцію, а підвищення облікової ставки НБУ впливає на стримування інфляції", – сказав він. 

За оцінкою Пастернака, підвищення облікової ставки підвищує вартість гривні, але прямого впливу на курс гривні не зробить.

Реклама

Начальник відділу по роботі з інвесторами банку "Кредит Дніпро" Андрій Приходько також прогнозує зростання облікової ставки. 

"Погіршення умов фінансування для України на тлі прискорення девальвації створює передумови для підвищення облікової ставки. Тому невелике підвищення облікової ставки цілком можливе. Жорстка монетарна політика збільшить прибутковість і привабливість гривневих інструментів, що має знизити тиск на курс [гривні] і інфляцію. Зростання облікової ставки прямо вплине на прибутковість ОВДП і депозитні сертифікати, вплив на ставки за депозитами і кредитами буде більш опосередкованим і з певним часовим лагом", – сказав він. 

Приходько також зазначив менш сприятливі умови для залучення країною фінансування в порівнянні з минулим роком. 

"Якщо минулого року Україна залучила 3 млрд доларів від розміщення 15-річних євробондів  за ставкою 7,375%, то в цьому році вдалося залучити суму в чотири рази менше 725 млн доларів лише на рік і під 9,1%. Ми бачимо явне погіршення умов фінансування для України. Торговельні війни, геополітична напруженість, жорсткість монетарної політики ФРС США і очікування уповільнення світової економіки призвели до відтоку інвесторів з ринків, що розвиваються, ситуація на ринках капіталу погіршилася, в тому числі для України. У другій половині року також помітно падіння інтересу нерезидентів до внутрішніх облігацій України", – сказав Приходько.

Голова правління Piraeus Bank Сергій Наумов також вважає, що облікова ставка може незначно зрости у вересні. 

Реклама

"Незважаючи на те, що інфляція сповільнилася влітку поточного року, інфляційні очікування як і раніше високі. Ми входимо в осінній період, коли сезонно зростає валютний курс і ймовірність підвищення тарифів на газ для населення висока. Тому вважаю, що НБУ може в черговий раз розглянути підвищення облікової ставки, але не думаю, що кардинально. Якщо облікова ставка підвищиться, думаю, ставки, як за депозитами, так і за кредитами будуть рости, але не відразу і не кардинально", – сказав банкір. 

Як зазначив Наумов, підвищення облікової ставки може викликати приплив валюти в країну, що дасть підтримку курсу гривні. 

В тренді
Рано ховати: курс біткоїну різко впав, але це не кінець ралі

"Облікова ставка також впливає і на привабливість для інвесторів вкладати короткострокові інвестиції в держоблігації. Тому підвищення облікової ставки може викликати приплив валюти в країну, що ми і спостерігали в першій половині року, коли курс гривні серйозно зміцнився", – сказав він.

А директор департаменту казначейства Ідея Банку Ярослав Кабін вважає, що НБУ у вересні може підвищити облікову ставку до 20%.

"У вересні облікова ставка може піднятися до рівня 20%. Цим кроком Нацбанк може стимулювати зростання ставок за депозитами у банківській системі. Це необхідно, щоб мотивувати населення збільшувати заощадження, що сприятиме зменшенню споживчого попиту і зниженню інфляційного тиску", – сказав він.

Реклама

Як зазначив Кабін, попередні підвищення облікової ставки не дали ефекту зростання ставок за депозитами. Багато банків навіть їх знижували, що в підсумку призвело до прибутковості в банківській системі за перше півріччя на рівні 8,3 млрд грн. Але в серпні почався відтік гривневої ліквідності з банківської системи, банки скоротили вкладення в депозитні сертифікати НБУ з 70 млрд грн на початок року до 23 млрд грн.

"Це говорить також про те, що в найближчому майбутньому банки почнуть звертатися до регулятора за кредитами рефінансування, а також почнуть активно підвищувати процентні ставки за депозитами. Дані кроки сприятимуть зниженню тиску на гривню. За нашими прогнозами, на кінець року облікова ставка становитиме від 17% до 20%", – додав експерт.

Разом з тим, за оцінкою головного економіста Альфа-Банку (Україна) і Укрсоцбанку Олексія Блінова, НБУ збереже облікову ставку на утраті 17,5% у вересні.

"Наразі необхідності в додатковому підвищенні облікової ставки немає. За останні кілька тижнів відбулося суттєве скорочення ліквідності банківської системи, яка сама по собі сприяє прискоренню запізнілої монетарної трансмісії попередніх рішень НБУ щодо підвищення облікової ставки. Зміна балансу ринку від надлишкової ліквідності до недостатньої також призвело до того, що акцент перемістився на ставки НБУ за активними операціями (ключова ставка рефінансування вище облікової на 2 процентних пункти і становить 19,5% річних). Нинішнього рівня облікової ставки цілком достатньо для управління інфляційними очікуваннями", – вважає експерт.

Експерти також не виключають підвищення облікової ставки НБУ надалі.

"До кінця року при збереженні нинішніх тенденцій облікова ставка може бути збільшена до 18,5%", – вважає Кравець.


Національний банк використовує облікову ставку як орієнтир, скільки повинні коштувати гроші. Крім того, вартість рефінансування банків також визначається обліковою ставкою НБУ – при зниженні ставки банкам доведеться витрачати менше грошей на обслуговування рефінансування.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти