НБУ посилив політику: аукціонів більше не буде, а облікова ставка підскочить

5 лютого 2015, 10:18

Курс гривні буде встановлюватися банками на основі ринкових показників

Правління Національного банку України (НБУ) в рамках підготовки до введення режиму інфляційного таргетування прийняло рішення про зміну підходів до грошово-кредитної політики.

Реклама

Як повідомили в прес-службі НБУ, основні зміни полягають у:

  • посиленні дієвості облікової ставки як базової ставки грошово-кредитної політики. Процентні ставки по інструментах регулювання ліквідності будуть визначатися залежно від рівня облікової ставки;
  • припиненні проведення з 5 лютого 2015-го щоденних валютних аукціонів з відмовою від індикативного курсу гривні. Курс гривні буде встановлюватися банками на підставі об'єктивних параметрів ринкового попиту та пропозиції.

"Одночасно з метою забезпечення прогнозованого і контрольованого розвитку ринкової ситуації Національний банк буде застосовувати більш жорстку грошово-кредитну політику. Зокрема прийнято рішення про підвищення з 6 лютого 2015-го облікової ставки з 14,0% до 19,5% річних і відповідного коректування ставок за активним і пасивними операціями Національного банку", – заявили в НБУ.

Як пояснили в регуляторі, основною причиною такого рішення є посилення інфляційних ризиків, які будуть залишатися високими в найближчій перспективі. НБУ нагадує, що в грудні 2014 року споживча інфляція досягла 24,9% в річному вимірі. Базова інфляція виросла до 22,8% і особливо прискорилася в останні три місяці.

"Основним фактором прискорення інфляції було знецінення обмінного курсу гривні в результаті реалізації накопичених в минулі роки дисбалансів і погіршення очікувань через суспільно-політичні події і військовий конфлікт на сході України. Значний внесок у зростання споживчої інфляції був також обумовлений підвищенням адміністративно регульованих цін і тарифів шляхом проведення необхідних економічних реформ", – зазначили в НБУ.

Валютних аукціонів на міжбанку не буде вже від сьогодні, 5 лютого

Реклама

У Нацбанку вважають, що більш жорстка монетарна політика посприяє стабілізації грошово-кредитного ринку завдяки збільшенню привабливості фінансових інструментів у гривні.

"Підвищення процентних ставок з іншими стабілізаційним заходами уряду і Національного банку України в рамках нової програми з Міжнародним валютним фондом буде сприяти уповільненню темпів інфляції вже в першому півріччі 2015 року та забезпечить основу для повернення інфляції до однознакового рівня в 2016 році. За прогнозами Національного банку України рівень споживчої інфляції на кінець 2015 року становитиме 17,2%", – обіцяють в Нацбанку.

У той же час, за розрахунками регулятора, підвищення ставок буде мінімальний вплив на активність в реальному секторі економіки, "оскільки кредитування банків залишається істотно обмеженим внаслідок підвищених ризиків ділового середовища".

Облікова ставка підвищується з 14% до 19,5%

"Разом з підвищенням рівня облікової ставки Національний банк України має намір суттєво посилити її роль як базової ставки грошово-кредитної політики. Зокрема процентні ставки по інструментах регулювання ліквідності будуть визначатися в тісній прив'язці до рівня облікової ставки. Операційна система грошово-кредитної політики, наріжним каменем якої відтепер стане облікова ставка, буде простіше і прозоріше для учасників ринку", – заявили в НБУ.

Нагадаємо, до цього розмір облікової ставки останній раз змінювався 12 листопада 2014-го, коли він був встановлений на рівні 14% річних.


Реклама

Облікова ставка є базовою щодо інших процентних ставок НБУ. Облікова ставка – це орієнтир вартості позикових коштів: змінюючи її розмір, Націбанк надає сигнал учасникам ринку про спрямованість грошово-кредитної політики для виконання своєї основної функції щодо забезпечення стабільності гривні.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти