Нацбанк скуповує валюту, а долар падає: експерти пояснили ситуацію

9 липня 2019, 09:23

Євгенія Давиденко

Політика НБУ повинна сприяти кредитуванню бізнесу, нагадали фахівці

Національний банк України (НБУ) минулого тижня (1-5 липня) купив 321,2 млн на міжбанківському валютному ринку, що більш ніж в сім разів перевищує суму купівлі за тиждень раніше. Оцінити доцільність дій регулятора сайт "Сьогодні" попросили в експертів.

Реклама

На думку фахівця відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергія Фурси, Нацбанк чинить правильно, оскільки "ловить" сприятливий момент. Адже зараз курс долара знизився до мінімумів з 2016-2017 рр.

"Це ж дуже добре – Нацбанк поповнює свої валютні резерви. Це відбувається тому, що спостерігається активний приплив коштів іноземців, які купують ОВДП, номіновані в гривні <...> Це призводить до того, що гривня додатково зміцнюється", – вважає Фурса.

Як відомо, Україна зараз потребує поповнення резервів, адже 2019 рік є піковим з виплати зовнішніх боргів.

"За два останні тижні портфель ОВДП у власності нерезидентів збільшився на 340 млн дол., А обсяги валютних інтервенцій НБУ за цей же період становили 365 млн доларів", – додає Тетяна Богдан, доктор економічних наук, заввідділом держфінансів Експертно-аналітичного центру "Оптіма".

Активізації інвесторів, говорить вона, зокрема, посприяло приєднання України до міжнародного депозитарію Clearstream. А якщо врахувати те, що золотовалютні резерви, за словами Богдан, перебувають "на незадовільному рівні", а нерезиденти можуть почати в якийсь момент масово виходити з ОВДП, дії регулятора мають сенс.

"Політика поповнення міжнародних резервів України Національним банком, яка проводиться в таких умовах, цілком виправдана, оскільки валютні резерви зараз становлять тільки 45% короткострокового зовнішнього боргу країни (при гранично допустимому рівні в 100%). Крім того, не варто виключати сценарію раптового виходу нерезидентів з гривневого сегменту ринку ОВДП, що буде підвищувати попит на іноземну валюту і вимагатиме зворотних валютних інтервенцій Нацбанку", – каже Богдан.

Реклама

Крім цього, супутнім наслідком таких валютних інтервенцій є випуск в обіг гривневої грошової маси, що теж плюс.

"З огляду на те, що співвідношення грошової маси МЗ до валового внутрішнього продукту (ВВП) країни зараз досить низький і становить приблизно 37%, приплив додаткових коштів в оборот варто оцінювати позитивно", – зазначила експерт.

Водночас Тетяна Богдан нагадує: загальний бізнес-клімат в країні і політика НБУ повинні сприяти активізації банківського кредитування бізнесу, а не призводити до накопичення в фінустановах надлишкової ліквідності або до збільшення вкладів у короткострокові спекулятивні операції (зокрема, через нарощування портфеля депозитних сертифікатів НБУ).

При цьому експерти не висловлюють думки про те, що скупка валюти Нацбанком може призвести до девальвації гривні.

Раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що в першому і другому кварталах 2019 року план НБУ з купівлі валюти в день на міжбанку для нарощування міжнародних резервів становив 15 млн доларів, а в квітні регулятор підвищив його до 20 млн доларів. Такий план встановлений на другий і третій квартали 2019 року.

Журналісти "Сьогодні" раніше розбиралися, де купувати долари і як перевіряти їх достовірність. Детальніше дивіться в сюжеті:

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти