НБУ намагається утримати гривню: як це відбувається

2 лютого 2018, 07:16

Олександр Панченко Олександр Панченко

Облікова ставка піднята. Експерти: гривня зміцніла, але бізнесу стане складніше

Взяти в борг у Нацбанку стало дорожче – з 26 січня регулятор підняв облікову ставку з рефінансування комбанків до 16% річних, додавши до неї відразу 1,5%. Нагадаємо, це третє за останні три місяці підвищення, в жовтні НБУ позичав під 12,5%, в листопаді – під 13,5%, в грудні – під 14,5%. Регулятор роз'яснив, що цей захід повинен зміцнити гривню і серйозно уповільнити інфляцію, що становила за 2017 рік 13,7%. Економісти зазначають, що вже почалося зміцнення гривні, але кажуть, що в середньостроковій перспективі високі відсотки з рефінансу сповільнять зростання економіки. Тому частина їх очікує зниження облікової ставки вже до літа.

Регулятор

Реклама

Як роз'яснили в Нацбанку, захід щодо подорожчання гривні вимушений і викликаний причинами, на які інструменти грошово-кредитної політики впливають мало – наприклад, скорочення пропозиції окремих видів товарів (ягоди, фрукти) через складні погодні умови, зростання світових цін на м'ясні та молочні продукти, а також різке підвищення пенсій в жовтні минулого року. У підсумку інфляція річна набагато перевищила прогнозовану (8%) і продовжує зростати. Щоб стримати зростання цін, НБУ вирішив посилити монетарну політику, підвищивши облікову ставку.

"Завдяки цьому знизяться темпи зростання цін, збільшиться пропозиція продуктів харчування, 2018 року інфляція становитиме 8,9%, а до середини 2019 року сповільниться до 5,8%", – говориться в повідомленні НБУ.

Експерти

Економісти кажуть, що дії НБУ відповідають економічним постулатам, але можуть виявитися малоефективними через те, що наша економіка залежна від зовнішніх чинників, зокрема, від вартості нафти і палива, більше 80% якого Україна ввозить.

"Дорожчають кредити, значить, компанії знижують темпи розвитку, скорочують співробітників, зростає безробіття, люди менше купують, знижується інфляція, але гривня міцнішає", – роз'яснив нам президент Украналітцентру Олександр Охріменко.

За словами аналітика ГК Forex club Андрія Шевчишина, ми вже бачимо, що гривня зміцнилася до долара.

"НБУ повівся агресивно, збільшивши ціну гривні відразу на 1,5%, що для ринку стало несподіванкою, в результаті за два дні сталося різке зниження курсу долара більш ніж на 50 коп., до 28,2-28,3 грн/$ , – аналізує Шевчишин. – Це позитивно, оскільки знизить ціну імпортних товарів, насамперед палива, якщо, звісно, не буде нового подорожчання нафти. Але подорожчання кредитного ресурсу для бізнесу в середньостроковій перспективі принесе зворотний ефект – і так невисокі (2-3 % в рік) темпи зростання економіки знизяться. Тому, якщо інфляція різко сповільниться, варто очікувати невеликого зменшення облікової ставки вже до літа".

Ставці і нацвалюті допоможе транш

Підприємці вже виступили проти підвищення облікової ставки, оскільки вона викличе фінансовий голод для бізнесу, якому стане дорожче отримати позику в банках.

"Це вдарить по підприємцях, які й так відчувають нестачу оборотних коштів, і не стримає інфляційні процеси", – заявив президент УСПП Анатолій Кінах.

Реклама

Економіст Іван Нікітченко також прогнозує, що кредитування практично припиниться, крім видачі споживчих кредитів, де відсотки доходять до 70% і більше річних (для бізнесу вони 25-30%), але їх частка на ринку мала.

"Є ризик, що при такій ставці банки стануть скуповувати державні цінні папери, що ще більше вдарить по економіці. Але це головний інструмент НБУ для стримування інфляції, тому в другому півріччі варто чекати її зниження", – сказав нам Нікітченко.

Охріменко схиляється до того, що досягнення в Давосі домовленості про надання Україні чергового траншу від МВФ в 2 млрд доларів найближчими місяцями зміцнить гривню, і регулятор знизить облікову ставку на 1,5-2%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти