НБУ зобов'язав банки блокувати картки при підозрілих операціях

19 квітня 2016, 12:50

Регулятор вирішив боротися з "відмиванням" грошей

Національний банк України (НБУ) зажадав від українських банків ретельніше проводити фінансовий моніторинг тих випадків, коли фізособа переводить гроші, що надійшли від компанії.

Реклама

Для фізосіб це означає, що при підозрілих операціях (наприклад, коли користувач систематично переводить великі грошові надходження від юрособи) такі операції можуть блокуватися до з'ясування деталей платежу. В НБУ побоюються, що подібні схеми часто служать прикриттям для відмивання грошей або фінансування злочинної діяльності, тому закликають банки моніторити подібні операції. Такі приписи містяться в телеграмі НБУ "Про фінансові операції з отримання готівки" №25-0004/31760 від 13 квітня цього року. Документ є в розпорядженні AIN.

Під систематичним зняттям готівки мається на увазі ситуація, коли кошти, які надходять на рахунки фізосіб або суб'єктів господарської діяльності від значної кількості контрагентів щодня або по кілька разів на день, в той же самий або на наступний день переводяться в готівку через каси банку або банкомати, пояснює начальник управління комплаенса в сфері боротьби з відмиванням доходів UniCredit Bank Лариса Буринь.

"Особлива увага звертається на випадки, якщо такі операції здійснюються тимчасово безробітними або клієнтами, які належать до соціально незахищених верств населення", – відзначає експерт.

У підозрілих випадках банк повинен спочатку зупинити рух по рахунку – не дати людині, яка отримала велику суму грошей, ні перевести її далі, ні зняти в банкоматі або через касу, як пояснює директор департаменту казначейства Євробанку Василь Невмержицький в коментарі UBR. Потім банк повинен зв'язатися з власником рахунку і запитати у нього детальну інформацію про мету такої проводки.

Реклама

"Якщо людина повідомить, що компанія надала йому матеріальну допомогу для лікування, то від нього буде потрібно надати направлення медустанови і рахунок за послуги. Тільки якщо банк отримає всі ці документи, то він зможе "відпустити" рахунок: дозволить перевести гроші за призначенням або зняти їх готівкою", – говорить експерт.

В тренді
Загострення на Донбасі підкосило гривню: чи чекати різкої девальвації

Регулятор відзначає, що з кінця 2015 і по нині зростає обсяг знятих з карток засобів. Тільки за останній квартал минулого року загальний обсяг готівки, знятої з карток, склав більше 250 млрд грн, що на 17% більше показника аналогічного періоду минулого року. НБУ звернув увагу на ці тенденції і перевірив фінансові операції в деяких банках.

Серед прикладів, які виглядають підозрілими – надходження на рахунок фізособи платежу з призначенням "поворотна фінасова допомога" за договором позики між фізичною та юридичною особою. Як зазначає НБУ, 99% таких переказів переводяться в готівку відразу ж або в найближчі банківські дні після отримання платежу. Більшість карт, на які надходили підозрілі перерахування, належали малозабезпеченим людям: студентам, пенсіонерам, тимчасово безробітним і т. д.

Серед ознак, які можуть вказувати на ризиковість операції: компанія, яка переводить кошти, зареєстрована близько року, в ній одна особа є одночасно засновником і керівником (або бухгалтером), перед відкриттям рахунку в банку в компанії змінилися власники, кошти, які компанія переводить фізособі, переводяться в готівку в той же день або на наступний день.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти