НБУ хоче обмежити розрахунки у валюті. Експерти: "Не страшно"

11 листопада 2014, 07:15

Олександр Панченко , Олександра Захарова

Національний банк збирається запропонувати Раді заборонити дострокове зняття депозитів, а також розрахунки готівкою на суму більше 1000 євро на добу

НБУ збирається запропонувати Раді заборонити дострокове зняття депозитів, а також розрахунки готівкою на суму більше 1000 євро на добу (безготівкові розрахунки обмежувати не будуть. – Авт.).

Реклама

Як заявила глава НБУ Валерія Гонтарєва, такі заходи дозволять збалансувати банківську систему. "А то у нас будь-який депозит сьогодні – це рахунок до запитання", – заявила глава НБУ, підкресливши, що такий підхід – неправильний. Юристи, втім, кажуть, що депозит все одно можна буде зняти достроково – за форс-мажорних обставин.

ВКЛАДИ. У прес-службі регулятора нам розповіли подробиці майбутніх нововведень. "Самі законопроекти Нацбанк ще готує: в Раді їх поки немає. З дострокового зняття депозитів ситуація яка: якщо ви, наприклад, берете кредит, від вас же не вимагають повернути його достроково? Так і з депозитом: поклали на рік – через рік і забрали. А якщо ви хочете мати можливість знімати гроші в будь-який момент, то варто завести просто ощадний рахунок. Там відсотки трохи нижче, але зате ви будете самостійно розпоряджатися лежачими на ньому грошима. Це теж світова практика", – пояснила нам глава прес-служби Інна Гордієнко.

ЄВРО. Національний банк також планує обмежити готівкові розрахунки до 1 тисячі євро. За словами Гонтаревої, такі обмеження – це європейська практика: "Просто в нашій країні великий опір реформам. Адже у нас мало хто розуміє, що в Європі ти, наприклад, не можеш оплатити готівкою більше 1000 євро". На думку глави НБУ, і перше, і друге ноу-хау "збалансує банківську систему", і Нацбанку не доведеться "закручувати гайки адміністративними методами".

БАНКИ. В подібних законах нічого страшного немає, вважають банкіри, але чи корисні такі обмеження – покаже час. "Це дійсно західна практика: треба покласти депозит на менший термін – поклади на тиждень-два. Але називатися це буде не депозитом, а депозитною лінією. Що стосується обмеження за готівковими розрахунками, то може виникнути складність: треба, людині, наприклад, купити, квартиру. І він вже вважає, як йому вигідніше: безготівковим розрахунком перевести гроші (при перекладі 100 тис. євро доведеться заплатити 2-3% комісії банку (2-3 тис. євро) або зняти їх готівкою за один-два тижні. Все залежить від того , які будуть процентні ставки і курс", – вважає заступник голови правління одного з великих комбанків Ігор Львов.

В тренді
Цифра дня. Пенсії колишніх суддів удвадцятеро більші, аніж у пересічного українця
Реклама

ЩО РОБИТИ. На думку експертів, вкладникам поки рано турбуватися: законопроект може бути прийнятий не раніше 1 грудня, коли збереться нова Рада. "Проект пройде оцінку уряду, кілька комітетів Ради, буде відправлений на оцінку західним експертам... – каже юрист Василь Мірошниченко. – У результаті закон може бути прописаний так, що не матиме зворотної сили, і тоді це буде стосуватися тільки майбутніх депозитів. Також потрібно прописати в законі документи, які повинен принести людина, щоб йому віддали гроші достроково (наприклад, довідку про смерть родича. – Авт.)".

Долар вище 16 гривень поки не підскочить

Валерія Гонтарєва також вважає, що в бюджет-2015 потрібно закласти долар по 12,95 грн. "Я б не закладала другий курс", – заявила вона. Втім, як стало відомо "Сегодня", в банках курс навряд чи знизиться до такої величини (вчора американську валюту продавали по 15 грн / $). Так, банкіри на нараді в НБУ домовилися утримувати долар на рівні 15-16 грн, розповів нам Ігор Львов. Це необхідно, щоб утримати рівновагу на ринку валюти, уточнюють в НБУ. Нових обмежень – наприклад, на зняття депозитів або готівкові розрахунки – поки вводити не будуть (зараз розрахунки в гривні обмежені сумою 150 тис. грн на добу, в доларах – приблизно $ 1000).

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти