Нацбанк провів стрес-тест українських банків: що виявили

24 червня 2020, 14:12

Вікторія Подолянець Вікторія Подолянець

Регулятор зробив висновки щодо стійкості банківської системи за підсумками перевірки

Український банківський сектор увійшов у викликану пандемією кризу в хорошій формі та з достатнім запасом міцності. Тому стрес-тестування банків у 2020 році показало непоганий результат у порівнянні з результатами 2019 року, повідомили в Національному банку України (НБУ).

Реклама

"Завдяки очищенню банківського сектору, впровадження міжнародно визнаних вимог до капіталу і ліквідності, регулярному стрес-тестування та впровадженню інших заходів щодо підвищення надійності сектору нова криза не привела до збоїв в роботі банківської системи", – розповіли у Нацбанку.

Регулятор задіяв весь інструментарій, який використовують центробанки світу, щоб банки могли гнучко реагувати на кризу і підтримувати кредитування.

Читайте також: Шокуючий курс в обмінниках: що могло б статися з гривнею в розпал пандемії

"Банківські послуги надавалися безперервно, вкладники постійно мали доступ до своїх рахунків, банки забезпечили безпеку роботи мережі. Відтоки вкладів тривали трохи більше тижня, а потім відновилося зростання депозитів. Це позитивно контрастує з тим, як український банківський сектор проходив попередні кризи. Однак фінансова система повинна бути готова до реалізації негативних наслідків карантину в середньостроковій перспективі" , – зазначили в НБУ.

Реклама

Читайте також: У західних ЗМІ позитивно оцінили дії Нацбанку під час коронакрізіса

Експрес-стрес-тест банків показує, що більшість банків збережуть фінансову стійкість, незважаючи на кризу.

"Щоб оцінити вплив поточної кризи на банки, НБУ провів експрес-стрес-тестування. Здійснена оцінка впливу на капітал 26 великих банків. Результати стрес-тестування виявилися загалом кращим, ніж минулого року, і показали, що більшість банків були готові до поточної кризи", – говорять у Нацбанку.

І додають: виявлені дев'ять банків, які можуть порушити показники достатності капіталу, з них два – державні. Це ті ж установи, що мали негативні результати стрес-тестування і в минулому, однак не вжили достатніх заходів для вирішення проблем, що накопичилися. З огляду на гарантовану підтримку урядом державних банків, в зоні ризику при поточній кризі перебувають банки, на які разом припадає лише 5% активів банківського сектору.

"Головний виклик для банків – погіршення якості кредитного портфеля", – побоюються в НБУ.

Реклама

Якість корпоративного кредитного портфеля банків на початок розгортання коронакризи було найкращою за останнє десятиліття. Останніми роками банки дотримувалися консервативних стандартів кредитування. Водночас, бізнес став прозорим, прибутковим, багато підприємств і секторів сформували запас міцності.

В тренді
Різні для чоловіків і жінок – якими хитрощами в аптеках впарюють дорогі ліки

Читайте також: Криза поглиблюється: НБУ назвав п'ять причин падіння української економіки

"Однак втрат не уникнути – зниження внутрішнього і зовнішнього попиту, карантин і невирішені структурні проблеми в багатьох секторах економіки будуть мати помітний вплив на платоспроможність позичальників. Саме тому, пропонуючи кредитні продукти, банки повинні відстежувати фінансовий стан боржників і враховувати їх тимчасові фінансові труднощі", – зазначають у Нацбанку.

Попит на споживчі кредити істотно скоротився через кризу, кредитний портфель знизився в квітні і травні. За оцінками НБУ, понад 10% незабезпечених споживчих кредитів можуть стати непрацюючими через кризу. Ці збитки реалізуються протягом наступних декількох кварталів, тому банки не повинні зволікати з їх визнанням і своєчасно формувати резерви.

Разом з тим, НБУ пообіцяв, що процентні ставки до кінця року знизяться до історично низьких рівнів, оскільки банки повинні підтримати післякризове відновлення економіки.

Реклама

Читайте також: У Нацбанку перерахували декілька умов для недорогий іпотеки

"Уповільнення інфляції, стабільність на валютному ринку і робота банківського сектору без збоїв сприяють подальшому зниженню процентних ставок. Це є передумовою для істотного зниження вартості кредитів. За відсутності нових макроекономічних шоків і подальшого посилення захисту прав кредиторів ставки за кредитами для населення та бізнесу до кінця року стануть найнижчими за всю історію банківського сектору", – пообіцяли в Нацбанку.

Раніше сайт "Сьогодні" писав про те, що українські банки у травні 2020 року, який повністю минув за карантину, скоротили чистий прибуток після її серйозного зростання попереднього місяця.

Нагадаємо, раніше НБУ придумав, як простимулювати банки після карантину. Зокрема, до червня 2021 року Нацбанк не застосовуватиме заходи впливу до банківі банківських груп за порушення вимог щодо достатності капіталу, ліквідності, кредитного ризику і т.д.

Раніше сайт "Сьогодні" писав про те, що міняти валюту і відкривати депозити пропонують в "Укрпошті". Відділення вже готуються надавати банківські послуги. Але за це ще має остаточно проголосувати парламент. Однак у Нацбанку категорично проти. Там пояснюють, що вклади людей не будуть захищені від розтрати.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти