Нацбанк опублікував тривожний звіт: банки прогнозують згортання кредитування

29 квітня 2020, 06:00

Вікторія Подолянець Вікторія Подолянець

Напередодні запуску масштабних державних програм кредитування українські банкіри поділилися песимістичними прогнозами

В Україні банки відзначають зменшення попиту на кредити з боку населення і бізнесу, встановлення жорсткіших стандартів кредитування та зростання запитів на реструктуризацію від підприємств-позичальників. Про це свідчать результати "Опитування про умови банківського кредитування" за другий квартал 2020 року, проведеного з 19 березня по 9 квітня 2020 року та опублікованого на сайті Національного банку України.

Реклама

Учасники опитування очікують зниження активності кредитування, уповільнення припливу коштів клієнтів та зростання усіх ризиків, насамперед – кредитного.

Для кредитів бізнесу найбільше падіння в минулому кварталі відбулося в сегментах довгострокових кредитів і кредитів в іноземній валюті, проте попит на короткострокові позики повільно зростав. Запити на реструктуризацію боргу досягли максимуму з третього кварталу 2017 року.

"Саме цей фактор і потреба в поповненні запасів та оборотних коштів були визначальними для попиту з боку великих підприємств у першому кварталі 2020 року. Але з боку малого і середнього бізнесу знижується попит на кредити для поповнення оборотного капіталу і капітальних інвестицій", – відзначили в НБУ.

Половина всіх опитаних банків в минулому кварталі посилили стандарти кредитування бізнесу через негативні інфляційні, курсові та загальноекономічні очікування. Також в минулому кварталі зменшився рівень схвалення заявок на кредити бізнесу. Для великих позичальників основною причиною респонденти вказали жорсткіші умови в частині розміру кредиту або кредитної лінії, а для клієнтів з малого і середнього бізнесу – вимоги до застави.

Реклама

"Падіння попиту з боку населення на кредити в першому кварталі стало найбільшим з 2015 року. Для споживчого кредитування це пов'язано зі зменшенням витрат на товари тривалого користування і придбання іноземної валюти", – говорять упорядники звіту.

У першому кварталі 2020 року банки посилили стандарти іпотечного та споживчого кредитування через інфляційні ризикиі падіння платоспроможності споживачів. Також зменшився рівень схвалення заявок на кредити населенню.

Банки відзначають, що загалом в минулому кварталі різко зріс рівень усіх ризиків, зокрема кредитний ризик – більше, а ризик ліквідності – менше.

"З наступного кварталу, а також в найближчі 12 місяців банки очікують подальшого скорочення попиту населення та бізнесу на кредити. Таку думку відображає злам попередніх тенденцій, адже досі банки зберігали позитивні очікування щодо зростання попиту на кредити з боку населення та бізнесу, та за умовами кредитування", – акцентують в НБУ.

В тренді
Долар і євро знову подорожчали: офіційний курс

Більшість банків також очікує різкого зниження якості як корпоративного, так і роздрібного портфеля.

Реклама

Водночас банки все ще прогнозують зростання обсягів депозитів, хоча й менше, ніж в попередніх кварталах. Частина банків очікує відтоку коштів клієнтів.

"Очікування реалізації усіх ризиків також погіршилися і досягли свого максимуму з другого кварталу 2014 року. У наступному кварталі банки очікують найбільшого зростання кредитного ризику, меншою мірою зростуть валютний і процентний ризики", – резюмують у Нацбанку.

Раніше сайт "Сьогодні" писав про те, що президент України Володимир Зеленський нещодавно розповів про те, що українці, які переживають труднощі карантину, введеного через пандемію коронавірусу, можуть розраховувати на доступніші банківські кредити. Поточного тижня уряд і НБУ мусять представити дві важливі кредитні програми – за дешевою іпотекою та за кредитами для малого бізнесу за низькою ставкою.

Раніше сайт "Сьогодні" повідомляв, що Кабінет міністрів позитивно оцінив рішення Нацбанку рекордно знизити облікову ставку.

Кабмін, який раніше запустив держпрограму пільгового кредитування "5-7-9", в останній тиждень квітня-2020 презентує ще одну програму пільгових кредитів для бізнесу- "Нові гроші".

Реклама

А новини "Сьогодні" розповідали про те, що уряд готовий забезпечити "кредитні канікули", але не для всіх, а тільки за умови збереження 80% робочих місць.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти