Курс долара в березні: над гривнею кружляють "чорні лебеді"

3 березня 2020, 07:19

Олександра Романюк Олександра Романюк

Крім побоювань розгортання світової кризи, на українську валюту буде тиснути напружена ситуація з урядом

Березень на українському валютному ринку в останні роки був місяцем початку ревальвації гривні, хоча завжди супроводжувався стрибками курсу. Однак цього року ситуація може змінитися. Після січневої девальвації практично весь лютий гривня відвойовувала позиції у долара, копійку за копійкою. Подолавши в перших числах психологічну межу в 25 грн за долар у бік підвищення, українська національна валюта досить швидко почала зміцнюватися. Вже з другої декади лютого вона балансувала навколо позначки 24,4 грн/дол. Однак, останніми днями долар знову почав дорожчати. Така ж тенденція збереглася і в перших числах березня. Причому 2 березня на міжбанківському ринку спостерігалося вельми відчутний стрибок курсу, і сьогодні, 3 березня, офіційний курс долара підвищився відразу на 23 копійки – з 24,59 грн до 24,82 грн.

Реклама

Задля справедливості нагадаємо, що і минулого року в березні гривня серйозно просідала – у другій декаді курс стрибнув з 26,31 до 27,26 грн за долар. Але експерти вважають, що наразі на курс впливають відразу кілька факторів, які не дозволять українській валюті найближчим часом ставити рекорди ревальвації, як минулого року.

Якщо говорити про традиційні внутрішні причини, то березень, зазвичай, характеризується підвищеним попитом на валюту з боку імпортерів, що завжди чинить певний тиск на курс. Однак, цього року традиційні внутрішні чинники посилюються нетрадиційними, а також зовнішніми.

І економіка, і політика

"Курс долара в Україні в березні буде формуватися під впливом факторів невиконання державного бюджету, розгортання глобальної фінансової кризи і проведення м'якої монетарної політики ФРС США. Завищений показник витрат державного бюджету змусить чинний уряд або почати секвестр головного кошторису країни, або збільшити обсяги боргового фінансування за рахунок внутрішніх позик, тобто фактично прихованої емісії гривні. Разом з тим ділова активність у глобальній економіці буде знижуватися, що вплине на настрої нерезидентів і обсяги валютних надходжень експортерів", – говорить експерт з інвестицій та прогнозування European Analytical Centre Вадим Бардась .

В останні дні на тлі новин про поширення коронавірусу в Європі та інших країнах знову почало лихоманити фінансові ринки.

"У світі наростає паніка, пов'язана з епідемією коронавіруса. Останніми днями відбувається падіння на світових біржах. У разі продовження падіння не виключено, що іноземні інвестори почнуть виводити кошти з України. Це може викликати падіння курсу гривні", – пояснює незалежний економічний експерт Олександр Хмелевський .

Президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак вважає, що саме коронавірус може стати "спусковим гачком" для початку реальної економічної кризи, яку, нагадаємо, світові аналітики пророкували на 2020 рік, однак через оголошене у грудні перемир'я між США і Китаєм, з одного боку, "відклали".

"У світі ми бачимо ознаки початку світової фінансової кризи. А може, і глобальної економічної. Ринки падають. І "спусковим гачком" для початку економічної кризи став коронавірус. Вона призвела до того, що інвестори намагаються перевести свої кошти в надійні інструменти – американські чи німецькі облігації. У такі моменти навіть акції великих компаній вважаються ненадійним інструментом, тому що в період кризи попит на їхню продукцію може зменшитися. Ми вже бачимо, що попит на українські ОВДП істотно знизився. Минулого вівторка, коли був аукціон, попит на довгі 7-річні папери був дуже низький, хоча ще пару місяців назад їх розбирали, як гарячі пиріжки, так що Мінфіну навіть доводилося обмежувати їх кількість. Зменшився попит на наші ОВДП – ще одна ознака того, що починається серйозна криза. Інвестори тікають в надійні активи", – каже Тарас Козак.

Реклама

Таким чином, коронавірус, можна сказати, став першим "чорним лебедем", який погіршив ситуацію в світовій економіці, а також зачепив українську. Прямо на курс долара в Україні він, звичайно, не впливає, але опосередковано, через погіршення очікувань і менший приплив грошей до країни, – дуже навіть може позначитися.

Але, мабуть, одним з найбільш впливваючих на курс валют і на фінансову ситуацію в Україні, загалом, може стати другий "чорний лебідь". З політичним відблиском. А саме – напружена ситуація з урядом і чутки про можливі ротації в Кабміні.

"Цього року Україна повинна віддати досить багато грошей. Сумарно 423 млрд грн (282 млрд грн боргу і 141 млрд грн відсотків). Таких грошей в уряду немає. ОВДП не продаються, євробонди ми теж не можемо продати, тому що криза, та ціна на наші папери впала. Податків зараз надходить мало, була проблема з виконанням бюджету в січні. У лютому ситуація була кращою, але в майбутньому проблема може посилитися, якщо розгориться світова економічна криза. У цій ситуації, щоб розплатитися за боргами, ми можемо розраховувати тільки на некомерційних кредиторів, тобто на Всесвітній банк і на Євросоюз. З ними вже є попередні домовленості сумарно десь на 2 млрд євро. Але ці кошти для нас відкриються тільки тоді, коли ми будемо мати чинну угоду з Міжнародним валютним фондом. Такої угоди у нас не буде, поки парламент не прийме низку законів, а його робота заблокована законопроєктом про ринок землі. Але крім того, потрібно, щоб на посаді прем'єра і міністра фінансів були не виконуючі обов'язків, а повноважні міністри, які візьмуть на себе зобов'язання виконувати програму з МВФ. Якщо в середу почнеться урядовий струс, якщо зміниться прем'єр або міністр фінансів, якщо нових не зможуть призначити або призначать таких, які не сподобаються МВФ – про кредит МВФ можна буде забути на довгий час. А відповідно, і про кредити від Світового банку і Євросоюзу. А без їхніх грошей, може таке статися, що влітку буде проблема з виконанням Україною своїх зовнішніх зобов'язань", – пояснює Тарас Козак.

Але набагато раніше проблеми можуть початися на валютному ринку, попереджає експерт.

"Зазвичай, коли тривожні очікування, наші інвестори, наші банки і наші громадяни тікають в іноземну валюту. Купують багато валюти, тому що бояться. Знають: якщо у нас криза, значить, буде девальвація. Не завжди так відбувається, але очікування саме такі. Тому ми вже сьогодні бачимо, що долар і на міжбанку, і в обмінниках виріс. Хоча реальних причин поки немає, але негативні очікування вже впливають ", – каже Тарас Козак.

Яким буде курс долара у березні

Експерти вважають, що поки говорити про серйозне погіршення економічної ситуації в Україні рано. Якщо ситуація в політикумі нормалізується, те, що відбувається на валютному ринку, може мати досить короткостроковий ефект. Тим більше, у Нацбанку достатньо інструментів, щоб погасити панічні стрибки курсу.

"Багато що буде залежати від того, як НБУ оцінюватиме ситуацію. Якщо як тимчасову кризу, яка не має економічного підґрунтя, він просто викине на ринок мільярд доларів і заспокоїть ринки. Курс може вирости до 25-25,5 грн за долар. Нацбанк зараз дуже сильний, у нього запасів вистачає, щоб задовольняти всі потреби у валюті на протязі декількох років і щоб курс не підвищувався. Але це – при розумній політиці Верховної Ради і уряду. Тому що, якщо уряд не зможе збирати гроші в бюджет або залучати інвестиції, Нацанка надовго не вистачить. Якщо ж регулятор буде вважати, що тренд на падіння гривні довгостроковий (хоча це дуже малоймовірно), тоді він може дозволити гривні послабитися сильніше", – вважає Тарас Козак.

Вадим Бардась також упевнений: сильно послабитися гривні Нацбанк не дозволить.

"З огляду на високі валютні резерви, Національний банк має всі можливості для контролю ситуації на міжбанку, тому в короткостроковому періоді курс долара буде залежати від дій НБУ. Оскільки очікується сезонне підвищення попиту на валюту з боку імпортерів і збільшення гривневої ліквідності в банківській системі, Нацбанк буде утримувати курс долара в коридорі 24-25 грн з повзучої девальвації гривні до позначки 25 грн/дол. ", – вважає експерт.

Реклама

А ось Олександр Хмелевський вважає, що зростання курсу долара до 25,5 – це оптимістичний сценарій.

"В Україні наростає політична напруга і погіршується економічна ситуація. Це теж чинить тиск на гривню. Однак, поки говорити про серйозну девальвацію рано. В останні дні лютого ми спостерігаємо помірне зниження гривні. Швидше за все, така тенденція збережеться і в березні. При оптимістичному сценарії гривня буде перебувати в коридорі 24,5-25,5 за долар. Однак в разі загострення ситуації на світових ринках і в Україні, не виключено більш істотне зниження гривні", – говорить він.

Тим часом, на початку березня разом з курсом долара можуть подорожчати і квіти – зокрема, тюльпани. Як зміняться на них ціни до 8 березня, дивіться в сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Курс долара в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти