"Мінські" сценарії для гривні: курс долара може злетіти до 30 грн

18 лютого 2015, 08:22

Олександр Харько

Якщо війна продовжиться, а кредит МВФ не надійде, Україну чекає дефолт

Після відмови НБУ від індикативного курсу, гривня почала самий різкий в історії виток девальвації. При тому, що курс міжбанку в останні дні впритул наблизився до чергової психологічної позначки в 27 грн/долар, в уряді оголосили, що закладають у змінений бюджет курс 21 грн/долар. Чи зможе гривня "відкотитися" до цього показника, напряму залежатиме від ситуації на сході. Якщо бойові дії продовжуватимуться, на думку експертів, гривня може взяти черговий психологічний рубіж – в 30 грн/долар.

Реклама

Умовний орієнтир

Минулого тижня місія МВФ в Україні завершила свою роботу. В уряді поспішили оголосити про досягнення домовленостей з найбільшим кредитором країни і продовження співпраці. Називалися і конкретні цифри, зокрема, за чотири роки близько 40 млрд доларів від міжнародних фінорганізацій і держав, з яких 17,5 млрд доларів – від МВФ. Глава Мінфіну Наталія Яресько уточнила, що 10,8 млрд хочуть позичити вже цього року. В уряді розраховують – нові кредити, частина з яких піде на поповнення золотовалютних резервів НБУ, дозволять стабілізувати курс гривні. Але реальність "відкату" нацвалюти до 21 грн/долар – сценарію, який Кабмін закладає в змінений бюджет – поки під великим питанням.

На думку Андрія Шевчишина, провідного експерта інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні, до 21 грн/долар курс може впасти тільки при одночасному збігу деяких обставин.

Головна умова стабілізації курсу – виконання Мінських угод.

"Курс 21,7 грн побудований виходячи з макроекономічних даних Кабміну, оцінки рівня руху капіталу і товарів, прогнозу рівня погашення та обслуговування боргу та залучення коштів, кредитно-грошової політики НБУ. Це курс, при якому модельно (вважаємо, що в уряду є модель прогнозування) система може прийти в рівновагу. Сьогоднішній курс валют визначається високим попитом, який не збалансований низькою пропозицією. За низки умов ревальвація гривні до бюджетних орієнтирів можлива. Ось тільки поки ці умови не дотримуються", – вважає експерт.

Реклама

За словами Ганни Апостолової, начальника відділу рейтингів фінансової сфери IBI-Rating, головне з цих умов – виконання Мінських угод. "Першою і головною умовою повернення курсу до 21 грн/долар є стабілізація конфлікту на сході, оскільки продовження бойових дій продовжує негативно впливати на прогнози і оцінки як аналітиків, так і учасників ринку", – говорить експерт.

Більш скептичний в своїх прогнозах директор компанії FIBO України Сергій Поплавський: "МВФ ще не підтвердив готовність виділити кошти, а лише назвав умови, виконання яких можуть привести до позитивного результату. Це і пояснює той факт, що ринок достатньо холодно відреагував на цю новину. Власне, враховуючи поточну економічну ситуацію (різке зниження ЗВР) і геополітичну (війна і корупція на цьому тлі), чекати зміцнення гривні до 21 грн за долар не слід", – вважає він.

Мир або дефолт

У той же час, навіть якщо настільки очікувану урядом фінансову допомогу Україна все ж таки отримає, це лише ненадовго зміцнить гривню, вважає експерти. "Фактичне надходження траншу може позитивно вплинути на курс гривні, але на короткий період часу, якщо не буде супроводжуватися позитивними новинами в інших сферах якими діями регулятора щодо зняття ряду обмежень на валютному ринку, здатних зміцнити довіру населення до банківської системи", – говорить Апостолова.

Ринок завмер в очікуванні новин зі сходу.

"Якщо український уряд зможе домовитися з кредиторами, то навряд чи курс перевищить позначку в 29-30 грн. за долар, в той же час розраховувати на зміцнення гривні і повернення її до рівня в 21-22 грн. також не слід", – додає Поплавський.

Реклама

Поки ж ринок застиг в очікуванні новин зі сходу. "Курс валют на даний момент знаходиться під впливом інформації про врегулювання ситуації в зоні бойових дій та дотримання режиму перемир'я. Не припиняється й обговорення питання про можливість введення воєнного стану. В очікуванні змін в ту чи іншу сторону учасники ринку зайняли вичікувальну позицію, тому найбільш імовірно, що, за інших рівних умов, до кінця лютого курс валют буде коливатися в нинішніх рамках 26,5 +/- 5% за долар США", – вважає Апостолова.

Подальша ескалація конфлікту на сході, на думку експертів, може призвести до найсумніших наслідків для економіки країни і курсу гривні. "На ринку залишається вагома частка скепсису щодо виконання мінських домовленостей і щодо достатньо жорстких вимог МВФ. Крім усього, фактичне виділення коштів очікується тільки в березні. Є також ризик, що в разі виходу ситуації в Донбасі з- під контролю, і введення воєнного стану – МВФ може утриматися від кредитування. У такому випадку гривня продовжить падіння. У базовому сценарії розглядаємо рух курсу гривня/долар в діапазоні 24-26 грн. Втім, емоційні сплески, залежно від вступників новин або інформації можуть винести курс на рівні 27-29 грн. за долар, але такий сценарій поки несе низьку ймовірність", – говорить Шевчишин.

"Але в тому випадку якщо ж Україна не отримає фінансову допомогу, а точніше ствердної відповіді від МВФ в найближчі 2-3 тижні, то позначка в 30 грн. за долар лише виступить я якості короткочасного психологічного рівня опору. Але це, звичайно ж, негативний сценарій, який передбачає оприлюднення дефолту в найближчі 2-3 місяці", – резюмує Сергій Поплавський.

У разі введення воєнного стану МВФ може утриматися від кредитування.

До слова, минулого тижня поряд з інформацією про виділення траншу МВФ також відбулося зниження суверенного довгострокового рейтингу України в іноземній валюті міжнародним рейтинговим агентством Fitch Ratings до рівня uaCC. Цей рейтинг вказує на високу ймовірність дефолту країни за зовнішніми зобов'язаннями. На що готові піти в уряді заради порятунку гривні? Питання поки що залишається відкритим. Але точно можна сказати те, що "силовим шляхом" цю ситуацію, як і конфлікт на Донбасі, вирішити вже навряд чи вийде. Особливо в світлі того, що станом на 1 лютого, обсяг золотовалютних резервів України склав лише 6.419 млрд. доларів США (на 11.5 млрд. доларів США менше, ніж у лютому 2014 року).

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти